| Jpgscandalphlp a întrebat:

Hello TPU! Bună! Aș vrea să spun ceva ce mă preocupă de mult timp. Deci, sunt un băiat de 13 ani foarte timid. Problema este că nu am absolut niciun prieten. Toată lumea văd că are măcar pe cineva cu care să vorbească. Aș vrea să îmi fac un prieten cam tot de vârsta mea. Știu cine aș vrea să fie prietenul meu. Dar problema e timiditatea. Nu știu cum aș putea scăpa de ea. El e un baiat cuminte, isteț, și aș spune și prietenos. Acestea sunt trăsăturile lui (pe care le avem în comun). Ce mă oprește din a fi prieten cu el? Frica. E un lucru mare să găsești un prieten chaiar și dacă ești îndrăzneț. În cazul meu e greu. Nu doar că e foarte greu să începi să menții și să întreții o astfel de relație, dar cu timiditatea, din greu, se transformă în extrem de greu. Vă rog, ajutor!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai sute de colegi la scoala si tu te plangi ca nu gasesti prieteni?
Iesi afara din casa, mai copile si cauta-ti colegii de scoala, joaca-te cu ei, joaca-te cu vecinii tai, ca dispare timiditatea in cateva secunde.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți acord ajutorul meu necondiționat. Succes!

| RobertMoon a răspuns:

Pai mai ai cam o lună și începi școală, deci îți sugerez să procedezi în felul următor: În primul rând trebuie să ai o alta abordare față de cei din jur. Adică trebuie să încerci să scapi de timiditate comunicând mai mult. În prima zi de școală ai putea saluta pe toată lumea și intra într-o discuție legată de cum a fost vacanța de vară. Pare un lucru banal, dar participând la o conversație sau deschizând-o le arăți celorlalți că poți vorbi și că nu ești atât de timidă. Trebuie sa vorbești cu ceilalți, sa pari mai implicată în chestiile sociale că dacă nu faci asta o sa ramai la fel, iar ceilalți nu te vor băga în seamă din cauza faptului că nu comunici.

| StoicAnalysis a răspuns:

E vorba de dorinta aici. Daca iti doresti atat de mult sa devii prieten cu cineva, atunci frica nu ar trebui sa fie atat de mare. Fiecare om are in el puterea de a face orice vrea pe lumea asta. Depinde doar de el daca alege sa faca acel ceva sau nu. Adica noi nu putem sa te ajutam cu frica ta, pentru ca nu iti stim cauzele ei, nici viata, si nici trairile tale.
Si Nu te gandi la frica ca la un inamic. Gandeste-te la frica ca la un posibil partener de afaceri. El exista acolo in tine mereu. E datoria ta sa stabilesti termenii existentei lui in mintea ta. Frica ta iti preia conducerea pentru ca esti indecis si nu stii ce sa faci. Iar frica crede ca e mai bine sa preia ea conducerea din moment ce tu esti intr-un blocaj.
Asa ca tu trebuie sa stii mereu ce ai de facut si sa iti spui in sinea ta dupa aceea, ca "nu are de ce sa imi mai preia conducerea frica, pentru ca eu stiu ce am de facut. "
Si asa cu timpul, scapi de acea frica imensa si te poti bucura de viata. In plus frica este esentiala in mintea noastra pentru ca ne poate feri din a face lucruri foarte riscante si stupide. Ea exista cu un scop.
E datoria ta sa-i demonstrezi fricii de ce nu este periculos sa faci ceva ce tu iti doresti.