| deyu121 a întrebat:

Hei TPU.Help.Nu stiu cum sa imi ajut cea mai buna prietena.Are probleme in familie. Tatal ei e un nenorocit.O bate pe mama ei,pleaca in concedii si nu le lasa niciun ban,se cearta cu mama ei mai mereu.iar prietena mea sufera mult si pe deasupra,uneori, se mai si cearta cu mama ei care e mereu nervoasa si neinelegatoare din cauza asta.In plus mai e si batocorita la scoala, aietii isi bat joc de ea.Va rog,dati-mi niste sfaturi,vreau sa o ajut cumva, sa o incurajez..Help.Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Telefonul pentru asistenta in cazuri de violenta domestica este 0800 500 333. Sper ca mai functioneaza call center-ul.

Procedura este urmatoarea:
- reclamatie la polite
- certificat medico-legal
- ordin de protectie (inclusiv daca agresorul este proprietarul locuintei)
- si mai departe divort, incredintare copil etc.

Din pacate la noi serviciile nu sunt dezvoltate, oamenii sunt ignoranti si politia nu-l salta imediat pe agresor. Totul se petrece cu incetinitorul. Trebuie multa hotarare ca sa iasa din situatie.

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

>> batocorita la scoala, aietii isi bat joc de ea
Puneti mana si faceti ceva. Vorbiti cu proful care e responsabil cu prevenirea si combaterea violentei in scoala si chemati un ONG sa va vorbeasca de violenta in scoala si violenta domestica. Cazurile sunt dramatice. Bataia de joc este tot violenta.

Scoala e varza la capitolul asta (si nu numai la asta). Nu sunt programe de combatere a violentei decat pe ici pe colo si nu asteptati sa va pice din cer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suna ca si anime-ul Higurashi.
Ignorand ce am zis mai sus, nu prea ai ce face decat daca raportezi la politie sau la drepturile de copil.

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Iei frumusel telefonul si zii sa sune la protectia copilului, daca nu faci /face nimic, nu o sa se schimbe nimic

| takemyword a răspuns:

Un lucru bun de facut e sa discuti cu ea si cu mama ei sa faca ceva pentru a-si schimba viata, spun din experienta ca tipul asta de vieti nu merita traite, si mereu se poate mai bine. Acum depinde de cati ani aveti, de cum puteti vorbi, si de situatia in sine, voi (probabil ea) stiti cel mai bine despre ce e vorba, noi putem doar sa ne dam cu parerea, dar nu putem sti cum arata lucrurile acolo... Oricum, cel mai bine e sa luati atitudine cumva, daca vei considera ca trebuie, poti face si tu asta, dar sa anunti tu autoritatile probabil nu va ajuta. Pentru moment fi-i doar alaturi, de asta are nevoie cel mai mult acum, de prieteni, cineva care s-o inteleaga.

| Alexia_Katy_1999 a răspuns:

Da-l la politie cine are nevoie de asa dobitoc in casa o sa lw fie viata linistita si banii munciti vor vamine in casa nu in buzunarul " lui " daca il pot numi asa
Curaj. Fii mereu alaturi de ea are nevoie de sustinere.

| Irina_Irina_1995 a răspuns:

La scoala i-ai apararea ...am avut si eu o prietena de genul