| XxxSmilexxX a întrebat:

Buna Tpu.Ma confrunt cu niste probleme pe care nu le prea pot depăși.
Ideea este ca eu am 14 ani.Sunt vesela mereu,rad,ma distrez,nu am probleme.
Insa, cand vine vorba de tata, ma iau durerile de inima.
El si cu mama practic sunt despartiti de cand m-am nascut eu.Sau ceva de genul.Mama nu vrea sa intru in detaliile ei, nu vrea sa-mi spuna exact povestea adevarata.Pentru ca din cate mi-a povestit ea, e ceva putred la mijloc.Dar trec peste asta.
Mama, pe mine mereu m-a îngrijit.Nu a existat moment in care sa nu ma faca fericita.Au mai existat mici certuri pe probleme banale dar noi, mereu ne impacam.
De la 6 ani,ne-am mutat in Bucuresti, de atunci, tata nu prea mai are de a face cu noi.
Prima data am intrat in clasa 1-a,ne-am mutat de la scoala aia pentru ca mama se mutase cu serviciul.
Apoi, dintr-a 5, iar ne-am mutat ca sa fim mai aproape de casa.
Tata era...un du-te - vino.Ca sa spun asa.Ii dadea mesaj mamei cu un,, la multi ani, copila mea" dupa 7 saptamani dupa ce a fost ziua mea.Adica,niciodata nu tine minte cand este ziua mea.Vine la noi de 3 ori pe an sau deloc.Nici eu nu tin minte si nu numar.Sta in Bucuresti. Deci nu pot sa zic,,vai Doamne a trebuit sa plece".Are verigheta pe mana, pe mama o are trecuta in telefon ca bărbat, iar restul...depinde de Dumnezeu.
Acum 1 saptamana eram cu 2 prietene intr-un parc.Cand ma suna si ma intreaba, unde sunt, ce fac...cum mai sunt.
Am sunat-o pe mama si am intrebat-o de ce m-a sunat. Dupa ce inchid apelul cu mama, ma suna iar tata, dar nu-i raspund.
Merg acasa si plang.Nu stiu de ce.
Pana cand, in astea 2 zile ma tot suna, ne tot baga in seama si ne face treburile prin casa.
Adica, serios.Si dupa ma intreaba ce-i cu comportamentul meu.Serios?
Serios?!
Adica,nu ii raspund la telefon 2 zile si-mi atrage atentia de comportamentul meu.Pe cand de al lui ca a lipsit 14 ani,ce sa mai zic?
Adica, care-i toata faza cu vin in casa, fac treburi - dupa plec.De ce?
De ce se tot baga in seama cu noi?
Ne-am obisnuit sa fim singure.Nu ne trebuie un tata. Tata biologic.In adevaratul sens al cuvantului.Nu este nimic. Absolut nimic.Si spun asta pentru ca asa este.Mi-a fost tata, ca ce? Ca imi spune decat un,, la multi ani"? Nu.Nu asa merge treaba.
Nu pot, nu pot sa suport, efectiv.Nu pot.Mama nu se baga in asta, pentru ca stie ca este adevarat.Nu am tupeul sa-i spun in fața lui.Nu stiu de ce.Nu inseamna nimic pentru mine.Este decat un tata biologic.Un,,te iubesc" nu rezolva toti anii astia in care mama s-a luptat de una singura ca sa ma îngrijească, sa ma hraneasca, sa ma faca fericita.El a lipsit in toti anii in care am avut nevoie de el.Sa-mi aud colegele ca vorbesc de tatii lor.Eu ce eram sa spun?,, Daa..stiti si asa lui tata nu prea ii pasa de noi".
Nu ne da pensie alimetara.Nu are nicio legatura cu noi.
Dar, oooo ce sa vezi.Acum vine in astea 2 zile si paaaa, paaa trecut.Ce dumnezeului se intampla?
Stiu ca poate par iraționala si ca poate nu am spus totul in aceasta..poveste.Sau ce o fi.Stiu doar ca ma enervează prezenta lui si nu vreau sa-l vad.Sa fie linistit in banca lui asa cum a fost si anii astia.Nu mai vreau sa-l vad.
Vreau un sfat, prietenește.Nu prea am prieteni cui sa ma pot plange.Cei mai multi imi dau cu flit cand ii rog sa ne intalnim urgent...imi spun,, te sun mai incolo si-ti zic" pe cand nu ma mai suna deloc.
Va rog, ajutati-ma sa-mi dau seama ce trebuie sa fac.Stiu ca la mine e cheia.Doar ca vreau sa fiu lasata in pace de toti cand vine vorba si atat. Vreau sa-mi vad de viata mea.
Va multumesc frumos ca ati citit pana aici.Imi cer scuze daca am mai facut mici greseli gramaticale, am scris destul de repede si nu am verificat.
Astept raspunsuri
Multumesc

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pe scurt, tatal tau vrea sa se apropie de tine si nu stie cum.

