| anonim_4396 a întrebat:

Heiii TPU! Am si eu nevoie de un sfat...M-am certat acum ceva timp cu mama mea...Eu fiind mai plinuta fac exercitii regulate seara,dar mereu le fac pe ascuns,datorita mamei,dar astazi m-a vazut si mi-a zis, citez "Ce faci aici? Te-ai pus pe slabit? Nu te inteleg, se aproprie Craciunul si tu asta faci? "si apoi a ras.Eu sunt mai sensibila la asta si am inceput sa plang,si sa ridic vocea la ea,sa nu mai rada de mine si sa nu ma mai descurajeze atat. Apoi ne-am mai lovit cu cuvinte noi doua,nu mai tin minte ce am spus(aici stiu sigur ca nu am spus ceva care sa o jigneasca,am un respect destul de mare pentru ea,dar eram intr-o stare de spirit groaznica), si a spus ca daca nu imi place sa fie ea draguta, atunci schimbam placa.De acum nu o sa ma mai ajute cu nimic, ca de acum o sa fie ca "alte mame" daca nu sunt recunoscatoare ca este intelegatoare si buna.Acum nu mai vorbim deloc, ne ignoram si nu suport asta, ma doare tare. :'( Si nu stiu cum sa ma impac cu ea.Mai sunt si orgolioasa, deci sunt intr-o problema mare de tot sad
Am nevoie de un sfat neaparat, ma sfasie inima crying Dau funda pentru cel mai bun sfat!

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Slava lui Dumnezeu ca unde noi nu mai avem solutii, la El se mai gasesc inca o mie!
Si daca iti place sa faci exercitii, te sfatuiesc sa treci pe un alt tip de exercitiu: sa te pleci pe genunchi si sa ceri ajutorul lui Dumnezeu ca sa te impaci cu mama ta. Si la fel ca inainte -acest tip de exercitiu sa il faci regulat seara, si tot pe ascuns.
Iar daca mama ta a schimbat "placa", atunci fa si tu la fel. Ai vazut cum sunt 2 magneti: daca in timpul atractiei unul se intoarce, automat magnetii se resping; asa s-a intamplat intre voi doua cand mama ta si-a schimbat polul/placa fata de tine. Tu acum sa nu ramai in faza de respingere; ci ca sa va atrageti din nou asa dupa cum iti doresti, trebuie sa te intorci si tu dupa ea. Si poti face lucrul acesta acceptand pedeapsa ei fara sa o urasti. Nu o ignora. De asemeni continua si cu exercitile fizice, dar sa nu il neglijezi si pe cel spiritual de care am vorbit. In cuvintele tale iti poti aduce cu incredere problema ta inaintea lui Dumnezeu. Domnul Isus a spus: "Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati." (Matei.6:6) A spus ceva de rasplata? Atunci sa stii ca Dumnezeu Se tine de cuvant. Crede lucrul acesta. Cazul tau nu este fara speranta; de aceea nu uita ca sa-I multumesti lui Dumnezeu pentru aceasta.

| milan9 a răspuns:

E urat din parte ei sa puna presiune pe tine dupa ce innitial a fost ironica si te-a ranit. Si parintii nostri mai fac greseli. Ne ranesc si tare mult am vrea sa-si constientizeze si ei greselile nu numai noi.

Referitor la problema ambitiei, a orgoliului cu care a ajuns sa se "trateze" problema, nu vei avea castig de cauza.
Aproape nici un parinte nu accepta ca un copil sa manifeste o presiune directa, sa cedeze intr-o chestiune legata de orgoliu. Dar poti castiga alfel happy

Iartand-o si in sufletul tau si mod direct, cerandu-ti scuze, dar aratandu-ti totusi supararea printr-un protest pasnic: de a nu mai arata acelasi entuziasm, de a vorbi foarte frumos cu ea aratandu-i in schimb fara cuvinte ca te simti ranita, renuntand sa mai apelezi la servicii sale sau la banii sai. Va intelege si va simti poate ca are partea ei de vina.
Nu e garantat ca va functiona si cu mama ta dar trebuie sa renunti TOTAL la orgoliu, aroganta, si incapatanare. De fapt cred ca asta este tot ce asteapta.
Nu inseamna ca trebuie sa ajungi la nici o forma de deprimare, ci doar sa-ti arati in mod pasnic supararea. happy

| zurick a răspuns:

