| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... Am o problemă... După ce a murit tata, cam 2 săptămâni în urmă, vrea și mama sa plece peste hotare. Dar eu nu vreau.Ma tem. Daca pățește ceva și ea,mă ucid,asta-i sigur.O înțeleg, trebuie bani, suntem 3 copii in familie.Si știu că salariul de aici nu o sa ne ajungă.Dar nu vreau sa plece.
Oare pot s-o conving cumva?
A mai ajuns cineva în așa situatie? Adică că mama pleacă peste hotare, nu neapărat și ce s-a întâmplat cu tatăl meu... Daca da, cum ați trecut peste desparțirea asta?
Ați rămas cu bunicii? Când o vedeați? Când venea acasă?
Am așa de multe întrebări.

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Pleaca prea devreme. Ar trebui sa mai ramana putin cu tine pentru a putea depasi situatia actuala. Imi pare rau pentru tine. Trebuie sa o intelegi, aveti nevoie de bani, veti vorbi zilnic pe skype si la telefon (probabil). Vorbeste cu ea, spune-i ce simti, dar tine minte ca iti vrea binele si ca nu are ce sa pateasca.

| Dalmore a răspuns:

Condoleante!
Inteleg ca are nevoie de bani, dar nu e ok ca pleaca tocmai acum, cand v-a murit tatal si ar trebui sa fie alaturi de voi.
Incearca sa-i explici ca nu face decat sa adauge o trauma la o alta trauma.
Daca ai peste 16 ani poti sa muncesti si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu-i o situatie usoara.Tu ai nevoie de ea nu de bani.Dar si fara bani e greu.

| wpetterssone a răspuns:

Pericolul există oriunde. Dar noi nu ne gândim la pericol.
Condoleanțe pentru tatăl tău!
Plecarea mamei tale înseamnă că cineva teebuie să îți devină tutore. Poate fi vorba despre bunici, unchi, mătuși, un vecin.
România nu este tocmai dezvoltată. Are lipsuri la tot pasul, deși este o țară frumoasă.
Salariile se tot măresc, dar doar pentru cei din Guvern ori funcții care aparțin de conducere. Executivul are același salatiu de 20 de ani.
Din aceste motive, mama ta vrea să plece pentru o perioadă determinată sau nu din România pentru a aduce acasă banii necesari unui trai mai bun.
Eu nu am trecut prin astfel de situație. Unul dintre vecinii mei a trecut.
L-am sfătuit să își adminstreze bine veniturile și să își facă un buget al veniturilor. Punând pe primul loc întreținerea și pe ultimul loc activitățiile inutile, a ieșit din perioada grea în 5 luni. S-a angajat ca vânzător într-un magazin și acum reușește să se întrețină. El mai are doi copii.