| Little Kid a întrebat:

Help me! m-am certat cu prietena mea cea mai buna dintr-un nimic. ea spune mereu ca fac ce zice cealalta prietena a noastra...intr-o zi ea a vrut sa mergem in oras sa ne plimbam iar eu am fost prima care a zis "nu", iar astazi cand cealalta prietena a vrut in oras eu imediat am vrut.este de rau cand te certi cu ea pentru ca nu am cu cine sa ies afara si intoarce lume impotriva mea.nu ca vrea dar daca ea e certata cu mine, imediat o urmeaza si alta prietena(care are mereu ceva cu mine). cum pot sa fac sa ma impac cu ea fara sa fiu eu cea care isi cere scuze? ea e prietena mea cea mai buna, iar acum sta cu alta fatastraight face

pls nu ocoliti intrebarea!

sfaturi? puppy dog eyes

35 răspunsuri:
| psihox a răspuns:

Fiecare sa ''comande'' intr-o zi ce ar vrea sa faca si celelalte doua sa o urmeze, a doua zi alta fata comanda activitatea in acea zi si celelalte doua sa o urmeze, etc.Sau tot a doua zi comanda unei fete in acea zi.

| ralucaralu a răspuns:

Sincer si eu m-as supara daca prietena mea mi-ar face asa. cu ea sa nu ies dar cu alta da. nu este deloc frumos ceea ce ai facut, uneia i-ai facut pe plac, alteia nu. eu sunt de parere ca trebuie tu sa iti ceri iertare, chiar daca tu ai fost vinovata pentru cearta sa nu. daca intre voi este o prietenie adevarata nu exista asemenea mandrii: nu vreau sa ii cer eu scuze, eu te sfatuiesc sa nu va mai certati si macar una sa cedeze. mult succes

| Deeiu a răspuns:

Da' dc nu iti ceri scuze? Poate asa va intelege ca iti pasahappy
Explica-i ca ea este persoana care iti este aproape mereu si cu care ai vrea sa-ti petreci tot timpu` liberlove struck`
:*

| Maria_3931 a răspuns:

Pai in primul rand tu nu ai prieteni adevarati.in al doilea rand cautati alti prieteni.in al treila rand spune-le asta(ca te deranjeaza)"prietenelor tale"...in al patrulea rand daca ele vor continua sa se comporte asa spune-le "bye bye"viata merge mai departe iti urez noroc si curaj(ai nevoie) xoxo, andreea

| Nic a răspuns:

Incearca sa fi impartiala cand vine vorba de situatii de genu' si sa nu "favorizezi" un prieten pentru ca celalalt o sa se simta neglijat.
Iar legat de "nu am cu cine sa ies afara si intoarce lumea impotriva mea", acea "lume", nu iti este prietena, prietenii adevarati nu fac alegeri in functie de care, cum este certat.

| OnWeed a răspuns:

Nu stiu cum e intre fete, eu sunt baiat iar cand ma cert cu un prieten bun si apropiat chiar daca eu am gresit sau nu, imi cer scuze. Dar daca ma cert cu un prieten "oarecare" dar cu care totusi as vrea sa fiu in relatii bune vorbesc cu el de parca nimic nu s-ar fi intamplat si dupa un timp se uita. sunt doar niste certuri banale, uneori trebuie sa inveti sa fi mai indiferent/indiferenta.

| LiLlYAnNe a răspuns:

Pai. E greu sa fiti in 3. Dar sa stii ca e teoretic vina ta! Fara sa iti ceri scuze nu se va rezolva nimic.Mai bine cereti scuze si nu mai face ce ai facut.rezerva-ti timp pentru amindoua. Daca stii ca ea e mai suparacioasa mai bine nu fii tot timpul de partea celeilalte.Trebuie sa fii cind cu una, cind cu alta. Tu ai facut gresit si fara sa iti ceri scuze nu se rezolva nimic.

| Little Kid explică:

Ti-am trm msjwinking

| sweety_2724 a răspuns:

