| Yamx a întrebat:

Hello TPU! M-am certat foarte tare cu o prietena din cauza mamei ei. Stiu ca suna aiurea da chiar ma dispera. De cate ori ia o nota mica ii spune lu masa si masa o suna pe mama sa ma intrebe mama pe mine daca e adevarat. straight facestraight face Asa ma mai intreaba si maicamea de cate o nota si face si asta urat. De ce nu ma intreaba direct pe mine? Are numarul meu de telefon, ce naibaa? Nu e vina ei ca e masa asa, dar... chiar ma enerveaza.Mereu ne compara, ii spune lu maicamea tot ce fac. Ca de ce eu nu iau note mari la mate ca ea, ca de ce ea nu le are cu limbile straine ca mine.Intr-o zi m-am dus la magazin si m-am intalnit cu un coleg si na, ne-am oprit in fata non-stop-ului si am stat de vorba vreo 20 de minute si asta m-a vazut si i-a si dat raportul mamei. Nici n-am ajuns acasa ca mama: "ti-ai gasit si tu loc de intalnire cu gagii...la non stop".

Suntem certate de o saptamana si nu prea mai suport. Vreau sa ne impacam, dar vreau ca mama ei sa nu se mai bage in viata mea. I-am mai spus eu cate una lu masa si a si sunat-o pe maicamea sa-i spuna ca sunt obraznica straight face. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Sunteti in pom. Trebuie sa boicotati complotul asta al mamelor si sa va uniti si voi. Pentru inceput trebuie sa va impacati si sa faceti un plan pe durata lunga. Mai intai scoala e scoala, timpul liber e timp liber. Planul este cam asa : o ajuti pe prietena ta sa invete mai bine la ce stie mai putin si ea pe tine la fel. Invatati impreuna si veti fi cele mai bune din scoala. Astfel impuscati 2 iepuri dintr-un foc, 1 aveti un viitor asigurat si 2 nu mai aveti ce sa "turnati" la mamele voastre pentru ca sunteti perfecte. Ajutati-va, unde-s doi puterea creste. Mamele voastre va vor binele si daca tot sunteti prietene, de ce sa nu va bucurati si sa auziti mamele voastre cum va lauda. Asa ca lasati harfele generatiei care vor zice ca sunteti tocilare, caci, cine rade la urma...

14 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Discuta cu mama ta, spune-i ca te deranjeaza, ca nu este normal, si roag-o sa ia atitudine. Mama ta trebuie sa aiba incredere in tine, nu sa astepte raportul. Cat despre mama celeilalte, nu esti tu in masura s-o pui la punct, ci doar mama ta, eventual prin mai multe insistari care sa nu para foarte obraznice din partea fiicei sale. Exista si astfel de oameni, care se intereseaza mai mult de capra vecinului, care nu au lucruri importante de care sa se ocupe in propriile vieti. Prietena ta nu are mare vina, poate nici ei nu-i convine/place, dar simte cel mai tare urmarile caracterului mamei sale; ar putea, insa, sa isi puna si ea amprenta fata de mama sa.

| SimoDR a răspuns:

Sa iti gasesti alta prietena sau sa impui niste conditii pe care sa nu le mai incalce.

| anss23 a răspuns:

Nu inteleg de ce vrei sa te impaci cu ea, se vede clar ca e geloasa pe tine si nu o sa ai decat de suferit daca ramaneti prietene.In orice caz mai bine ai lasa-o in pace si asteapta ca ea sa faca primul pas spre impacare.

| LoveIsAllNeed a răspuns:

Eu zic sa vorbesti cu fiecare in parte. si sa le zici ca e normal sa mai poti face greseli, sau sa iei note mici. si sa-i ceri scuze mamei prietenei tale. Si sa te impaci cu prietena ta. Sunt sigura ca si ea vrea. Bafta!happy

| AndreitsSza a răspuns:

Sa-i spui lu prietena ta sa-i spuna lu masa sa va intalniti undeva... Si sa-i spui sa nu se mai bage ea in toate alea ca nu e ea " sifon" de spune toate astea... Eu daca eram in locul tau asa ii faceam sau o spuneam lui tati si el se lua de ea :X! Si gata terminam povestea asta! Funda? :X

| Yamx explică (pentru AndreitsSza):

Multumesc pentru sfat. Insa am dat funda cu mult timp in urma. Sorry.

| AndreitsSza a răspuns (pentru Yamx):

Nu ai pentru ce! :*

| Maria2012Jade a răspuns:

Daca mai vrei sa fii prietena cu ea, spune-i verde - n fata sa nu se mai bage mama ei in viata ta. Daca ea se supara, este o fata alintata si nu merita sa ii fii prietena. Daca prietena ta va reactiona asa cum ti-am scris mai sus, incearca sa fii mai apropriata de mama ta, incercand sa - i spui de fiecare data ce note ai luat. Daca simti ca nu poti, macar incearca. Pana la urma tot va afla de notele pe care le-ai luat de la doamna diriginta, de la profesor, sau de la o sedinta cu parintii la scoala.
Si revenind la prietena ta, daca este alintata si vrei neaparat sa ii mai fii prietena nu incerca din nou sa zidesti prietenia dintre voi doua! Nu - i cersi prietenia! Poate ma crezi un pic cam dura, dar sfatul asta te va ajuta mult in viitorul foarte apropriat, sau foarte departat.
Succes!

| andra121 a răspuns:

Cam ciudatha treaba. Poti sa-i spui prietenei tale sa-i spuna mamei ei sa nu se mai bage in viata ta sau sa ii spui mamei tale ca pe tine te deranjeaza comportamentul mamei prietenei tale. Poate vorbeste mama ta cu mama prietenei tale si rezolvati ceva. Nu are nici un rost sa te certi cu prietena ta din cauza mamei ei. Ea nu are nici o vina. Nu noi ne alegem parintii. Sper ca te-am ajutat!

| Lucimows a răspuns:

Rupe-o cu prietena, nu se merita sa fi luata la rost toata ziua!

| FeelTheMusic a răspuns:

Pai eu zic sa va impacati si sa incerci sa vorbesti cu mama eiwinking fii tupeistastraight face

| maryke a răspuns:

Ca sa vezi. trebuie avuta o discutie cu toate trei, spune tu ceea ce nu iti convine si gata. dar totusi ciudat, pe site-ul asta chiar si povesti din viata personala se spun? wtf :/

| Andraab a răspuns:

Crede-ma asa era si la mine dar nu cu maicasa, diriginta mea o suna pe mama si ii spunea sa nu ma mai lase sa stau cu ea ca se imbraca nu stiu cum si ma trage in jos la invatatura...
I-am spus prietenei mele care e situatia si am decis sa nu mai stam una cu alta...deoarece eram si suparata pe ea dintr-un motiv...
Si crede-ma acum parinitii ma lasa sa fac ce vreau si nu ma mai iau la rost :]
Ar trebui sa stai separata de prietena ta putin mai mult timp si ai sa vezi ca toate se vor aseza :]
Sper ca te-am ajutat :*:*
Succeslove struck!

| deeacool98 a răspuns:

Sa nu o mai bagi in seama.si daca poti sa o convingi pe mama ta sai ii spuna lui masa sa nu se mai bage ca ea stie de note...si de fiecare data cand iei o nota sun-o pe maicata.nu stiu eu in locu tau o bateamlaughing