| anonim_4396 a întrebat:

Hei,TPU,am 13 ani si am o problema destul de majora in familia mea:mama nu ma lasa sa fac mai nimic,adica stiu ca va ganditi ca nu e asa mare lucru,dar atunci cand ma vede vorbind la telefon,tipa,indiferent cu cine vorbesc,din motive numai de ea stiute.Spune ca sunt doar un copil si nu am probleme de discutat.Daca ii cer ceva:haine sau incalataminte,spune ca am destule,nu imi da bani sa ies in oras,sa nici nu mai pomenesc de machiaje... odata a vazut la mine un rimel si cateva saptamani m-a tot certat, aruncandumi-l la gunoi. Deja nu mai suport.I-am spus ca pot sa fiu si rea (am numai 10 la scoala) si a inceput din nou sa ma certe.Urla,tipa, imi tine teorii indiferent cu cine sunt sau ce fac. Vreau sa fiu si eu ca celelalte fete:sa pot sa ma uit la televizor sau sa am voie la calculator mai mult de 30 de min pe zi.Am incercat sa vorbesc cu ea, a zis "Ai si tu probleme la 13 anioh go on".Tata nu prea e pe acasa,sunt saptamani in care nu-l vad aproape deloc,sta multe ore la munca. Daca il sun imi zice sa vorbesc cu mama,iar cand aceasta afla ca l-am sunat imi spune ca nu mai am ce sa mai discut cu ea. Odata, mi-a luat jurnalul secret cand m-a vazut ca am scris in el dupa ce ne-am certat.Am un comportamnet foarte nervos, mereu imi lovsc fratii si nu ma pot abtine...Va rog, un sfat?

Răspuns Câştigător
| LollypopMe a răspuns:

Spune-i mamei tale ce simti! Sau bunicii sau tatalui.

Esti si tu un copil, ca si mine!

Trebuie cu totii sa ne dam drumul.
Tata nu ma lasa nici sa traversez stradasad

Spune-i mamei tale ca vrei si tu farduri, alte haine, bani...Asa nu vei ajunge niciodata idepenenta, pentru ca mama ta nu te lasa putin de capul tau!

Omul invata din greseli, dar din ce mi-ai descris, vad ca mama ta nu accepta acest lucru

5 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Offff, o judeci prea aspru pe mama ta cand de fapt trebuie sa o respecti. Cand vei ajunge la varsta de 20-25 de ani, abia atunci iti vei da seama ca ai gresit. Esti impulsiva si ar trebui sa-ti schimbi atitudinea fata de mama ta si fratii tai. Sincer, nu cred ca mama ta este o femeie care sa nu te inteleaga.
Gandeste de doua ori, inainte de-a spune (face) ceva. Si sa-ti mai spun ceva. Parintii din ziua de azi fac mari greseli, dandu-le frau liber copiilor. Daca observi cate se intampla in ziua de azi, n-ai mai judeca-o pe mama tawinking
O seara buna sa ai!
P. S. Incearca sa faci in asa fel incat mama ta sa fie cea mai buna prietena a tawinking Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca relaţia ta cu mama să se amelioreze, trebuie să laşi de la tine.Se vede că mama are un caracter puternic, iar nervii îi sunt la pământ.
O cunoşti şi ştii oarecum când e mai liniştită.Ei bine, în acele momente mergi la dânsa şi discută cu ea CALM! Dacă se enervează, roag-o să înceteze şi să te asculte.Ai dreptul de a-ţi spune părerea. Explică-i de ce ai nevoie de acele lucruri, ce ţi-ar plăcea să faci şi controlează-ţi nervii.
Dacă nu eşti singură la părinţi, imaginează-ţi cât de greu îi e şi fiind şi mai înaintată îi vârstă, răbdarea ei e minimă.

Doar încearcă ce ţi-am spus; fii mai înţelegătoare, nu-ţi mai lovi fraţii în prezenţa ei şi lasă de la tine.

| spaghetty a răspuns:

Dar tu zici ca esti mare? Voi fetele dati cu "drinku"si cu tigarile si drogurile de pe la varsta asta si va credeti zeite..Nu te supara dar asa e..Mama ta vrea sa te protejeze sa nu incepi sa ti-o tragi cu toti prostii de pe drum, sa te apuci de fumat etc.

| Octavian26 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, situatia se prezinta in felul urmator - tu "fata" 13 ani (cam de aici incep problemele si toate viciile), Tatal tau plecat mai tot timpul de acasa si nu intervine in a rezolva problemele, lasand-o pe mama ta cu o mare responsabilitate, o fata de 13 ani care (deja se crede mare )si ceilalti copii si nu vrea sa o scape de sub control probabil in presiune si cu fratii tai (nu ai precizat cati ani au dar daca tu dai in ei nu cred ca au mai mult ca tine)! Crede-ma nu ii dezamagii prin randamentul scolar pentru ca vei avea probleme si mi mari, intelege ca nu poti avea la varsta ta libertatea care ti-o doresti (din varii motive) iar mama ta sta cu gura pe tine si verifica tot ce faci tu si cum faci tu numai din simplul fapt sa nu o apuci pe un drum gresit (daca se intampla lucrul asta mama ta va avea mult mai mult de suferit decat tu pentru ca ai fost lasata in grija ei nu se va ierta niciodata si sa nu mai vorbim de certuri intrea ea si tatal tau cu reprosuri ca nu a avut grija de tine si alte prostii! )

Sfat - Conformeazate cu gandul ca ai doar 13 ani, bucura-te de copilarie, ascultati parintii si mai incolo vei avea multe de castigat (daca tu reactionezi asa la 13 ani, la 18 ce ai sa faci... 2 palme lu mamica ca nu te lasa in club! nu cred)

Fi fericita, savureazati copilaria, fa-ti parintii mandri de tine si mentine-te pe linia celor de "10" cu respect te salut si sper ca am putut sa te ajut!

Succes!

| miutzamya a răspuns:

Nimeni nu zice ca nu e bine sa te ingrijesti putin dar ai doar 13 ani si nu cred ca ai asa mare nevoie de farduri inca.Mama ta vrea doar sa te protejeze si daca nu iti da bani vrea doar sa te faca independenta ca pe viitor sa nu depinzi de nimeni.Incearca sa discuti cu ea calm si nu ar trebui sa iti lovesti frati doarece sunt ai tai si nu cred ca ar trebui sa sufere ei pentru problemele tale.Iar pentru farduri mai ai timp.