| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, este adevărat ca atunci când un cuplu căsătorit locuiește la casa cu părinții bărbatului pentru ca nu au propria locuință, soția va trebui sa fie supusa soacrei și sa nu facă mofturi sau obiectii la nimic ca altfel o scoate afara soacra pentru ca soția e la mana ei?

Răspuns Câştigător
| Allhambra a răspuns:

De ce crezi crezi că aș fi atât de fraieră încât să mă mărit cu un tăntălău care vrea să locuiască "la mami"? laughing

11 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Pentru o căsnicie sănătoasă ambi parteneri să locuiască în propria lor casa singur. Nu cu soacra lui sau a ei. E viața grea nene.

| Hammurabi a răspuns:

Ca soție, e într-adevăr o mare prosrie să locuiești în casa soacrei.
Dar dacă mai ești și măritată cu un pămpălău fără 00 care e genul "da, mămico", viața ta chiar e de c..acao.
Și ți-ar trebui un reset rapid, cât mai e posibil.

| helpforyou a răspuns:

Cum vine asta, "va trebui sa fie supusa soacrei și sa nu facă mofturi sau obiectii la nimic ca altfel o scoate afara soacra pentru ca soția e la mana ei?"
Desigur ca nu va putea face ce isi doreste (nu e la casa ei) dar nici sa nu cada in cealalta extrema.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru helpforyou):

Soacra din întrebare este o femeie extrema dintr-o bucata, dacă nu iei convine ceva iti arata usa

| iulia0514 a răspuns:

Nu! De ce aș face eu ce-mi dictează soacra doar pentru că stau în casa ei? Dacă ea îi a dracului și eu pot fi de 1000 de ori mai a dracului ca ea laughing Oricum ce bărbat îi ala care se însoară fără a avea un acoperiș deasupra capului și care sta numa după fusta măsi?

| Dandinelle a răspuns:

Devotata- asta e cuvantul
expresia aia merge: casa mea, regulile mele. Cui i-ar conveni sa-ti vina o pustoiaca in casa sa-ti schimba lucrurile si sa-ti spuna: eu stiu mai bine laughing)
Pe partea cealalta daca tu ca si cuplu vii in casa cuiva, atunci mda nu prea ai cum sa te impui pe teritoriul altcuiva. Multi spun "vai dar in chirie e scump si asa strangi bani" - mi se pare cea mai arhaica vorba. Linistea sufleteasca, armonia in cuplu si viata in doi e mai importanta decat "hai sa o facem pe mama soacra fericita ca daca nu, ne sare in cap"

| IceRope a răspuns:

Soția nu trebuie să se supună nimănui, că nu trăim în Evul Mediu. Dacă soacra e dilimană, să se interneze la balamuc.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Doar o fire mai slabă va accepta așa ceva, mai bine zis trebuie să găsești soluții să-ți impui punctul de vedere la momentul potrivit.

| SuperFata a răspuns:

Feresca Dumnezeu, dar crezi ca trăim in epoca de piatra?
Femeia nu este sclava, are propriile păreri și are dreptul sa facă ce vrea.
Soacra nu are dreptul sa umilească acea femeie, doat pentru ca locuiește la ea.
Domne ferește ce citesc
! Tu ca batbat al ei, trebuie sa o sustii în tot și în toate.
Fugiți dragi femei de astfel de percepții.
Meritați iubire, respect, apreciere.

| Aldutssss31 a răspuns:

Cel mai bine e ca un cuplu sa stea separat până își permit locuinta lor decât să facă compromisul de a sta cu părinții. Oricât de bine ar fi la început lucrurile se pot schimba in rău.

| asinedthereal a răspuns:

Gândește te de 100 de ori înainte sa te muti cu soacra, indiferent de cât de ok și de treaba pare la început, e totul temporar, ele vor simti nevoia sa domine nora, sa fie în competiție cu ea pentru a rămâne în inima fiului femeia nr 1 în viata lui. Soacrele sunt soacre, cuvântul asta nu poate fi niciodată ceva pozitiv. Mereu vor avea ceva de comentat, fie în fata ta fie pe la spatele tău, chiar dacă nu este vina ta. Tu ar trebui sa joci după cum cântă ea pentru a păstra liniștea în casa, deoarece nici soțul nu va fi incantat ca soția lui și mama sa fie în dispute. Dacă te iubește cu adevărat, se va impune pentru tine, dar la niciun folos, soacra asa e de când lumea.