| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU... Urmeaza sa termin clasa a8a si tatal meu nu ma lasa sa merg la liceul dorit de mine. Invat bine la scoala, nu cred ca are ce sa imi reproseze, dar...el vrea sa ma duc la un liceu mai slabut. Eu vreau sa ma duc la un liceu mai bun, dar care e la vreo 30 de km departare, prin urmare trebuie sa stau undeva pe chirie. Tatal meu spune ca decat sa dau nu stiu cat pe chirie mai bine fac altceva cu banii aia. Dar oricum daca nu o sa merg la liceul dorit nici macar nu se pune problema sa vad acei bani care i-as fi dat pe chirie. Nu stiu daca ati inteles ce vreau sa spun laughing Cred totusi ca stand pe chirie undeva as avea si ceva de invatat, adica as putea deveni mai independenta. Pana la urma eu merg la liceu, nu? Eu ar trebui sa aleg sad Nu o ducem rau cu banii, suntem ok la capitolul asta si cand spun ok nu zic ca suntem bogati sau cine stie celaughing
Prin urmare as vrea sa il conving cumva ca sa ma lase la liceul la care vreau eu.Deci...ceva sfaturi? big grin

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Aduci vorba numai de tata, dar mama unde este? nu are un cuvant de zis? apoi.e problema chiriei..in ziua de azi, fetele isi fac de cap, asa ca, ai tai vor sa te stie in siguranta si nu cred ca ar fi o crima a avea grija ta..pericole sunt peste tot, asa ca, ei vor sa vegheze asupra binelui tau.
Totusi, incearca sa vorbesti cu ambii parinti, si sa le explici ca de acel liceu depinde rostul tau in viata..si ca nu are rost sa urmezi un liceu in comuna ta, atat timp cat nu iti este benefic...nu stiu ce sa zic.
un mic consiliu de familie si o cruce mare la bunul Dumnezeu.
O zi bunahappy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti merge in gazda sau sa inchiriezi o camera unde sunt alti studenti/elevi fiecare isi plateste camera pe luna si impartiti rafturile la frigider, faceti curat rotativ in casa si iese mai ieftina chiria. Astea sunt cele mai bune solutii care le poti avea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E viata ta, viitorul tau, ar trebui sa mergi la liceul care vrei!
Sieu sunt a 8-a dar tatal meu ma lasa sa merg unde vreau atata timp cat o sa invat si crede-ma ca nici noi nu stam chiar asa bine cu banii (cam ca toata Romania) insa asta este alegerea ta nu a lui!
Vorbeste cu el, fa-l sa inteleaga ca in asta consta viitorul tau, insa daca vrei sa faci si o facultate dupa nu va conta asa mult ce liceu ai facut.

P.S. Cred ca tatal tau e cam zgarcit tongue

| Peaches a răspuns:

Parintii intodeauna isi fac griji pentru copiii lor si vor sa-i protejeze. Ai putea vorbi cu diriginta ta, sa afli si parerea ei; te-ar putea ajuta in sensul ca, daca ea considera ca tu ai dreptate, i-ar putea convinge pe parintii tai.

| EvelynAlexandra98 a răspuns:

Poti sa faci naveta. Am multi prieteni care fac naveta. E o optiune. Si trebuie sa ii explici tatalui tau ca vrei sa faci ceva important cu viata ta. De preferat sa ii dai argumente de ce vrei scoala aia. Si statul in chirie, crede-ma, nu vrei. E foarte greu. Pastreaza-te pentru facultate, o sa ai destul timp atunci sa devii independenta.

| Hellophnerm a răspuns:

Pai ar trebui sa-i explici ca e viata ta, si viitoru tau, si daca faci un liceu mai bun, poti ajunge la o facultate mai buna, si de acolo ai putea sa-ti gasesti un serviciu bun, de unde sigur o sa iei banii "inapoi" pe acea chirie, daca chiar ar fi asa o mare problema. Mie cel putin nu mi se pare deloc normal ca parintii sa nu te lase sa mergi la ce liceu vrei, nu zic ca nu trebuie sa te consulti cu ei pe tema acestui subiect, din contra ar trebui. Sa le spui de ce vrei la liceul ala, si cu ce ti-ar fi tie mai bine acolo. Explica-i tatalui tau mai in detaliat si asa, si spune-i ca viitoru e in mainile tale, si ca nu tine de el ca nu vei fi toata viata ta pe spatele lui, sa zic asa si ca ai dreptu la aceasta alegere.