| DaReZon a întrebat:

Hei, salut.

Nefacand vreo introducere si sarind direct la subiect, vreau sa spun ca majoritatea timpului mi-l petrec singur. Nu prea stau prin preajma oamenilor, parintilor ci imi place sa stau in camera mea unde sunt liber la internet, muzica, jocuri etc. Dupa ce ati citit aceasta fraza, probabil v-a dus cu gandul ca sunt un singuratic nesociabil care sufera de o anumita faza. Nu este asa. Pot recunoaste ca nu prea imi doresc sa ma integrez cu generatia asta de tineri, ci prefer mai degraba sa stau linistit. Nu sufar de nimic, sunt sanatos si fericit.
De ce stau in casa mereu? Pentru ca raspunsul e simplu: nu imi place galagia. Neplacandu-mi galagia nu prea am chef de chestii inutile. Nu ma pot integra in societate pentru ca nu pot suporta acesti oameni galagiosi care vorbesc intruna. Cand ies in oras, prefer sa ma plimb singur decat sa ascult pe unul cum vorbeste. Nu ma credeti un tip de genul "toata ziua sta asta cu castile in urechi". Ultima data le-am folosit acum 2 ani.
Am inceput sa vorbesc cu o fata, doua, dar nu le-am putut suporta. Mereu se plangeau de problemele lor si vorbea intruna.

Okay, si aici sa trecem si la intrebarea mea. Eu fiind asa precaut si neplacand asa de mult galagia, ma intreb ce voi putea face in viata. Nu voi putea sta toata viata in casa pe calculator, ca va trebui sa supravietuiesc. Neplacandu-mi oamenii imi este frica ca chiar nu stiu in ce ma potrivesc. As dori sa mai invat programming cat de cat, dar faza e ca nu am responsabilitate pentru asa ceva. Nu pot sa fiu responsabil in aceste chestii.
Neplacandu-mi galagia, singura optiune ar fi sa ma duc la o manastire, si sa ma calugaresc. Problema este ca nu am chemare pentru asa ceva si nu prea pot sa ma acomodez in acest fel de viata.

Spuneti-mi, cum as putea sa "suport" aceasta galagie, acesti oameni etc. Vreau sa am un viitor in viata in care sa fiu sigur ca va merge bine. Avand stilul asta de viata, nu voi putea ajunge nicaieri.

Funda for za best answer.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau funda.
Nu ai nevoie de psiholog ca nu suferi de nimic si ai ales sa fii un lup singuratic. Sunt ca tine, dar nu din cauza galagiei, ci nu gasesc oameni pe placul meu, abia ii gasesc pe internet si dau sanse ca nu-s chitroasa. Ai tot timpul din lume sa inveti ce vrei de la viata, nu poti prezice viitorul doar din actiunile prezente; viata este imprevizibila, se poate intampla ceva care-ti va schimba viata radical chiar si peste noapte. Poti gasi o pasiune, un scop care-ti va strapunge spiritul atat de puternic ca nici nu vei mai tine minte cum ai ajuns de aici pana in varf. Am mult timp liber pe mainile mele, uneori o frec la rece, alteori fac ceva beneficial dar, imi dedic timpul mie insumi, savurez fiecare moment si in timpul asta, ma indrept spre calea Domnului. glumesc. experimentez si vad ce mi se potriveste. Trebuie sa ai niste hobby-uri, poti sa ai un job care include unul din hobby-urile tale. Daca esti un gamer, atunci in industria gaming-ului.
Iti faci viata cum vrei, nu esti obligat sa-ti faci prieteni.

