| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Am o intrebare si vreau raspunsurile voastre cat mai sincere pentru ca vreau sa stiu daca gandesc sau nu gresithappy
Deci :
Peste cateva zile este ziua mea si fac 14 ani, locuiesc cu tatal meu si de aici incepe tot. Mama mea a murit cand aveam 11 ani si eu il inteleg ca ii e greu singur dar si mie imi e si nici eu nu mai pot. M.am saturat sa ma trateze ca pe un copil de 11-12 ani. I.am zis de atatea ori ca nu mai sunt un copil mic care sa nu stie sa se descurce si mereu se enerveaza.
O sa zic cateva lucruri pe care le face :
Tot timpu deschide usa la mine la camera si mie nu.mi place sa stau cu usa deschisa mai ales cand dorm. Eu trebuie sa stau cu usa deschisa pentru ca asa zice el
Trebuie sa vorbesc cu cine vrea el, adica el imi alege prietenii
Face mare drama daca ma vede cu vreun baiat
Da vina pe mine din orice
Cand e nervos se descarca pe mine
Imi zice mereu sa ii zic adevaru si cand sunt sincera cu el tipa la mine ..de asta mai bine nu ii mai zic nimic
Sunt clasa a7a si merg destul de bine la scoala, dar la mate nu ma pricep si el stie asta si da vina pe mine pentru ca nu inteleg nimic si el nici macar nu ma ajuta la teme, trebuie sa le fac singura
Nu stiu, chiar nu mai pot asa. Am incercat sa vorbesc cu el dar nu asculta niciodata ce am zis.Ce pot face?

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ii contrazic pe cei care ti-au scris ca tatal tau te iubeste; dar puii de animale primesc mai multa dragoste de la parintii lor decat primesti tu de la tatal tau. Si n-ai idee cati copii sunt ca tine -si chiar mai rau!
De asemeni, nu ii contrazic pe cei care ti-au spus ca ii e greu tatalui tau sa isi creasca fata de unul singur; dar oare leul isi mananca puii daca leoaica nu mai este? Si chiar daca i-ar manca, un parinte nu trebuie sa faca lucrul acesta cu copilul lui. De aceea tatal tau se face vinovat de comportamentul lui, si nu are nici o scuza. Ba din contra: daca a ramas singur ar fi trebuit sa te iubeasca mai mult acum decat inainte. Cu toate acestea, Dumnezeu nu iti da nici tie dreptul sa il judeci; numai Dumnezeu va face lucrul acesta.
Dar sa stii ca exista speranta, si pacea si bucuria vor putea sa iti inunde sufletul daca le vei cauta si le vei lasa sa patrunda in inima ta. Le vei gasi pe genunchi, in camera ta cand esti singura, la picioarele Bunului nostru Tata ceresc. In gand sau cu voce tare, spune-I Tatalui nostru ceresc tot ce ai pe suflet. Fa-ti-L prieten -cel mai bun Prieten; cere-I ajutorul; spune-I orice si El te va asculta. Crede ca te iubeste mai mult decat iti poti imagina tu, si ca doreste sa te ajute. Primeste-L pe El in inima ta, si atunci, cuprinsa de dragostea Lui vei sti cum sa vorbesti tatalui tau si vei putea face fata influentei lui negative.
Este privilegiul nostru al oamenilor de a ne pleca pe genunchi in fiecare seara si in fiecare dimineata inaintea lui Dumnezeu si sa stam de vorba cu El. El ne primeste ca si cum in tot universul am fi doar noi in mod personal, si El.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea gandeste-te ca tatal tau s-a trezit dintr-o data cu un copil pe care trebuie sa-l creasca singur.
E greu petru un barbat sa creasca un copil, mai ales o fata in ziua de azi cand sunt o multime de pericole...
Acorda-i intelelegere, nici lui u-i usor, poate nu stie sa se descurce cu o adolescenta.
Dovedeste-i ca poate avea incredere in tine.
Daca intr-o zi nu poti discuta cu el, incerarca in alta zi, sunt sigura ca vei reusi
Nu toti parintii se pricep la teme.Intreaba-l pe tatal tau daca isi permite sa-ti ia un meditator.
Orice lucru are o rezolvare, tine minte ce-ti spun.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i ca nu iti poate controla viata la nesfarsit dar asa e tatal tau e mai grijuliu si nu vrea sa pateasca nimic printesa lui

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa-ti spun ca imi pare rau pentru pierderea suferita! In al doilea rand, parerea mea este ca macar tu ar trebui sa faci un efort sa.l intelegi pentru ca el te iubeste si iti vrea doar binele. Te creste singur si ii este teama ca daca se va intampla ceva rau, lucrul acela se va revarsa asupra lui si nu numai asta. Nici nu are cu cine sa se sfatuiasca legat de cum sa te educe. Nu cred ca problema se poate rezolva in vreun fel. Poate cand vei mai ceste nu va mai fi asa...

| VyRuS112 a răspuns:

Ii zici intr-o zi cand vezi linistit ce ai pe suflet si gta te va intelege si asta cu scoala la mate oricine are probleme cat timp mergi bine la celelalte materii e ok! si daca e suparat incerca sa il eviti si mai lasa de la tine putin ca si el va lasa de la el cate putin ai sa vezi ca merge.

| VyRuS112 a răspuns (pentru VyRuS112):

Scuze pentru scris nu eram atent happy

| Florin_Hck_1999 a răspuns:

Tata-l tau iti ofere atentie sa faca sa uiti de mama ta... Si esti cam mica pentru un propiu-zis iubit.

| Seba77 a răspuns:

Din ce spui parerea mea este ca tatal tau este foarte protector acest lucru este absolut normal deoarece trebuie sa isi assume si rolul de mama, incearca sa il intelegi happy vorbeste cu el pe aceasta tema doar cand sunteti linistiti si nu face trimitere la nici vreun fel de antecedente din partea lui, spune-i ca ti-ai dori sa iti acorde mai multa libertate si incredere happy

| Justmy999 a răspuns:

Draga mea, parerea mea este ca tatal tau te iubeste! Doar ca si tu trebuie sa il intelegi, habar nu ai cat ii poate fi de greu! ai si tu putina rabdare cu el, iar pentru chestia cu baietii, e ceva normal!happyasteapta tu sa mai cresti si dupa vei vedea ca te va intelege.Ai grija de scoala si iubeste ti tatal! Imi pare foarte rau pentru situatia ta dar, chiar de aceea tu trebuie sa iti vezi de treaba si sa iti asculti tatal! Ai grija de tine!happy

| Ungureanu_Larisa_1995 a răspuns:

In primul rand iti urez: ''La multi ani!"
Parerea mea este ca tatal tau se comporta asa cu tine, deoarece te iubeste! Nu te lasa sa stai cu usa inchisa pentru ca poate ca daca nu te vede el, pana nu stie ca esti acolo, nu esti in siguranta! In legatura cu faptul ca iti alege prietenii... nici eu nu as fi de acord, pentru ca daca cineva greseste cand isi alege persoanele cu care sta, o sa isi dea seama intr-un sfarsit! In legatura cu baietii poate crede ca ai o varsta prea mica pentru a avea un "prieten mai mult decat prieten"... tu mai asteapta putin timp si o sa vezi ca nu o sa mai faca asa! Atunci cand tipa la tine tu nu ii zi nimic, si o sa vada "ca vorbeste singur" si dupa o perioada nu o sa mai tipe ca o sa isi dea seama ca a gresit cand a facut toate aceste lucruri!

Sper ca o sa te ajute ce am scris!