Buna!
Orgoliu=defect foarte urat pe care ar trebui sa incercam sa-l evitam (si bineinteles ca eu benificiez la maxim de el laughing)
Vezi tu, scumpo, uneori trebuie sa ne calcam pe orgoliu poate ti se pare ca n-are vreun folos si ca nu este nevoie sa faci asta acum si totusi ai sa realizezi mai tarziu cum toti facem de altfel ca ''era mai bine daca...''
Cere-i scuze mamei tale ca ai comentat sau ca ai jignit-o (cand comentezi o sa spuna ca ai jignit-o chiar daca tu nu crezi asta...), INSA spune-i ca n-ar trebui sa te descurajeze sau sa rada de propriul copil pentru ca e o jignire la adresa ta. Spune-i si ca ar trebui sa nu va bateti joc una de alta sa aveti o relatie frumoasa daca nu de prietenie macar mama-fiica.
Oricum dupa parerea mea a gresit mult si dansa, INSA mai bine iti calci pe orgoliu pentru ca dupa o sa fie mai rau...
PS.''O sa fiu alt fel... de mama'':''N-o sa mai fiu asa de buna cum am fost cu tine...'' trec repede happy Insa daca lasi mai mult timp fara sa faci si tu ceva o sa continue pana n-o sa se mai opreasca.
PSS. Putem vorbi oricat daca iti face bine sa te destanui mai mult.

| Mihaela1964 a răspuns:

In situatia asta nu se pune problema sa ceri un favor ci vezi cum faci sa-ti indrepti notele la scoala.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Pentru majoritatea tinerilor nu este deloc uşor să se înţeleagă bine cu părinţii lor, mai ales în timpul adolescenţei.

Aici poţi citi unele sugestii care i-au ajutat pe mulţi tineri să aibă o comunicare plăcută cu părinţii:

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011121

http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011122

Sper să te ajute şi pe tine.

Cele bune!

| BubbleWhitee a răspuns:

V-ati certat dintr-o chestie fara importanta.Du-te la ea si spune-i ca-ti pare rau si ca trebuie sa te inteleaga.Este fizicul tau si il poti face asa cum vrei tu sa fie.Trebuie sa arati cum iti place tie si ea ar trebui sa te incurajeze sa slabesti, sa te ajute.In legatura cu ce ti-a spus cand te-a vazut la exercitii, pare a fi doar o gluma, dar nu trebuia s-o iei in serios deloc.Impaca-te cu ea si reveniti-va.Vin si sarbatorile, aveti nevoie de iubire.Da-o incolo de cearta.Nu-si are rostul :* laughing

| FIORI a răspuns:

O sa treaca, nu iti mai face griji, mai ales ca vin si sarbatorile, nu o sa stai asa certate...

| AndyLoren1310 a răspuns:

Tu trebuie sa iti depasesti orgoliu` si sa asculti de ea. Eu luam ca pe o gluma cuvintele sale. Mama e cel mai bun prieten, intotdeauna! Si eu consider ca mama ta te cunoaste cel mai bine si asteapta sa faci tu primul pas. Cu siguranta vrea sa inveti ceva de aici. Nu mai pune totul la suflet si iti va fi bine! Multa bafta!

| loliPhi a răspuns:

Stiu cum e. si eu m-am certat de multe ori cu mama chiar si din nimicuri, stii cum e faza spui niste lucruri rele si false la nervi. Cred ca ar trebui sa iti ceri tu scuze si sa nu o astepti pe ea sa o faca, chiar daca esti mai orgolioasa mai bine faci tu primul pas si vorbeste cu ea si spune-i ce te supara o sa inteleaga sunt sigura happy Sper ca te-am ajutat. :*

| ana45659 a răspuns:

Eu iti sugerez sa iti ceri scuze si sa uitati amandoua de treaba asta.
daca chiar te sfasie inima trebuie sa treci peste frica ingrozitoare, pe care multa lume o simte, si sa ii spui calm cu o voce blanda, calda, ca iti pare sincer rau. succes! sper sa mearga!