Sincer, ar trebui sa stii ca ea este cea mai buna prietena a ta, nu cealalalta. Ea s-ar putea sa creada ca o ocolesti, din cauza asta nu iesi cand te invita ea. Dar daca intoarce lumea importiva ta inseamna ca nu iti e asa buna prietena pe cat credeai. Dar de ce nu vrei sa-ti ceri scuze? De ce va feriti toti de acest moment? Este normal in viata sa-ti ceri scuze cand stii ca ai gresit, si ea va aprecia acest lucru. Iti spun pentru ca am trecut de mai multe ori prin chestia asta. Chiar ar trebui sa discuti cu ea despre prietenia pe care o aveti si despre cum intoarce ea lumea impotriva ta. Succes si sper sa te impaci cu ea :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, e puţin nedrept din punctul meu de vedere pentru tine, adică tu nu ai greşit deloc, a fost doar cupilăria ei, şi încăpăţânarea ei, iar tu pur şi simplu nu ai făcut nimic. Dacă ea se supără pentru faptul că tu nu ai vrut să mergi când a zis ea şi pentru că aii vrut să mergi când a zis prietena ta atunci nu văd unde i-a fost problema. E bine totuşi că vrei să vă împăcaţi, e un gest matur din partea ta. Dacă tu nu vrei să îţi ceri scuze, atunci propune să vă împăcaţi, întreb-o dacă vrea să fiţi iar prietene, nu neapărat faţă în faţă, se poate şi prin intermediul messengerului, sau prin telefon. Sau ai putea să pui o prietenă să îi spună că vrei să te împaci cu ea, sau vorbeşte cu ea faţă în faţă şi întreabo deces-a supărat aşa de tare, şi că nu a fost cu intenţie dn partea ta, şi că vrei să vă împăcaţi, dacă vrea bine dacă nu iarăşi bine, sunt sigură că mai ai şi alţi prieteni happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva.Anul trecut pe timpul asta mi-am facut o prietena.In scurt timp a devenit cea mai buna prietena a mea.Intr-o zi s-a suparat pe mine ca nu am vrut sa ii dau webul sa ma vada, i-am explicat ca mi-e foarte rau si ca i-l voi da maine, dar a insistat.Ne-am certat. Una peste alta ea s-a enervat atat de tare incat a inceput sa arunce in mine cu "tot ce a facut ea pentru mine". Adica eu nu facusem nimic pentru ea, nu? Am ajutat-o mai mult decat pe mine si am avut parte numai de reprosuri.Si pentru ce? Stai linistita, daca vezi ca o prietenie nu te mai satisface da-i delete, o sa uiti mai repede decat ti-ai fi imaginat.Nu iti irosi timpul, astea nu sunt prietene. O s-o iei de la 0 cu alta prietena, care intr-adevar merita.My advice! pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ar trebui sa incerci sa repari situatia facinui o surpriza si spunandu-i situatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu. poti sa ii ceri u prima scuze. chiar daca nu vrei. dar pana la urma urmei u ai gresit...asa ca nu ai ce face decat sa iti ceri scuzehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare . prietena mea si eu am hotarat sa nu mai vorbim cu o fata pentru ca se bagase si incercase sa ne strice prietenia . Aoi ea a cedat credea ca e mai amuzanta si sa si jucat cu ea si m-am jucat si eu doar nu era sa sau sa ma uit ca proasta ... prietena mea sa suparat si azi la scoala a stat mai tot tim pul cu o alta fata care se dadea prietena mea si care la fel incerca sa ma desparcta de prietena mea azi am incercat sa ne impacam ea a zis ca nu mai are nevoie de mine si ca nu vrea sa ne impacam desi spunea ca e cea mai buna prietena a mea acum ma barfeste si intoarce lumea impotriva mea

daca ai o problema asemanatoare eu zic so lasi balta pentru ca niciodat nu tia fost prietena adevarata ( asa consider si asa mia zis toata lumea )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o problema asemanatoare. prietena mea si eu am hotarat sa nu mai vorbim cu o fata pentru ca se bagase si incercase sa ne strice prietenia. Aoi ea a cedat credea ca e mai amuzanta si sa si jucat cu ea si m-am jucat si eu doar nu era sa sau sa ma uit ca proasta... prietena mea s-a suparat si azi la scoala a stat mai tot tim pul cu o alta fata care se dadea prietena mea si care la fel incerca sa ma desparcta de prietena mea azi am incercat sa ne impacam ea a zis ca nu mai are nevoie de mine si ca nu vrea sa ne impacam desi spunea ca e cea mai buna prietena a mea acum ma barfeste si intoarce lumea impotriva mea