Poate a avut motivele lui, ori avea pe cineva care nu il lasa sa ia legatura cu voi, poate nu avea bani, poate ii era frica sa nu il respingeti. Oricum nimic nu il scuza pentru asta.

Eu zic sa nu il primesti din prima cu bratele deschise, dar nici sa il respingi. Pana la urma e tatal tau, ai doar 14 ani, pe viitor o sa iti prinda bine un sprijin. Ai putea sa il ierti si sa ii dai o sansa.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu este problema ta sa pui sub semn de intrebarea vizita tatalui, ci a mamei tale, care il accepta din stie ea ce mtive.
Este ceva intre ei, care tie nu ti se spune!
Nu mai fii obraznica si atunci cand te suna tatal tau, raspunde la telefon, ca nu-i frumos sa pretinzi ca nu exista si nu vrei sa stii de el.
Ma astept sa fii un copil educat si cu bun simt, chiar daca ai fost crescuta doar de mama!
Daca ai ceva nelamuriri cu, de ce vine tatal tau la voi si uenori sta 2-3 zile, intreaba pe mama ta, dar nu mai comenta aiurea, ca esti prea mica si mamei tale ii este rusine sa-ti spuna. Posibil ac ei sa aiba sex si intelegerea este ca el sa faca diverse treburi din cand in cand.

| XxxSmilexxX explică (pentru Violleta2022):

In primul rand, nu sunt obraznica.Am si eu drepturile mele.Inteleg ca am spus sa va spuneti opinia sincera despre aceasta postare.Dar urat din partea ta, sa-mi spui mie.Asa ceva.Pe langa faptul ca am mentionat ca mama mea este cea mai buna din lume, si nu ar face asa niciodata.Te rog frumos sa nu intri in detalii atat de intime.V-am cerut parerea strict si la obiect despre ce as putea face in continuare.Nu sa-mi spui ca,, posibil ca ei sa faca sex''.Urât.Foarte urât.

| XxxSmilexxX explică (pentru Violleta2022):

Si dupa cum am spus, nu sta la noi 2-3 zile.El se duce la casa lui, acolo unde ii este locul.Revine a 2-a zi.Nu doarme cu noi

| Violleta2022 a răspuns (pentru XxxSmilexxX):

Drepturi la 14 ani?
Cred ca visezi!
Ai dreptul sa inveti, sa mergi la scoala zilnic, sa asculti de parinti si cam atat.
Nu-i nimic urat in a face sex, este un lucru perfect normal si sanatos, petrecandu-se inter 2 adulti. Asta este singurul lucru din lume, unde nu trebuie sa fii consultat, sa ti se ceara parerea, sau sa ti se dea raportul.

| Romeo44 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta si prin ce treci. Din ce vad mai sus, tu iti doresti un tata din tot sufletul si de asta te enervezi cand iti vezi tatal cum este...Tot respectul pentru mama ta, iar in legatura cu prietenii tai, aia nu prea se pot numi prieteni cand te lasa la greu sau nu au timp de tine "te sun mai tarziu". Daca vrei sa scapi de tatal tau pentru totdeauna, ar trebui sa ai o discutie cu el si cu mama ta(sper ca nu este violent). Prima data discuta cu mama ta despre asta si vezi ce parere are(dar incearca sa ii spui exact ce simti, fara sa te ascunzi si fara sa ii spui "pe ocolite"). Apoi vine discutia dintre voi trei, iar eventual daca nu merge, incearca sa vorbesti cu mama ta pentru a merge la politie. Exista, prin judecatorie, bla bla, niste "sentinte" daca le pot numi asa, care sa il oblige sa stea la 5 metrii departare de tine, sau sa nu se mai aproprie de tine niciodata, daca face asta se duce la puscarie. Un motiv bun pentru a merge la politie/judecatorie este pensia alimentara, pe care este obligat sa ti-o dea. Dar tu trebuie sa ai curajul sa spui ce ai pe inima de 2-3 ori altfel nu o sa rezolvi nimic...
Baftawinking

| XxxSmilexxX explică (pentru Romeo44):

Iti multumesc mult, ma bucur ca am citit acest mesaj.Voi incerca sa spun totul cu calm.Chiar daca atunci cand vine el imi vine sa rad fara motiv, probabil tic nervos.Pentru ca nu-mi pot imagina altceva.Voi incerca sa fac lucrurile mai usoare

| Romeo44 a răspuns (pentru XxxSmilexxX):

Mult succes! In legatura cu ceilelalte comentarii, sunt sigur ca nu o sa le bagi in seama laughing Am trecut prin ceva asemanator cu situatia ta si am fost "prost si tacut" timp de 3 ani, pana cand am explodat si s-a rezolvat treaba. Nu mai exista happy Abordeaza calm situatia si se va rezolva. happy