| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU, am o problema urgenta! M-am despartit de fosta mea cu care am o fetita de 4 ani. Am cazut de acord ca, copilul sa ramana jumatate din saptamana sa ramana la ea si jumatate la mine. Acum imi spune ca, copilul este mai ok daca ramane la ea si sa o iau odata la 2 saptamani de miercuri pana duminica. Credeti ca copilul este afectat daca isi petrece jumatate din saptamana cu mine si cealalta jumatate cu ea? Multumesc mult.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mie mi-au explicat "specialiștii" ca e foarte importanta stabilitatea. Ți-aș sugera sa alegi domiciliul stabil la mama si un program de vizita la tine. Stiu ca pare sfârșitul lumii, dar știind ca e spre binele copilului te obișnuiești.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca mai rau o nauciti cu jumatate tu, jumatate ea din saptamana.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergeti la un psiholog cu experienta in situatiile astea, ca sa aflati cum e cel mai bine sa va comportati cu copilul.

| Hammurabi a răspuns:

Cred că îți dai seama că, copilul e afectat oricum de despărțirea voastră.
Dar varianta propusă de ea, e într-adevăr mai puțin traumatizantă pentru copil, decât frecușul ăsta în fiecare săptămână.
Încearcă să ai o gândire matură și să faceți amândoi ce e mai bine pentru copil. Nu vă bateți în orgolii prostești cu copilul la mijloc.
Gândește ca un tată responsabil și încearcă să faci cum e mai bine pentru fetița ta, nu pentru tine. Baftă.

| ywar a răspuns:

Cu cat copilul va fi mai plimbat de la un parinte la altul, intr-un interval de timp scurt/foarte scurt, cu atat in mintea lui imaginea pe care tocmai o formeaza fata de parinti este mai alterata. Daca tu ai vedea in fiecare zi, alti oameni care pretind ca sunt parintii tai, cum te-ai simti? E foarte greu pentru copil.

| AlexXOne a răspuns (pentru ywar):

Vorbim de parinti nu de prieteni. Copilul vrea si cu mine si cu ma-sa.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexXOne):

Mai bine v-ati impaca voi ca sa nu sufere copilul.

| AndaGa a răspuns:

Groaznica situatia...nu sunt in masura sa iti spun cum e mai bine. Si eu am copil de doua luni si urmeaza sa divortam. Nu stiu cum va fi cu programul de vizita si tot ce se va intampla. Cert e ca au cel mai mult de suferit copii. Sper sa luati impreuna o decizie cat mai in regula! Imi pare rau.