| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt mai bine cu sora mamei mele decat cu mama mea. Mama a fost plecata de cand eram foarte mica si eu am locuit cu bunicii iar sora mamei mele ma vizita destul de des. Nu ma simt in largul meu alaturi de mama, ea nu stie ce imi place, nu stie ce ma deranjeaza. Mama este autoritara si nu isi arata dragostea fata de mine, imi vorbește mereu despre cat ma iubeste si cate a sacrificat pentru mine. In acelasi timp ma cerata pentru orice fac, mereu imi spune ca nu procedez bine, iar eu am 22 de ani, iar ea a plecat de langa mine cand aveam 4 ani si ma vizita de sarbatori ca si acum.De curand mi-a reprosat mai in gluma mai in seriosi ca ea nu a fost la discoteca pentru ca m-a facut pe mine si trebuia sa aiba grija de mine 4 ani. Matusa mea insemna atat de mult pentru mine, primeam de la ea cate o farama de iubire, iar acum are si ea copilul ei si de mine a cam uitat...
In acest moment mama si matusa sunt certate si mama vorbeste urat despre matusa si imi face rau sa aud cum o jigneste. Mama cand se supara pe mine ma lasa sa vorbesc singura chiar si o saptamana, nu imi raspunde la telefon, ma ignora, de aceea nu pot sa zic nimic cand ea vorbește urat deapre matusa. Ce pot sa fac in situatia asta?

Răspuns Câştigător
| Mandreiv a răspuns:

Poti alege sa ai rabdare cu mama ta pana cand isi reaminteste ceea ce inseamna sa fii mama pentru ca se pare ca a uitat cât timp a fost plecata. Cu matusa ta chiar daca are un copil poti sa păstrezi legatura si sa vorbesti cu ea doar sa nu o presezi prea mult ca are si ea grijile ei acum. Incearca sa te concentrezi totusi si pe viata ta, ai o varsta si trebuie s-a cam te gandesti la a avea viata ta fara a mai depinde foarte mult de mama ta.

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Sa vorbiti despre asta ca niste adulti. Spune-i ca intelegi si apreciezi tot ce a facut pentru tine si ii vei fi mereu recunoscatoare pentru asta dar in acelasi timp matusa ta a facut la fel de multe pentru tine chiar daca nu in termeni materiali.

O sa o rogi sa fie cat vrea de suparata pe cine vrea doar ca tu vrei sa iti pastrezi bunele relatii si cu ea si cu matusa ta.

Probabil nu va intelege pentru ca cel mai probabil considera ca esti fata ei si te detine dar nu e asa, esti un om matura care poate decide. Cheia e sa comunicati.

| Elena9328 a răspuns:

Sa i acorzi timp

| Diadia805 a răspuns:

După părerea mea mama ta cam exagerează. Si eu cred ca ai câteva variante. Nu zic ca sunt tocmai folositoare pentru ca nu stiu exact cum este familia ta si pe lângă asta nu am auzit versiunea mamei tale dar in fine. 1) Ai putea sa te muti din casa mamei tale; 2) Ai putea sa încerci sa vorbești cu ea si sa ii explici tot si cum ca mătușă ta a fost alaturi de tine mai mult decât a fost ea; 3) Pur si simplu nu o mai baga in seama, nu mai vorbi cu ea.