| loreloredana12 a întrebat:

Hey! Ma puteti ajuta cu ceva? Eu,urmeaza sa plec la munte cu iubitul meu si cu sora lui.O sa mergem cu masina,doar ca uneori la drum lung mi se cam,ammm face rau(ceea ce ar putea fi jenant).

Bun,stiti cumva ceva care sa ma faca sa nu vars? Adica sora iubitului meu,e mai bagacioasa(nu vreau sa fiu rea)si nu as vrea sa ma fac de ras in fata ei,ca deja cred ca ma uraste(sper ca asta e doar in capul meu).

Si daca totusi mi se face rau cum pot sa vomit (stiu intrebare stupidaaa)ca sa nu ma fac de ras? adica ma gandeam sa ii zic sa opreasca(,) ca sa ma duc la magazin sa iau ceva/sa rup o floare, dar nu pot face asta la infinit.Ma gandeam sa inghit dar,inghit,inghit dar,pana la urma,nu mai pot continua asa ore...straight face Bine pana la urma o sa vars intr-o punga sau ceva, dar cum pot sa fac sa nu fie asa jenant si sa nu ma acuze ca "i-am stricat calatoria"?

Adica daca sa zicem ca o sa vomit o sa imi zica ceva de genu':
1.Doamne da' tu nu poti sa rezisti nici 3 ore in masina?
2.Vaiii,vrei sa atragi atentia?

Nu imi zice-ti sa nu o bag in seama...plzz...sau sa vars pe ea(nu sunt nesimtita)

PS: am 17 ani, iar ea 15

12 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Bună!
Multă lume are această problemă cu răul de maşină.
Nu este un lucru jenant,pentru că este firesc să ai aceste simptome.
În primul rând, trebuie să stai relaxată, dacă eşti încordată nu rezolvi nimic.
Stai în faţă în maşină, lângă şofer şi încearcă pe cât posibil să inspiri adânc şi să îţi fixezi un punct în faţă, pe care să îl urmăreşti.La mulţi funcţionează,poate şi la tine.
Poţi încerca să deschizi geamul un pic, aerul proaspăt de asemenea te răcoreşte.
Ia-ţi la tine felii de lămâie şi când simţi că îţi vine să verşi, linge una, câte puţin.
Sunt diferite pastile de rău de maşină la magazin, poţi încerca şi acolo.
Succes şi nu uita: nu intra în panică.

| adinaciosescu a răspuns:

Du-te la farmacie si cere ceva pentru rau de masina.Si nu trebuie sa-ti mai faci atatea probleme.In fond este normal ca unele organisme sa reactioneze diferit.Si inca ceva, incearca si nu te mai gandi la asta.

| davidwarner a răspuns:

Daca sor.sa ar zice chestii de genu...nu comentezlaughing.
Acum, despre problema ta-sunt mai multe feluri ce pastile la farmacie, du.te si intreaba de ele, pe mine m.au ajutat. Si mai sunt remedile clasice lamaie, ghimbir, menta.
Si daca ti se face rau, spune.i pur si simplu prietenului tau sa opreasca putin, treaba cu inghititul mi se pare groaznica, prereammea e ca nu ar merita sa faci asa ceva de grija la ce o sa zica sora lui.
Succes!

| Ana_4223 a răspuns:

1.Trebuie sa mananci usor acasa 2 felii de paine cu pateu sau ceva de genu, ca daca nu maanci tot vomiti, si vomiti acel acid gastric
2.Eu in locul tau nu i-as permite fetitei aleia sa se bage in treaba mea,si mai ales ca problema cu raul pe masina nu o poti evita este involuntar de tine,daca ti se face rau nu mai poti opri asta, eu cred ca ar trebui sa pui o mica bariera intre tine si acea fata, cred ca i-ai permis prea multe, mda am deviat de la subiect.laughing Nu este ceva rusinos ca ai rau de masina, nu poti lupta impotriva organismului tau.Si totusi mai cred ca nu ar trebui sa fie problema acelei fete ca tu vomiti, ea sa isi vada de treaba ei si tu de trreaba ta in cazul tau de treaba voastra adica a ta si a iubitului tau, si in primul rand nu este masina fetitei aleaia ci masina iubitului tau, nu are de ce sa cementeze daca iubitul nu iti face nici o observatie ea nici atat nu ar trebui sa iti faca
3.La drum lung trebuie sa ai la tine o punga sau chiar mai multe, cateva felii de lamaie apa plata nu sucuri acidulate mancare usoara aici excludem salamurile ieftine, parizer sau orice altceva care face miros.
4.Nu trebuie sa fii panicata din contra relaxata, si sa privesti tot inainte, ca la munte in departare se vad copacii aceia inalti si multi, deci nu fii atenta ce tine prea mult ce tine in stanga in dreapta
5.Ai putea sa iei o pastila, aici nu ma simt in stare sa ti-o recomand eu deoarece nu sunt nic medic nici farmacista
Iti propun sa te duci la farmacie si sa iti recomande ea ceva. Sper ca te-am ajutat. Drum bun! Distractie placuta

| xFakeSmilex a răspuns:

Exista la farmacie pastile speciale. Farmacista iti va spune cum sa le iei.

Succes!

| cristif a răspuns:

Cumpara Emetostop, si eu am avut aceiasi problema. Iei o pastila cu 30-45 minute inainte de plecare. Funda?

| HinaOnBike a răspuns:

Du-te la farmacie si cereceva pentru rau de masina.Patila(de exemplu), trebuie luata cu jumate de ora inainte pentru asi face efectul.Succes!

| Milayaa a răspuns:

Jena? de ce? nu trebuie sa iti fie...
ia-ti ceva pastile de acasa sau farmacie.
ea are 15 iar tu 17..pff'..mdaa,in locul tau pur si simplu nu ii atrag atentieee.
baftahappyhappyhappy

| IuliiMD a răspuns:

Hey si eu am aceeasi problema du-te la farmacie si cere pastile pentru raul de masina sa nu iti iei picaturi eu de la picaturi am ajuns in spital pastilele sunt bune si iti va da farmacista sfaturile necesare pentru utilizarea lor

| bibylyka a răspuns:

FARMACISTA TREBUIE SA STIE CE SA ITI DEA.Eu zic sa ai niste pungi la tine. Daca se ia de tine poti sa o bagi sub masa daca sunteti doar voi doua, avand in vedere ca esti mai mare.

| Lary89 a răspuns:

Pai poti sa iti ei o lamaie te ajuta, Sa te duci la farmacie sa iti ei un medicament, sa stai calma relaxata si sa nu te mai gandesti la voma si sa te gandesi la un lucru frumos,

| NJAA a răspuns:

Iti recomand sa iei metroclopramid si ia-l inainte cu 20-30 de minute inainte de plecare si sa mananci putin si sa bei multa apa. Dar daca tot o sa-ti fie rau deschide un geam si trage tare aer in piept... iti zic asta pentru ca si eu am problema asta cu raul de masina.