8 răspunsuri:
| miolina a răspuns:

Cumpara-ti un animal si amandoi faceti multa miscare. Tu cauta-ti un serviciu convenabil. Si vei vedea reactia ta intr-un an.

| BiuL a răspuns:

Stai putin, nu vrei galagie, dar trebuie sa mergi musai in club? Du-te plimba-te prin parc, prin padure daca ai prin apropiere, du-te la biblioteca sau la muzeu. Locurile astea in general sunt mai linistite.
Iar in legatura cu viitoarea cariere, mi se pare cam stupid sa o alegi exclusiv pe motivul ca nu vei intr-un mediu galagios. In primul rand ar trebui sa alegi ceva la care te pricepi si iti place. De exemplu poti sa fii arhitect, iti faci un birou linistit si faci singur schite. Poti fii scriitor sau jurnalist free lancer, tot asa lucrezi de acasa. Poti sa fii tamplar, sau cum se numeste ala care face mobila la comanda. Iti faci un atelier si lucrezi singur sau poate chiar un cercetator in domeniul medical, farmaceutic.

| Kaℓi a răspuns:

Poate ca ar trebui sa mergi la un psiholog. Cred ca ai o forma de agorafobie, dar nu e asa grav, se poate rezolva. Trebuie desigur sa vrei si tu sa te schimbi!
Exista joburi care presupun liniste si singuratate, de exemplu paznic de noapte! nu cred ca ti-ar placea happy e o faza, poti trece peste... cu un pic de ambitie si de ajutor. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la o manastire, si traieste in liniste, meditatie rugaciune.acolo toti iti vor respecta intimitatea si iti vei gasi locul si rostul tau in lume si pe pamant.fiindca acolo se ocupa fistecare cu ceia ce-i place sa faca si ce este vrednic a face.

| JucărieLEGO a răspuns:

Nici nu înțeleg de ce-ți faci griji. Că n-ai de ce. E bine așa cum ești. Nu te schimba! Altfel vei da dovadă că ai o personalitate slabă!
Ascult-o și pe UnknownEmptyAccount.
Și eu-s la fel ca tine în mare parte și nu mă stresează chestii de genul acesta ca societatea mizerabilă în care trebuie să înotăm zilnic.

| BadSirChaos a răspuns:

E simplu, nu dopuri de urechi, fa-te medic ma ca-n sala de operatie iti trebuie liniste sa ai concentrarea la max. In acelasi timp, poti sa iesi cu bicla la plimbare pe munte ca sa te relaxezi. Nici eu nu imi suport colegii, Vorbesc aia ca **** nu mai tac... stiu cum te simti... si eu de felul meu sunt vorbaret dar stiu cand sa tac si cand nu.

| TypeInterestingNicknameHere a răspuns:

M-am regăsit oarecum în descrierea făcută de tine.Îmi place totuși să spun că sunt "sociabilă selectiv" ( If you know what I mean )
Nu zice nimeni să încerci să te integrezi dacă nu îți face plăcere- adolescenții din ziua de azi nu sunt prea inteligenți, deși nu e cazul să gerenalizez.
De asemenea, e normal sa ai o oarecare aversiune față de conversațiile ale caror subiecte sunt în afara ariei tale de interese, așa că preferabil ar fi să te orientezi către persoane care au aceleași hobby-uri, curiozități ca tine.
Gălăgia face parte din viața noastră de zi cu zi. Poți încerca să o eviți, dar nu o poți lăsa să îți afecteze cariera, să fim serioși!
Cum spune și @UnknownEmptyAccount, ești încă tânăr, ai timp să experimentezi ca să vezi ce-ți place și ce nu, dar pentru asta trebuie să mai și ieși din zona ta de confort, măcar din când în cand.

| NirvanaGrrr a răspuns:

Integreaza-te, stai cu cei mai galagiosi oameni a-i Pamantului! Nu ma crede nebuna, insa astfel te vei obisnui cu acest mediu, mai "galagios" din fire... Dar daca tot nu reusesti, fa orice, nu conteaza... Doar baga-ti dopuri sau casti in urechi si gandeste-te ca totul va fi bine. Iar daca nici asta nu functioneaza, indoapa-te cu ciocolata sau marijuana (care nu cauzeaza nimic organismului, nimeni nu a murit datorita consumului de marijuana). Bafta! big grin