| SmilerXd a întrebat:

Se poate sparge un cont de facebook?

Se sparge daca ramai logat sau daca iti stie cineva adresa de mail cu, care e facut contul? Vreau sa stiu mai multe! Mie ieri mi-a fost spart, dar aveam id cu care am facut contul sa-l vada doar prieteni si am ramas si logata, acum mi-am schimbat adresa pe care am facut contul si am pus sa vad doar eu si m-am delogat. Stie cineva ceva? Daca din cauza asta mi-a putut sparge facebook-ul?

3 răspunsuri:
| IRaluca a răspuns:

Deci, daca ramai logat pe calculatorul propriu nu are cum sa-ti sparga nimeni facebook-ul. Stai calma in legatura cu adresa de mail, e foarte complicat sa ti-o sparga doar cu adresa. Fereste-te de a te connecta de pe pc altuia, sunt anumite programe care sa pastreze parola.

| SmilerXd explică (pentru IRaluca):

Da dar uite ca eu m-am trezit ca mi-a spart parola thinking si nu am fost la nimeni ca sa ma loghez eu pe fb!

| Alinvip a răspuns (pentru SmilerXd):

Cumva te-ai conectat de pe un router wireless?
Daca da atunci uite explicatia:
Firesheep este un add-on Firefox care adulmecă traficul web pe o conexiune deschisă Wi-Fi. Se colectează cookie-urile și le stochează într-o filă pe partea laterală a browser-ului.
De acolo, un hacker poate face clic pe cookie-uri salvate și acceseaza contul victimei.