| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei imi zic mereu ca nu fac nimic toata ziua, desi mie mi se pare ca fac destule la 14 ani!
Dimineata fac patul, mananc apoi curat masa, imi fac curat in camera si nu fac dezordine!
Ce sa fac? M-am saturat sa ma faca in toate felurile!
Dau fundita puppy dog eyes

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Astea sunt activitati pe care le faci la 6-7 ani, nu la 14. La 14 ani deja trebuie sa te ocupi de niste chestii serioase nu numai pentru tine. De exemplu, poti sa faci tu curatenie in toata casa (dat cu aspiratorul, spalat gresie, faianta, bai, sters praf, schimbat asternuturi, spalat geamuri la nevoie, batut covoare, etc). N-o sa-ti ia decat maxim 8 ore pe saptamana, asta inseamna cam o ora in zilele de scoala si 2-3 ore sambata. In plus, mai poti ajuta la gatit (curatat legume) sau la cumparaturi. Asta ca un minim la 14 ani. Incet incet poti prelua mai multe din treburile casei, asa incat in 2 ani sa fii principalul gospodar, ca orice adolescent normal.

| ScumpikAlyssa a răspuns (pentru Brigaela):

Asta fac mereu! Dar ei nu sunt multumiti!

| Brigaela a răspuns (pentru ScumpikAlyssa):

Pai in intrebare spuneai ca te ocupi numai de tine, ca un copil de clasa intaia si ca nu faci nimic pentru parintii tai. fa mai multe prin casa, daca nu sunt multumiti si incearca sa ai rezultate scolare mai bune. Sunt convinsa ca daca te vei duce, de exemplu, la o olimpiada nationala, sau daca vei fi cea mai buna din scoala la invatatura, vor fi multumiti, chiar daca esti mai lenesa in casa

| ScumpikAlyssa a răspuns (pentru Brigaela):

Pentru mine scoala este baza si de aia nu am timp sa fac curatenie non-stop in casa! Rezultatele mele la invatatura sunt excelente!

| Brigaela a răspuns (pentru ScumpikAlyssa):

Este foarte bine sa scoala este baza, si nu a spus nimeni sa faci non-stop treaba in casa. Ci doua ore pe zi 9o ora pentru tine, o ora pentru ceilalti) si ceva mai mult in weekend. Renunta de exemplu la calculator si timpul consumat la el, foloseste-l in gospodarie. Toata lumea o sa fie mult mai castigata, mai ales tu.

| Brigaela a răspuns (pentru ScumpikAlyssa):

Este foarte bine sa scoala este baza, si nu a spus nimeni sa faci non-stop treaba in casa. Ci doua ore pe zi (o ora pentru tine, o ora pentru ceilalti) si ceva mai mult in weekend. Renunta de exemplu la calculator si timpul consumat la el, foloseste-l in gospodarie. Toata lumea o sa fie mult mai castigata, mai ales tu.

| Xd_Norbii_1996 a răspuns (pentru Brigaela):

Doamnă? :-s Sunteţi proastă cumva? Eu acasă nu fac nimic, nu mă fac eu gospodar de 2 bani ci o să am eu proprii mei gospodariwinking

| Zenithf a răspuns:

Incearca si mai ajuta cu cate ceva prin casa, cum zice doamna Brigaela, chiar daca nu faci cat zice ea. Invata mai mult, ca asta este la urma urmei meseria ta de baza, si vorbeste mai mult cu parintii tai despre problemele tale, sa vada ca nu-ti pierzi vremea numai pe facebook sau ce or gandi ei ca faci.

| darrio2007 a răspuns:

Este foarte bine ceea ce faci.Parintii tai sunt cam absurzi.

| KodrutZ a răspuns:

Da' pe la scoala ce faci? Mai citesti cite o carte asa, macar una pe luna, fara sa ti se ceara de la scoala?

| neutrino a răspuns:

Uiti sa le spui parintilor tai cat de mult ii iubesti!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Vreau să-ţi spun că fiecare familie e unică în felul ei, şi a ta tot. Cred că sfaturi de genul "eu fac şi mai puţin" sau "părinţii tăi sunt abuzivi" nu te vor ajuta cu adevărat. De ce? Ei bine, tu nu ai spus nimic despre situaţia în familia ta, iar fiecare familie cum am spus e diferită. Nu toţi părinţii câştigă banii la fel. Nu toţi au aceeaşi sănătate. Nu toţi au acelaşi stil de viaţă.
Ceea ce aş putea să-ţi spun eu este să cauţi ca prin ceea ce faci şi cum te comporţi să contribui la păstrarea atmosferei din familie paşnică şi unită. Doar atunci când membrii familiei colaborează din această perspectivă, familia devine un loc unde e plăcut să te afli, un loc care-l preţuieşti.

| BSwwatch a răspuns:

Probabil tata si-ar dori sa schimibi si-o priza,intrerupator, eventual sa-i faci si pana la masina, sunt ironic, nu tu ai o problema, ci ai tai parinti.

| mada1820 a răspuns:

Buna,te inteleg,probabil ei vor sa devi o fata capabila sa faci toate treburile casei, dupa parerea mea este importanta si parerea ta, atata timp cat esti adolescenta ai dreptul sa iti petreci timpul cum iti doresti tu, o sa ai tot timpul din lume sa faci curatenie, mancare si alte lucruri. Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici ca faci treaba dupa puterile si timpul tau liber.

| anca29 a răspuns:

E ok cate faci! Eu nici atat nu fac...

| AnneMarye001 a răspuns:

Cel mai bine intreabai ce ai vrea sa faci, asa vei afla ce vor parinti tai de le tine si asa ii vei multumi

| ScumpikAlyssa a răspuns:

Ba chiar fac prajituri!

| Đεмоη a răspuns:

Te duci frumusel langa ei..Si ii intrebihappy mami, tati ce vreti de la mine? vreti sa ma duc eu la munca in locul vostru? vreti sa ma duc eu sa platesc datoriile? asta vreti de la mine? E cam stupid dar daca nu se multumesc cu ceea ce au.e nasol. Sunt alte persoane care stau numai la calculator nu misca un deget in casa.Dar asa este lumea niciodata nu este multumita cu ceea ce are din pacate si nu prea avem puterea de a schimba ceva. happy tu incearca sa nu pui la suflet chiar daca e dificil.Tu sti ca e bine ceea ce faci si asta conteaza.

| cristinel98 a răspuns:

Nu il asculta pe tatăl tău.E de ajuns cât faci la vârsta ta. Sper că te-am ajutat.

| Laura1074 a răspuns:

Eu cred ca pentru varsta ta faci ce trebuie. Explica-le parintilor tai ca ai si scoala si ca nu trebuie sa o neglijezi pentru trebuile de casa.