| teiubescsipunct a întrebat:

Heii TPU!
TPU viata mea e mai complicata... parintii mei au divortat si eu le-am cerut sa se inpace, nau vrut. nu-i costa nimic daca faceau asta pentru. mine, pentru. binele copiluui lor.
Eu stiu ca n-am fost un colpil dorit si Mama vorbeste f. urat cu mine. de parca ar fi fost vina mea (sau poate chiar a fost )
Int-o zii mi-a venit o idee trasnita vreau sa le plates cu aceiasi moneda chiar daca ma doare sufletul...
Imi pare rau mai ales pentru. bunici, mosica, mosiu si verisoara mea pe care o iubesc enorm.
La 18 anii m-am gandit ca sa ma sinucid. nu ma credeti nebuna pentru. ca am suferit mult plang mereu si le duc doruu ei nu inteleg nimic nimeni nu intellge.
Funda.
P.S... fra comentarii rautacioasee. ajutatima sa trec peste asta... sa nu mai am gandurii de genu

16 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Dragostea cu sila nu se poate, degeaba ii impaci pentru tine, din moment ce ei nu se mai impaca, astfel cat si tu vei simtii tensiune in casa cand parintii tai stau separat, doar de dragul tau. Nu esti singura care a suferit dupa pierderea unui parinte dintr-un divort, ar trebui sa te intareasca asta si sa lupti, iar tu sa ai bafta ca in viata pe care o vei avea cu jumatatea ta sa ai o familie unita. Sinuciderea este egala cu lasitatea, vei aduce mai multa suferinta in familie.
Asta e in mintea ta ca nu te-a vrut mama ta, copilul e nevinovat la nastere, nu are nici o treaba cu neintelegerile ori "accidentele" dintr-un cuplu. Tocmai ca trebuie sa lupti si sa nu te mai lasi prada negativismului. Fruntea sus! Nu e singurul caz pe care-l traiesti, ar trebui sa te imbarbateze mai mult si la divort tu poti alege cu cine doresti sa stai cu mama ori tatalwinking. Ai dreptul de a alege in fata tribunalului.

| teiubescsipunct explică (pentru MihaelaDart):

Am auzitoo pe mama cand a spus ''Mai bine nu te faceam'' eram langa ea.
si am ales deja cu cine raman cu ''tata''

| MihaelaDart a răspuns (pentru teiubescsipunct):

Astea-s cuvinte spuse la nervi, daca tu te vei sinucide, de-acolo de sus vei vedea suferinta mamei si va regreta cuvintele spuse. Crede-ma ca la nervi spui multe si nevrute, apoi regreti ca le-ai spus.
Cu toate ca trebuie sa lupti pentru viata si la ceea ce ti-ai propus sa faci, lupta-te pe fortele proprii alaturi de cei dragi. Daca mama chiar e cum e, spune off-ul unul psiholog, bunicilor tai ori tatalui tau. Nu te mai descuraja pe niste vorbe.

| VadTot a răspuns:

Buna..Ok.Si crezi ca asta i cea mai buna decizie? sa te sinucizi? Crezi ca ti va fi mai bine dincolo? mai bine decat aici? Eu cand cunosc un drum indiferent cum este..aleg sa merg pe el fara sa mai incerc altele..chiar daca drumul nu este deloc bun.si e plin de gropi mizerie..smd.
Ce s ar intampla daca toata lumea s ar sinucide cand ar da de probleme ce s ar alege de noi toti. Ok Parintii tai nu s au mai inteles si s-au despartit! n ai avut cea mai frumoasa copilarie...crezi ca ai fii singura? Adica Vrei sa spui ca la 18 ani Tu alegi sa te sinucizi? Dar De ce la 18 ani si nu acum? ok Glumesc. Poate alti copii regreta ca parintii lor nu se despart decat sa traiasca cum probabil traiesc.Pana la 18 Ani te sfatuiesc sa incerci sa te concentrezi foarte multa asupra vietii tale per"Asamblu"si sa te gandesti la viitorul tau sa fie unul frumos si luminos Calduros si fericit Viata i facuta din trecut Prezent si viitor! Viitorul este Cel mai important trecut e trecut numai ai ce sa i faci decat sa l uiti ..Prezentul Este facut sa te gandesti inainte cu foarte multa incredere si fapte bune. ok?
Eu iti garantez ca daca privirea ta este sus si inainte viitorul tau va fi unul foarte frumos!
Totodata te sfatuiesc sa te apropii mai mult De Dumnezeu biserica.smd.Ce zici?

