| Elisabeta21 a întrebat:

Hey. am nevoie de un sfat.
Prietena mea are un iubit, ei sunt impreuna de aproape un an. Iar in ultimul timp, nu-l mai recunoaste deloc. ii e frica de el. Ba chiar a lovit-o. El s-a schimbat mult. Dupa ce a lovit-o rau de tot, a intrebat-o daca e suparata, daca il mai iubeste. ea de frica a spus ca il iubeste si ca nu e suparata. Cand s-a intamplat asta, era noapte. Iar ea a pierdut un cercel de aur. A doua zi, el a sunat-o, de parca nimic nu se intamplase. Au vorbit normal, dar ea era tot suparata. si ii era greu sa-i mai spuna ca-l iubeste. dar ea se inchidea in suflet.
Mi-a cerut un sfat. si nu stiu ce sfat as putea sa- dau. Ma puteti ajuta?
Nu vreau jignirii. ea e o fata singura, si nu are incredere in nimeni, doar pe el il avea. nesimtitul...
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| rubitaaaforever a răspuns:

Buna, iubitul prietenei tale are clar o problema de personalitate, multi sufera de asta, fac lucruri pe moment adesea exprimate prin violenta iar dupa se comporta de parca nu s-ar fi intamplat nimic. Ar fi bine ca prietena ta sa ii explice calm, nu cumva sa il enerveze pentru ca l-ar putea supune la un alt atac nervos si ar putea sa o loveasca din nou. Sa ii spuna ca vrea sa ia o pauza sau ceva, dar orice i-ar spune sa o spuna cu MULTA grija pentru ca nu se stie cum poate reactiona. Clar nu poate continua asa, mai ales ca a lovit-o, ei ii e frica de el iar asta deja nu mai e iubire. E teama! Sper ca am putut sa o ajut!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, a gresit enorm, cand a raspuns de frica, ca nu e suparata.
Singurul lucru pe care il are de facut, este sa intrerupa relatia... Definitiv. Dar ii va fi aproape imposibil, daca tipul e agresiv, iar ea se teme sa discute cu el... Anuntati autoritatile, daca se mai intampla sa devina violent.

| WaterDrop a răspuns:

Sa-i spuna "la revedere" cat mai rapid, pentru ca daca s`a intamplat o data se va repeta iar ea se va resemna cu ideea si va accepta ceea ce face el.Sa aiba mai multa incredere in ea ca merita ceva mai bun si va gasi ceva mai bun.

| 3amthinking a răspuns:

Sa se desparta de el, sau sa spuna unui adult ce s-a intamplat. Nu are dreptul sa o loveasca. Si daca s-a intamplat asta o data se mai poate intampla si a doua oara, si nu cred ca ai vrea sa iti vezi prietena in spital.

| Elisabeta21 explică:

Multumesc enorm pentru sfaturi.