| BineNusu a întrebat:

Hey! Parintii mei au divortat, iar eu cu mama vrem sa ne mutam la bunica in alt judet... eu sunt cu scoala, am nevoie de caietele mele, avem nevoie de haine etc. Nu avem o masina care sa ne poata ajuta sa luam atatea lucruri, nici o suma foarte mare de bani, cum sa facem?
Orice raspuns este bine venit

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se va descurca mama ta. Va vorbi cu o ruda sau prieten si va inchiria o masina, luand tot ce este al vostru.
Oamenii se muta tot timpul si marea majoritate nu au masina, nu au venituri mari, si totusi traiesc onorabil si supravietuiesc.
Nu-ti face tu griji inutile, ca va avea grija mama ta de tot.

| Lioana a răspuns:

Pai duceti lucrurile pe rand, asa cum puteti. Nu e nevoie sa le duceti toate odata.
Si apoi puteti chema un taxi de marfa care sa va ajute sa duceti toate lucrurile. Acela se plateste la ora nu la km.
Poate va ajuta si tata cu niste bani, poate chiar cu o masina, ca doar esti copilul lui si are obligatia sa se implice in cresterea si educatia ta chiar daca a divortat de mama ta.

| Ivy86 a răspuns:

Puteți lua multe bagaje. Hainele le poți sorta puțin și sa le iei doar pe cele de care ai nevoie, caietele nu cred ca ocupa mult spatiu.
Puteți trimite prin curier sau posta lucrurile care nu le puteți lua in mana.
Plus nu cred ca tatăl tău iti va arunca lucrurile daca nu reușești sa le iei pe toate. Poți vorbi cu el sa le pastreze și cu prima ocazie le iei.