| IoanaPuppy31 a întrebat:

Salut TPU
Am mai venit cu problema asta. De dimineata i-am cerut la tata 10 lei, mereu imi da bani. Dar cand i-am zis ca ma duc sa iau Oreo `Nu, nu te duce ca nu is sanatoase, lasa nu strica banii, lasa ca avem mancare in frigider` Doamne fereste. Deci nu mai suport! GATA. Se repeta chestia asta zilnic. Nu ma lasa sa mananc NIMIC (de cand se uita la nu stiu ce emisiune cu un doctor Virgil nu stiu cum, pe care as desfinta-o fiindca o gramada de parinti exagereaza si le strica copilaria copiilor cu atata protectie!) decat pate (vegetal, bineinteles), supa, salata, si chestii din astea care cica is sanatoase.Am uitat, zilnic trebuie sa iau siropuri naturale : brad, afine, papadie, etc. Sa iau miere! Ce naiba vrea sa faca din mine? DEJA MI GREATA DE ELE LA CAT AM MANCAT. Si de cand cu atata protectie sunt bolnava...ma inteapa plamanii (nu am fumat niciodata), rinichii ma dor, apendicul, etc. Dar in unele zile si putin. DECI DE CAND MA TOT `PROTEJEAZA` cu alimentele astea `sanatoase`.
Vreau sa ma mut in vacanta la bunici, am vorbit deja cu ei si au spus ca sunt de acord, au conditii bune si nu sunt chiar batrani. Ei sunt ca a doua mama si tata.
AM 14 ANI!
Astept raspunsuri, dau FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| IIPufosheniaII a răspuns:

Sincer,pate-ul vegetal e chiar nesanatos. Daca s-ar uita pe ambalaj si ala contine o droaie de chimicale.
Chipsuri-le, biscuitii, etc. din comert, da, sunt nesanatoase, dar cu masura nu strica deloc.Si daca spui ca te dor organele,e o problema. Daca exagereaza cu protectia(iti da sa mananci NUMAI "natural",curata oriunde in casa,etc.) risti ca atunci cand intalnesti un microb normal,sa faci o reactie urata."Natural" nu sunt produsele astea bio din comert,natural e puiul, laptele si fructele de la bunici.
Si, in legatura de emisiunea aia, e doar o emisiune, nu realitatea.Sunt niste oameni care fac fictiune sa faca si ei bani.
Sper ca te-am ajutat si ai gasit argumente bune pentru parintii tai si mancarea asta "sanatoasa"
Succes!

| Coquina5 a răspuns (pentru IIPufosheniaII):

O fi nesanatos pateul vegetal dar e bun rau.
aoleo ce pofta mi-ai facut.

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da-le sa citeasca articole pe net. Nu sta numai tu pe calculator ca asa nu faci nimic. Cauta singura articole. Uite: http://www.libertatea.ro/......vi-1133793

| AFR81 a răspuns:

Nu prea vad intrebarea in ceea ce ne-ai scris tu. O sa incerc sa-mi dau cu parerea. Tatal tau te iubeste si-ti doreste doar binele. Asta e clar. Problema e ca exagereaza. Cred ca ar trebui de cateva ori pe saptamana sa ai "dezlegare" la chips-uri, biscuiti, inghetata sau mai stiu eu ce. Chiar daca toata lumea stie ca nu sunt sanatoase si nici recomandate, cateodata trebuie sa-i faci si copilului poftele. Parintii risca, in cazul asta, ca atunci cand copilul lor va creste si va trai pe cont propriu, sa apeleze tocmai la aceste mancaruri care erau interzise in copilarie si chiar sa abuzeze. Pateul vegetal sa stii ca nu e sanatos, insa supa, salatele, siropurile naturale si, in special, mierea, da. Totusi, de ce a trebuit sa-i spui ca iti iei Oreo? Incearca si tu sa mananci pe ascuns. Cand iesi pe afara sau cand esti la scoala, banuiesc ca nu e prin preajma. Legat de vacanta la bunici, este o idee buna.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu vad un copil razgaiat care habar nu are de situatia financiara a parintilor si careia nici nu-i pasa de altii, mult egoism si copilarie.
Uneori parintii au probleme mari cu banii, dar copii nu stiu si nici nu sunt informati, tocmai pentru a fii protejati, atunci se apeleaza la intelegerea lor sa nu mai ceara bani sau sa nu mai cheltuie pe porcarii. Intr-adevar, s amanaci Oreo zilnic este nesanatos, trebuie sa intelegi ca probabil parintii tai se lupta cu lipsa banilor de mancare si tu bati din picior ca un copil care nu-ti pasa ca ai tai nu au ce manca.
La 14 ani, ar trebui sa ai mai mult bun simt si chiar sa intelegi ca ei pot avea o situatie financiara grea, care nu le permite sa arunce banii pe rasfaturi, atunci cand este nevoie cu adevarat de mancare sanatoasa in casa. Numai bunul dumnezeu stie prin ce trec parintii tai acum, daca ei nu sar peste mese ca tu sa ai ce manca si te rasfata.
Eu te sfatuiesc sa ai bun simt si sa-ti ceri iertare tatalui.
Invata sa pretuiesti banul, mai ales cel nemuncit de tine!

