| Evans08 a întrebat:

Hei TPU.
Iubitul meu e foarte gelos, nu mă lasă să am la fllw niciun băiat pe insta, sau să ies cu băieți, sau să vorbesc cu ei.
Și acum câteva zile i-am zis ceva de un băiat când vorbeam pe apel și a început să se enerveze și m-a făcut proastă, iar azi l-am întrebat dacă mă pot duce la ziua unui coleg și a zis ca daca ma duc rămân cu el (colegul meu) și apoi s-a enervat foarte rău de abia de l-am calmat.
Peste câțiva ani noi vrem să ne mutam împreună dar nu vreau să ajung sechestrata în casă sau sau mai stiu eu ce, el a zis ca oricât de tare l-aș enerva nu ar da în mine dar nu prea stiu ce să zic, adică eu nu cred că m-ar lovi la nervi dar mna.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este mult prea gelos. Nu merita sa fii cu el. Dupa ce vă veti muta impreuna va fi si mai dificil. Asa ca, dă-i liber, cu toate consecintele care vor urma.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De la gelozie se ajunge la bataie si cand vei fi cu burta la gura vei zice: sunt gravida ce ma fac? Apoi vei avea un copil si vei zice: pentru copil. Si vei suferi ca sutele de mii de mame abuzate. Dupa cum scrii nu pari sa fii proasta! Chiar crezi ca nu gasesti altul mai bun ca idiotul ala? Nici nu stiu de ce ai pus intrebarea! Trebuia sa i-o retezi din prima: "Mars la mama ta!" (Am vrut s-o scriu, expresia, in alta forma dar nu ma lasa pagina TPU).

| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie musai să te lovească pentru ca tu să fii agresată permanent. Și vorbele pot să doară.
Grea soartă îți alegi dacă nu te desparți de el.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca am vazut doar un raspuns cat de cat ok.
Tu prietene fete nu ai? Prieteni comuni fete si băiati cu care sa va întâlniți amândoi nu aveti? De ce nu il bagi si pe el in grupul tau de prieteni si invers?
Mie mi se pare normal sa se supere cand tu mergi doar la zile de nastere ale băieților, vrei sa iesi cu băiati la suc, stai pe rețelele de socializare cu băieți etc.Pai tu nu trebuia sa ai prietene daca esti fata si esti intr-o relatie? Sau nu trebuia ca prietenele tale sa aiba iubiți si sa iesiti impreuna? Dacă el mergea la zilele de nastere
ale fetelor, vorbea cu ele pe rețelele de socializare și il vedeai in compania lor pe la sucuri iti pica bine? Ca eu cred ca nu.Iar daca zici da mai mult ca sigur minti.Am senzatia ca tu vrei sa ai dreptul sa ai prieteni băiati, iar el sa stea acasa cuminte ceia ce nu e ok.
Poate el e genul mai retras si mai precaut, poate are si el anumite complexe sau frustrări iar tu ii vorbesti de nu stiu ce băiat, e aiurea sincer.

| cristimihailov a răspuns:

Gelozia e o boala care nu se vindeca.

Eu as planui sa nu mai fiu cu el inca de pe acum.

Repet, nu se vindeca, oricat ai vrea, vine din structura sufletului si asta este.

Mai bine ai pleca.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Iubitul tău e bolnav psihic și tu fraieră că stai preș în loc să-ți găsești un om care să nu te transforme în cățel de companie și în câțiva ani să te omoare și să te lase prin vreun șanț.

| AliGab a răspuns:

Fugi de el acum, cat poti. Mai tarziu ai sa regreti daca ramai cu el.

| Dandinelle a răspuns:

Sunteti impreuna dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti controleze viata. Ai si tu viata ta sociala cum si el o are pe-a lui asta nu inseamna ca nu va vedeti deloc, dar va vedeti si cu oameni apropiati. Iesiti impreuna cu alte cupluri, socializati ca un cuplu, poate (si doar imi dau cu presupusul) asta-i lipseste. DAR pe langa toate astea tu trebuie sa fii stapana pe viata ta, nu e ok sa accepti ca partenerul tau/jumatatea ta, sa te faca proasta, si tu sa accepti doar din frica "ca va despartiti". Santajul emotional e dureros, si usor de aplicat mai ales cand persoana se simte ranita. O persoana care se vede ca si victima va deveni usor atacatorul cu prima ocazie, pe motive de durere.
Cel mai bine stati de vorba, poate aveti de invatat unul de la altul si poate iesiti din situatiile astea penibile impreuna, si nu separati. Fii constienta de ce zici si cum vorbesti, vezi cu adevarat daca e ceva care se poate rezolva luand lucrurile mai usor, poate a existat una care i-a rupt inima in patru si de aia are reactiile astea violente, sau cine stie, depinde de tine ce si cat vrei sa afli. Daca vrei sa investesti timp si sentimente in relatia asta e un moment decisiv pentru tine. Spor

| Nume6 a răspuns:

Iubitul tău te iubește se vede asta și are vreo suspiciune că ţie îţi place de acei băieţi dacă vede că tu nu ii zici pe direct că nu îţi place de ei și doar pe el îl iubești(vorba dulce mult aduce) explică-i asta frumos că ai ochi doar pentru el și ei sunt doar prieteni. Spune-i că vrei să mergi cu el să te întâlnești cu acei băieţi sau la ziua lor de naștere, pentru că el văzând că tu vrei să te duci fără el are suspiciuni, e ceva normal pentru că te iubește, dacă era obsedat de gelozie dădea în tine, se lua la bătaie cu acei băieţi sau te părăsea. Încearcă să îl înţelegi și pe el, tu cum ai reacţiona dacă el ţi-ar zice că de ce nu îl lași să se vadă cu o prietenă, ai intra și tu la suspiciuni. Primăvară frumoasă și ai grijă de relaţia ta că băiatul ăsta chiar te iubește!

| Trustmotorcy a răspuns:

Nu ești proprietatea nimănui, el trebuie să înțeleagă acest lucru și să-ți ofere spațiu, libertate.

Un lucru foarte urât este că te-a jignit deja, mâine poate te lovește și agresiunea continuă. Explică-i exact cum stau lucrurile, dacă continuă să fie posesiv și să se enerveze atunci termină orice tangență cu el.

Altfel, vei avea o relație toxică din care nu vei ști să ieși. O relație sănătoasă este pe încredere.

| AEWPenta a răspuns:

Daca tu vrei sa fii marioneta acelui dement(fiindca asta e) atunci nu ai decat sa ramai cu el insa cu timpul vei regreta fiindca nu ai putut face ce ti-ai dorit din cauza lui.
Cel mai bine lasa-l si axeaza-te pe cariera si cu timpul vei gasi si pe cineva care sa te aprecieze si sa te respecte cum meriti.
Succes.