| aabbbccccddddd a întrebat:

Biden a spus aliatilor ca Rusia a decis sa invadeze Ucraina si va avea loc in urmatoarele zile invazia. Care ar fi sansele daca ar invada Ucraina, sau de fapt dupa ce va invada Ucraina sa ne invadeze si pe noi? Eventual sa treaca din Ucraina si spre Romania si tot asa?
Ce am avea de pierdut noi din Romania daca maine de exemplu ar invada Ucraina Rusia?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Rusia nu o sa atace niciodată o țară Nato. Plus Putin vrea reunirea URSS nu îl interesează Romania.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu ajunga rusii la tine in balcon sa ti fure izmenele de pe sfoară.laughing

| Brizbriz a răspuns:

Daca Rusia invadeaza Ucraina vom pierde gazul rusesc, si... cam atat
daca Rusia ataca Romania vom muri TOTI, rusi, romani, americani... TOTI, pentru ca daca ataca o tara in NATO, atunci se declanseaza razboi nuclear, PUNCT
de asta vrea Rusia sa invadeze Ucraina, ca sa nu intre in NATO si apoi sa aiba acoperire daca, cumva, le vine pe chelie sa isi ia Crimea inapoi

| Trixt3r a răspuns:

Nu va mai uitati la televizor, ca sunt putrede posturile TV.

Daca prin absurd ar porni un razboi, sunt 2 variante :
1. Se lupta zeci de ani in Ukraina. (poate mai mult decat in irak)
2. Se ajunge la nucleare si nu ne mai trezim ziua urmatoare sa ne pese.

In caz de razboi atat UE cat si NATO au interese de aparat in Romania. Cu cat vin mai multi investitori de-ai lor in tara noastra, cu atat mai multe interese au sa-si apere bunurile.

Cea mai mare problema in cazul nostru este ca tara a fost saracita cu un interes, si anume sa nu se faca infrastructura (autostrazi) pe care sa se care armamentul si trupele in timp util.

| MrAM a răspuns:

Viata in general, cam asta ai avea de pierdut presupun. In rest nu mare lucru avand in vedere ca 70% din tara e vanduta. Probabilitatea ca Rusia sa invadeze Ucraina e destul de mare din punctul meu de vedere. Au mai facut-o atunci cand au furat Crimea in 2014 si cam asta vor sa faca si acum sau sperau cel putin. Din ce am observat, vor Ucraina nu pentru resurse ci pentru locatie, fiind un punct strategic militar. Rusia singura cu toate ca au o putere militara enorma nu se compara cu NATO/ SUA insa in alianta cu China cine stie ce se poate intampla. Acum sa treaca jocurile olimpice si vedem ce si cum.