| iuonak93 a întrebat:

Ce sa fac sa nu mai vomit? Am varsat azi de 3 ori si inca imi mai este rau si imi vine sa vars. crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Care este cauza?
O toxiinfecție alimentare, o indigestie, etc?
Ceai de sunătoare, un Metoclopramid și mergi la medicul de familie.
Putem vorbi și o deshidratare.
Pa, pa.

| danielaxyz a răspuns:

Anghinare capsule de la plafar sau tinctura de ghimbir

| christianlaroka a răspuns:

IA un Nospa, ajuta.

| Issabela26 a răspuns:

Iau un Metoclopramid sau manaca putina lamaie sau ceva acru...

| Razeph a răspuns:

Starile de voma / greata sunt manifestari de scurta durata si de obicei trec de la sine

| iuonak93 explică:

Nu vomit verde, vomit ce am mancat si nu am mai mancat si tot imi e rau, am incercat sa vomit din nou dar nu pot

| AlecsMeeeh a răspuns:

El mai probabil ai facut o indigestie. Si eu am patit`o si vomam si daca beam apa. Incearca sa nu mai mananci sau bei nimic macar o ora, 2. Daca totusi ti`e sete rau, poti sa bei putina apa. O sa treaca de la sine.Dar dupa ce scapi de starile de voma trebuie sa tii putin regim. Ceva cat mai usor, un iaurt [ de preferat fara fructe pentru ca fermenteaza ], un orez, putin piept de pui la gratar, si tii regium aprox o zi doua, dupa care mai adaugi si altele, mai mananci putina ciocolata, putin mezel, putina ciorba pana ajungi sa mananci normal. De preferat sa nu bei apa acidulata sau sucuri acidulate pana nu trec vreo 4 zile, la fel si despre chipsuri, [pe care le poti inlocui cu covrigi.

| pissy1 a răspuns:

Bea ceai de mentawinking

| RedSprite a răspuns:

Mananca multe fructe si fi atent la coaja lor. Pot sa ti se lipeasca de mat si vomiti din nou.

| IlincaMaria a răspuns:

Pai, incearca un ceai, si daca vomiti verde inseamna ca iti versi bila. Este de tip mediu, dar nu cred ca voma poate fi oprita. Fa'ti un ceai de menta, sunatoare sau galbenele. Eu stiu ca celmai bun este cel de menta care ajusta la indigestie, asa ca sunt de parere ca ajuta si la bila. Dupa mine, mai bine te duci la medic, sau cel mai bine il chemi ca sa nu ti se agraveze starea.

Cum ti'am spus, nu cred ca voma poate fi oprita. Totusi, nu stiu daca depinde si de scaun, dar mai repede lasi asa sa vomiti si poate mergi la spital. Am o verisoara care a patit de vreo patru ori foarte rau, vmandu'si bila prima data.

Sper ca te'am ajutat. Sper si ca te vei face bine, asa ca ai putea sa-ti intrebi rudele ce poti face [daca nu vrei sa mergila medic].
INSANOTASIRE GRABNICA!

| GabiJideru a răspuns:

Sau mai bine du-te la un doctor, el stie sigur.

| liviuliviu a răspuns:

Si mie imi e la fel, nu ai ce face, am varsat de 3 ori si am baut ceai si l-am varsat si pe ala, iar azi nu imi mai e rau, doar ca ma doare burta de foame deoarece am stomacul gol.