Întrebare recomandată | Noonehereyet a întrebat:

Hey! Nu stiu ce sa fac. Am o verișoara de 10 ani care e bătută foarte rau de părinții ei din nimic. Are un frate cu niste probleme si asta ii face pe parintii ei sa o loveasca foarte des pe ea, de parca ar fi vina ei. Nu stiu ce sa fac, ma simt vinovat ca nu intervin, ma gandesc la viitorul ei, la cum o va afecta asta. Nu vreau sa ajungă cu nicio problema, vreau sa fie ok, dar nimeni nu m-ar asculta. Va rog! O parere ajuta!

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca poti face nimic. Banuiesc ca esti minora si nu stiu cam ce ai putea face! Un major sau fata in cauza pot suna la protectia copilului dar isi asuma riscul institutionalizarii. Incearca: http://bit.ly/2QJShoP

| AdelinaC a răspuns:

Poti suna la protectia copilului

| anonimg a răspuns:

Poti interveni, si in acelasi timp poti cere sa ti se pastreze anonimatul:
-telefonul copilului
-politie
- www.adra.ro
-drepturile copilului" http://www.unicef.ro/pagina-copiilor/drepturi/contacte-utile/
Noi trebuie sa ne obinuim sa alertam autoritatile cand apar neregului. Este mai greu la inceput; dar de fiecare data vei prinde mai mult, si mai mult curaj.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O idee.
Vorbește cu părinții tăi să vorbească cu părinții ei despre asta.

| TeodoraPandora a răspuns:

Suna la protectia copilului sau la politie asap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde și cati ani ai tu, de exemplu, am fost și eu intr-o situație de genu, am fost cu o fata, ce parintii o băteau, din mai multe cauze, fără rost, pana când m-am enervat și eu și am mers la usa la ei și am discutat cu ei, mai dur ce-i drept, sa inteleleaga pe ce lume trăiesc... După care fata mi-a spus ca nu a mai fost lovită, ca așa schimbare in comportamentul lor nu a mai văzut. Parintii ce bat copii trebuie puși la punct de oameni serioși, chiar dacă pare dur și nesimțit sa ii spui unui om de genu lucrurile pe fata, e singurul mod prin care ii poți face sa înțeleagă. Dacă ai 14-15 ani normal ca te iau in ras când le zici lucuri de genu, dar îți garantez, dacă ai 18-19, ești serios/serioasa, dai dovada de maturitate, își vor da seama imediat ca au gresit și ca trebuie sa se controleze, dar repet, trebuie sa fi mai dur/dura cu ei

| LumeaAInebunit a răspuns:

Eu spun, din perspectiva mea, sa le spui asta parintilor tai si sa-i determini sa vorbeasca cu parintii ei, daca nu merge, e cam dificil, nu cred ca parintii tai ar fi in stare sa isi tradeze "familia" si sa sune la protectia copiilor, poti apela chiar tu, dar nu prea e ok, adica ai ajuta, dar sa fii sigur ca parintii tai te vor sustine si sa nu intrii in belele si, mai ales, sa nu-i bagi pe ei! Sper ca te-am ajutat! P.S. : incerca sa fii alaturi de ea, consoleaz-o, fii cat de mult langa ea, o va ajuta sa treaca peste si cre. Ca e mult mai bine o consolare decat sa-i faci cearta in familie!

| SilentRain a răspuns:

Din punctul meu de vedere protecția copilului nu e o soluție, se întâmpla nenorociri mai mari la casele de copii, violuri și tot felul de abuzuri
Sa vorbească părinți taii cu părinți fetei, asta e cam tot ce poți sa faci

| dbigiu84 a răspuns:

Poti suna gratuit la Telefonul Copilului 116 111 si sa le explici situatia.
Sau poti sa-ti incurajezi verisoara cumparandu-i ingheata, jucandu-te cu ea etc.
Explica-le si parintilor tai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indruma-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| anonimg a răspuns:

Mai poți sta de vorba cu un adult, cu cineva în care ai încredere. Chiar și cu un profesor, diriginte, oricine.

| romeo78 a răspuns:

Din păcate nu se poate face nimic! De ce? Pentru că nu sunt legi pentru așa ceva! De ce nu sunt legi? Pentru că, dacă nu e ceva legat de Dragnea, nimeni nu iasă în stradă, opoziția nu face inițiative legislative pentru rezolvarea violenței domestice, închisoare pentru astfel de "părinți".
Va merge, face reclamații, dar tot în aceeași casă va locui!
Aici a ajuns cinismul politicienilor români!
La fel și cu legea rutieră, la fel cu toate legile!

| Calinescu1720 a răspuns:

Suna la protectia copilului o vor lua de acolo si o vor duce la un asistent maternal care va avea grija de ea sau pot sa o duca la o ruda sa aiba grija de ea si parintele va fi decazut din drepturile parintesti. Eu am fost in acest caz am fost la un asistent maternal si am o prietena care a plecat de la parinti si protectia copilului a dusa la niste rude in alta localitate