| Lightose a întrebat:

Ma tot gandeam la persoanele jurul meu:la ce-mi folosesc? Parintii nu ma iubesc neconditionat, nu se gandesc la mine ca persoana.Pe ei ii intereseaza doar sa am loc de munca si bani.Dar partea sentimentala? Ea nu exista? M-au facut sa ii consider straini.Bine,probabil ca daca ar pati ceva m-ar afecta dar daca ar fi sa fac un top al celor mai importante persoane din viata mea, primele 50 de locuri ar fi libere.Fratele...el intotdeauna m-ar accepta oricum as fi dar financiar nu m-ar ajuta decat daca as avea probleme de sanatate.El conteaza pentru mine mai mult decat parintii dar nici el nu e asa din suflet pentru mine.Sotul...el ar fi a 51 a persoana in topul celor mai importante persoane din viata mea dar cred ca el ma iubeste cel mai mult dar nu de ajuns pentru mine.In schimb de la el mi-as dori sa se maturizeze, sa vad ca isi doreste mai mult pentru noi.Dar ce parere aveti despre familia persoanei iubite? Eu nu ii consider asa de importanti pentru mine:probabil ca sunt asa cu mine datorita relatiei dintre mine si fiul lor; ei au facut ceva ce parintii mei nu ar fi facut niciodata:am stat la ei aproape 5 luni,cu sotul meu,fara sa avem loc de munca, dar nu simt sa fie pentru mine.Sora lui, cand am stat in cele 5 luni cu ea,impartea foarte multe chestii cu mine,si eu cu ea,dar simt ca nu e pentru mine,uneori simt ca e geloasa, invidioasa.
Credeti ca vreau prea multe de la oamenii din jur? Ce rol au? Ce asteptari ar trebui sa am de la ei? Ce greseli fac eu in relatia cu ei?

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

De ce faci clasamente in dragoste? Apoi iti pot spune ca fara cei din jurul nostru nu se poate trai,nu ai o motivatie, nu se nasc ambitii si sentimente! Sufletul tau este izolat, te gandesti la tine si atat! In plus apreciaza partea buna a fiecarui om, daruieste ce simti ca iti lipseste si intr-o zi vei sterge aceasta intrebare, de pe TPU!

| Dmonik a răspuns:

Tu cata afectiune/interes/recunostinta/dragoste/zambete oferi oamenilor din viata ta, de la pozitia 50 inainte?
Tu insemni ceva pentru ei?
Tu trebuie sa te afli pe prima pozitie a listei tale...regret - pentru tine - ca primul loc este gol, e trist.

| crina_1119 a răspuns:

Cred ca ar trebui mai intai sa te uiti in oglinda si sa iti rezolvi defectele tale, si apoi sa te gandesti ce defecte au ceilalti. vrei prea mult de la o persoana. bafta!

| popm3 a răspuns:

Daca te uiti bine la parintii tai, nu e vorba ca nu le pasa de sintementele tale, ci doar vor sa te vada realizata in viata inainte sa iti intemeiezi o familie(asta inseamna sa ai copii nu doar sot).Si eu am probleme cu ei din punctul asta de vedere, ei nu accepta pe oricine, ...Frate,wow,acolo nu trebuie sa te bazezi pe plan financiar la un ajutor ci doar moral. Familia e un lucru sfant, nu uita ca orice om are un defect dar famila le are pe toate
De sotul tau, din cate am inteles, e prea copilaros,!?!?, e mai bine asa.Nu incerca sa il schimbi in sensul asta brusc ci doar fa-l sa inteleaga ca are o sotie care vrea sa intemeieze o adevarata familie si ca vor urma responsabilitati, dar nu brusc; asta ar putea aduce nefericire pentru el si pentru tine
E bine sa auzi ca te intelegi cu socrii tai si cumnata, mai ales ca va intelegeti de minune si te accepta.Si ei vor avea un cuvant de zismereu in viata ta, au o influenta mare in special asupra sotului tau.Incearca sa ii ti si pe ei aproape de tine in special cu sora sotului tau.
Tu ai acum doua familii, incearca sa faci doar una, aduna-i la un loc.
Incearca sa-i intelegi pe toti si lasa de la tine, sa dispara orgoliul tau.Bafta