| Coquina5 a răspuns (pentru Violleta2022):

Alt prost plin de clisee cum ca parintii au mereu dreptate.
cand parintii nu-si permit sa-asi intretina un copil, cand nu au planuri financiare bine definite pentru viitor, atunci clar trebuie sterilizati.
niciun copil nu merita sa sufere din saracie sau sa rabde.

ce a cerut copilul asta care a pus intrebarea este ceva absolut normal.
e ceva absolut normal sa ai pofte.
e ceva absolut normal sa mananci ce-ti place fara sa rabzi.

vi s-o trezi vreodata hoitul ala de creier?

| pufulescu a răspuns (pentru Coquina5):

Te pup pentru raspunsul asta, te pup unde vrei tu! Nici eu nu puteam raspunde mai bine! Felicitari

| pufulescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu inteleg cum ganditi!
La alte categorii pe spuneti celor de 14 ani ca sunt DOAR NISTE COPII si nu au voie sa faca sex. Acum aici ii ceri persoanei de 14 ani sa fie MATURA si sa inteleaga problemele finaciare ale parintilor...
Deci ce e persoana de 14 ani, copil sau matur, ca nu se intelege din ce scrieti voi pe acest site?

| Violleta2022 a răspuns (pentru pufulescu):

Un "om" la 14 ani este de ajuns de matur sa poate discerne ce este bine si ce este rau, este dotat cu inteligenta si poate fii considerat ca are minte matura.
Acelasi om la 14 ani, din punct de vedere fizic, nu este inca complet dezvoltat, avand deja un trup in plina dezvoltare, si nu poate fii consderat apt sa intemeieze o familie, nefiind in stare financiar sa o sustina, in cazul in care accidental ar lasa pe cineva insarcinata.

| pufulescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Am inteles... tot! A fost o explicatie romaneasca cu "daca" si "avand in vedere". Obisnuinta de a suci logica dupa cum bate vantul isi spune cuvantul.
Imi cer sincer scuze ca am pus o astfel de intrebare, a fost o ratacire de moment!

| K0sti a răspuns:

Una dintre analizele noastre este cea pentru biscuitii Oreo, fabricati de Kraft Foods. Ingredientele pe care le contine 100 g din acest produs sunt: Zahar, Faina de grau, E304, TOCOPHEROL, Cacao, Bicarbonat de amoniu, Bicarbonat de sodiu, Masa de cacao, Zer praf, Sare, LAPTE, Lecitina (soia si floarea soarelui), GLUTEN, SOIA, GRAU, Sirop de glucoza - fructoza.

Pofta buna!

| WaterDrop a răspuns:

Te adopt eu daca vrei sa fugi de acasa, promit sa te las sa mananci tot ce vrei si te scap de plamani si rinichi cat ai clipi.

| Lawliet14 a răspuns:

Un tata care-si da interesul...

| TrăieşteClipa a răspuns:

O sa le multumesti mai tarziu.

| IoanaPuppy31 explică:

Greta, situatia fianciara e buna, nu sunt probleme...

| FanulMeu a răspuns:

Bun varsta ta cere dulciuri dar incearca mai bine un kinder happy sunt preferatele mele.
tatal tau exagereaza, da nu toate lucrurile sunt sanatoase dar esti un copil si ar trebui sa te lase sa incerci si sa iti explice ca nu sunt sanatoase cu timpul te vei obisnui si vei renunta la ele tu singur.
Spune-i tatalui tau asta :
Tata inteleg ca esti ingrijorat pentru sanatatea mea, dar sunt inca un copil si trebuie sa incerc lucruri sub supravegerea voastra ( a parintilor ).

| edihrubiak a răspuns:

Buna.O sa-i multumesc peste 2-3 zile chiar daca nu suporti este tatal tau si ca vrei si ca nu si trebuie ss il asculti, nu uita el vrea numa sa iti fie tie bine