| Eusuntd a întrebat:

Hello. Cum sa scap de starile proaste? Tinand cont ca acestea sunt provocate de faptul ca nu stau mai continuu cu iubitul meuhappy Dupa ce ne vedem si pleaca, plang, cand nu sunt cu el, am o stare foarte proasta, plang in momente random, nu am chef sa fac absolut nimic. In scurt timp pleaca in armata, din cate am inteles 3 luni sunt sanse sa nu ne mai vedem. Stiu ca am o problema, dar nu stiu cum s-o rezolv. Pur si simplu nu pot sta fara el, nu pot sta fara sa vorbesc cu el nici cateva minute. Nu am cui sa spun toate astea si cer aici niste sfaturi. Lui nu as vrea sa-i spun, probabil o sa creada ca sunt nebuna

10 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Vezi ce poti face cu timpul tau liber cat nu esti cu el, sa nu ajungi sa il sufoci, de ce fugi de fapt? Ai ganduri ca face ceva anume cand nu esti cu el, sau ti-e frica sa ramai singura cu gandurile tale, alegand sa iti ocupi timpul permanent cu el? Ai o frica in suflet cu privire la ceva anume, constient sau inconstient, de te face sa ai aceasta dependenta.

| Freya1 a răspuns:

Ai creat o dependenta, am patit-o si eu.Nu prea ai ce sa faci decât sa speri și sa lupți sa nu dai în altele mai nasoale.
Dacă nu se poate sa fie în mare parte lângă tine, trebuie doar sa îți găsești activități noi ca să îți treacă timpul, sa vorbiți cu fiecare ocazie și sa te lupți sa ai răbdare.
E frumos sa iubești, dar e greu când apare dependenta.

Cineva ma întrebat o data în trecut când eram lipita ca lipitoarea de cineva "dacă azi când mergi acasa îl găsești în pat cu alta? ca oamenii sunt imprevizibili.ce faci? riști un infarct?"Trebuie treptat sa faci diferență intr-e relatie, iubire și dependenta.

| Sophieka a răspuns:

Ai facut o dependenta fata de el.

Posibil sa ai probleme sociale / familiale si din acest motiv ai creat o dependenta fata de el.

Ar fi bine sa iesi mai mult, sa incerci sa gasesti sa faci voluntariat, sa te inscrii la un curs, sa te angajezi...Sa faci ceva sa socializezi si sa te mai desprinzi.

De asemenea, ai putea citii carti pentru iubire de sine / independenta / incredere in sine sau sa te uiti la podcasturi / interviuri pe Youtube sau chiar sa apelezi la un terapeut...

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Ai o dependenta foarte mare de el si nu e ok.

| Dragobeta a răspuns:

Helăuuuuu!
Omul ala mai are si alte ocupatii. Scoala sau serviciu. Nu poate sta toata ziua cu tine.
Maturizeaza-te!
Fa si tu ceva util cu viata ta.

| Konstantinos99 a răspuns:

1.te casatoresti daca nu esti casatorita, ca sa stii ca exista si o legatura si o asumare reciproca
2.Pai vorbiti des(zilnic) chair daca este in armata, are voie sa vorbeasca seara, sau cand e liber la telefon, poate un apel video sa va aratati reciproc noutati peisaje, ce ati reusit sa creati
3. Faci clone (copii) HAHA ma rog pe viitor acum pe termen scurt cele de sus sunt importante.
Ar fi fensy sa va trimiteti scisori de dragoste chiar daca va auziti sau vedeti des, poate fi o arma implicita a linisti tale sa transmiti ceva gandit, ceva din inima si sa primesti acelasi lucru.Foaia alba e un inceput, o ilustrare a idei noi, pe telefon textingul de multe ori este o inselare prin faptul ca poti trimite mesaje rapid si fara sa poti gandi din inima.
4.cHIAR daca pleaca 3 saptamani la finalul saptamanii in wekend are permisie (ar trebui sa aiba) in functi de disponibilitatea ta te duci tu cu trenul si va intalniti, in lumea voastra.

| bianca37 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti ocupi timpul cu alte activitati
Fa curatenie in casa
Fa sport
Du te la o plimbare
Uita te la un serial\film

| ThatGuy10 a răspuns:

Sa ai sentimente nu înseamnă că ești nebuna.
Vorbești cu el ca să stea mai mult cu tine sau sa va mutați împreună (dacă cumva nu sunteți ) o sa înțelegea ca poate ca ești atașată de el îți promit eu?

| ThatGuy10 a răspuns:

Atâția ani ai tu?

| Filicasofia a răspuns:

Asa e în dragoste, însă trebuie să ai grijă să nu-l sufoci.