daca ai o problema asemanatoare eu zic so lasi balta pentru ca niciodat nu ti-a fost prietena adevarata ( asa consider si asa mi-a zis toata lumea )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere`tii sczzwinking. Siii incercati sa va intelegeti mult mai bine! Daca uh o iubesti pe ea.Ar trebuii sa iesi cu ea.Nu cu prietena aia! Acuma e alegerea ta! Daca o iubestii pe prietena asta a taa! Cere`ti sczz. Spunne`i ca o iubesti ca tii la ea ca ea e prietena ta cea mai bunA! Si o sa fie mult mai bine >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu. acceasi situatie s-a intamplat si la mine cu prietena cealalta care are ceva cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promite ca nu mai faci, apoi sa ii iei ceva dragut. dar ai putea cere ajutorul unui parinte sau profesor.neglijeaza cealalta prietena putin timp si mai fa si ce zice ea dar nu o lasa sa te folloseasca. daca nu merge nu e o prietena buna saau adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu m-am certat cu cea mai buna preiten ade foarte multe ori si am experienta si tit dau un sfat :aici u ai gresit asa ca nu o poti rezolva fara sa iti ceri scuze si sa ii exsplici totul si va veti impaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie va rog ajutati-ne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa fac si eu sunt in aceiasi situatie da no asa e viata dar in orice caz as vrea sa scap din situatia asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cereti si uh scuze si sponei ca se inseala dar eu am patit alt ceva m-am certat cu ea dintr-un nimic ca o alta prietena o influenteaza sa ne certam mereu luati inseama si intrebarea mea ce fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate ajutati-ma va rog m-am certat dintr-un nimic pe mess si acum pa ce sa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am certat azi cu cea mai buna prietena a mea din cauza ca m-am scapat la un baiat super idiot ca ea place un coleg de-al lui si el a zis la toata clasa iar acum m-am certat cu ea si vreau sa ma impac cu ea dar ea din proasta si din vaca nu ma mai scoate si nu mai are nici incredere in mine! cum sa fac sa ma impac cu ea?
si referitor la intrebarea ta la fel sunt si eu si din doua prietene care le aveam ( eu, fata de mai sus si inca una) nu mai am niciuna fiindca pe toate le-a intors impotriva mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau un sfat
Daca nu te scuza nu-i atrage atentia ia singura va veni la tine daca intr-adevar tine la tine
asculta-mi sfatul eu asa am facut... si mi-a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu azi m-am certat cu prietena mea pentru nimic:astazi la ora 5 m-am dus la ea acasa si i-am zis daca vine la mine acasa ia azis nu dar a iesit. s-a dus la magazin sasi ia ceva pentru ea. Dupaia a mers acasa la mine cu un baiat si cu fratele meu.Am iceput sa caut un sait dar nu l-am gasit...eu cu baiatul a cela aveam un plan de foarte multa vreme. i-am zis baiatului leag-o pe prietena mea. ia nu a vrut si s-a suparat ca noi planuiam ceva despre ea.atunci am pacalito sa ne jucam dea baba oarba. ea a zis ca nu vrea sa fie baba oarba ci eu.si eu am zis nu? atunci ia s-a suparat si s-a incaltat si a plecat pe usa.si eu m-am incaltat sa ma duc dupa ea.am urmarito si faceam misto de ea cu baiatu si fratele meu. ia a intrat in casa.noi ne-am dus in parc. dupa o vreme a venit cu niste nervi cu dosarul ei in mana si mi la aruncat in fata.si eu i-am zis ca nu e dosarul meu ci al ei dar proasta nu s-a uitat pe el sa vada daca e al ei.si eu atunci am inceput sa ma cert cu wa ca nu e dosarul meu. dar proasta si la aruncat pe al ei si asa s-a terminat povestea cu cea mai buna prietena a mea vaiiii? ce sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

puppy dog eyes

| Aly07 a răspuns:

Poi daca aceea fata face ce ne-ai spus tu (intoarce lumea impotriva lor), nu este o prietena adevaratawinking.
Eu zic sa iti cauti prietene care sunt pe placul tau happy, dar daca crezi ca aceea fata este prietena ta si tu ai gresit intr-un fel cereti scuze, dar dupa parerea mea nu prea e cazul (daca faci asta o sa te santajeze mereu cand nu vei fi de acord cu ea ).
Faci cum crezi u ca e mai bine, succes happy.

| Aly07 a răspuns:

Aaa am uitat am si eu o intrebare pentru. tine.
Cum ai facut cainele ala, da-mi un mesaj pls happy.

| Mikutza_2473 a răspuns:

Buna. Mie mi-s-a intamplat exact la fel. Atunci cand prietena ta o sa ramana singura o sa vina la tine. Dar mai bine iti gasesti si alte prietene.