si lasa Sinuciderea pentru altadata. peste vreo 80 90 de ani asa. ce zici? Nu la 18 ani cand trebuie sa petreci si sa fii fericita.

| neutrino a răspuns:

Amana razbunarea si poate inveti sa si scrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, nu poti forta doi oameni sa stea impreuna daca nu se mai iubesc/suporta, doar de dragul tau.
In al doilea rand, sunt sigura ca tu ai fost o bucurie pentru parintii tai. Daca nu erai dorita deloc, te abandonau in spital/la casa de copii sau mai rau.Doar ca unii parinti sunt mai severi pentru ca asa cred ei ca isi educa copiii corect.
si in al treilea rand,nu trebuie sa te sinucizi, sub nici o forma.E cea mai idioata decizie pe care o poate lua cineva, vreodata. Oricat de greu ar fi la un moment dat, tu trebuie sa lupti, daca stai degeaba si astepti sa-ti cada fericirea din cer...normal ca nu rezolvi nimic.
Fii tare, altii duc o viata mult mai grea.Si in plus, tu ai puterea sa schimbi situatia.Iar daca nu, oricum in timp se vor schimba toate.winking

| Park1Suin a răspuns:

Cati ani ai?(Scuza-ma ca te intreb asa).Dar de ce zici ca ei nu te-au dorit?
Apropo, viata e frumoasa, si merita traita. Daca parintii te supara, asteapta(ai rabdare)pana la 18-19 ani, ca sa te muti. Poti sa pleci la gazda si sa traiesti acolo,(dar sa nu le spui parintilor)asa poate o sa li se faca dor de tine si o sa te caute.Mai bine incepe sa-ti stringi bani de pe-acum pentru asta.Dar te rog, sa-mi povestesti prin ce arata parintii tai ca nu te doresc.Tu ii iubesti, nu cred sa nu te doreasca.Te rog sa-mi spi cati ani ai.(Scuzami indiscretia)Cum spuneam, viata nu o traiesti de 2 ori.E minunat sa traiesti. Daca zici ca vrei asta, pe ei cum ii va afecta daca nu le pasa de tine.Pa,si daca imi mai ceri ajutorul, sa stii ca eu am sa incerc sa te ajut cum pot eu mai bine.

| lifeonlyforlove a răspuns:

Salut.fiecare are o viata complicata in felul sau.am cunoscuti la care mama a decedat cind aveau cite 9-15 ani, pe care tata ia abandonat, care traiesc doar cu buneii, invalizi, etc.eu cred ca da e un pic obijduitor ca se divorta dar asta e decizia lor,nu sunt fericiti alaturi cred ca nu ar trebui sa isi strice viata. poate mama ta e un pic stresata din cauza situatiei in care se afla si tie iti pare ca ea vorbeste urit cu tine,mie tot citeodata imi pare ca nu ma iubesc parintii.
la sinucidere nici nu te gindi.da ai dreptate ca o sa le faci o mare durere celor apropiati care tin la tine, asta la fel e un pic egoizm din partea ta.; a moment poate esti intr-o depresie ar trebui sa mergi la psiholog si gandeste-te ca ai o viata inainte, o sa ai copii o cariera si un sot care o sa te iubeasca, apoi si nepoti, tot asta e in miinele tale.nu fa prostia asta si gandeste-te in primul rind la viata ta nu ca sa platesti cueva cu aceeasi moneda, e prea mare pretul si nu se merita! fii bravo si sa inveti bine la scoala, ai grija de tine.

| teiubescsipunct explică (pentru lifeonlyforlove):

Multumesc mult ser sa tin legatura cu tine

| lifeonlyforlove a răspuns (pentru teiubescsipunct):

Putem comunica pe skype.ai skype?

| teiubescsipunct explică (pentru lifeonlyforlove):

Da am
daliacernea123

| twistedfella a răspuns:

Ok deci incepem cu inceputul:
Daca nu se desparteau pentru tine poate de deseori iesea scandal ajungand sa se bata iar tu sa ii desparti, dupa care iti parea rau ca i-ai convins sa stea impreuna.Gantestete ca ei au ocolit toate astea, cu motiv sau fara, putea sa fie mai rau.
Si in al doilea rand iti spun doar atat:
moartea e solutia permanenta pentru o problema temporara. Viata e inaintea ta, ai 18 ani sau mai mult, iesi si tu cu prietenii/prietenele tale prin oras, parc...si distrativa, asa o sa uiti.
Te pup ai grijawinking