| DDH a întrebat:

Dragi utilizatori TPU, am o problema legata de scoala. Anul acesta termin generala iar parintii mei (vazand ca am mediii mari) vor sa ma dea la cel mai bun liceu din oras. La acel liceu se invata foarte bine iar eu nu cred ca m-as descurca. Am discutat cu ai mei insa ei isi mentin ideea ca ar fi pacat sa nu merg la acel liceu chiar daca am media necesara. As vrea sa ii conving ca nu vreau sa merg acolo si nu stiu cum. Help me!

Răspuns Câştigător
| DracusorImpielitat a răspuns:

Pai, le zici ca nu o sa faci fata la acel liceu din cauza ca acolo se invata prea greu. Si daca nu vor sa inteleaga faci si tu putina panarama. Le si zici ca, daca o sa te duci acolo nu o sa mai ai medii mari. Si daca tot insista cu pacatul lor, le zici ca e pacat sa te duci si sa iti strici mediile.

4 răspunsuri:
| AlexiaD a răspuns:

Hei! Daca esti din Bucuresti,si acel liceu e Sfantul Sava,nu ai de ce sa te ingrijorezi,nu se invata pe rupte,stai linistita.
Important este sa iti placa tie la un liceu,nu parintilor tai. Spune-le exact ce ne-ai spus si noua:,,Nu cred ca m-as descurca". Nu au cum sa te oblige!
Dar ar trebui sa ai mai multa incredere in tine,sincer. Daca ai medii mari si vei face si la examene bine, de ce nu ai incredere ca te vei descurca?
Ah, mai e o solutie, dar nu iti recomand sa o aplici: Fa la examene mai prost, astfel incat sa nu iti iasa media pt.liceul respectivlaughing

| DDH explică (pentru AlexiaD):

Sa stii ca m-am gandit si la faza cu examenul, doar ca nu e tocmai OK. Mersi de raspuns:*

| maria999 a răspuns:

Le spui ca la liceul acela la care vor ei sa te dea nu o sa poti face fata si o sa ai note mici.

| Adrian_Neacsu_1997 a răspuns:

Frumoaso, spune-le pur şi simplu că nu vrei. Chiar dacă ei încearcă să te ia cu frumuşelul sau cu urâtul, uşor sau repede, nu contează. Tu nu trebuie decât să insişti şi într-un final vei reuşi. Succes! Ţine-mă la curent!