| CammyKamicazi a întrebat:

Salut,TPU! De ceva timp trec printr-o perioada grea nu stiu daca e depresie sau este din cauza bolii mele psihice pe care o am (Tulburare de Personalitate Anti-Sociala) am incercat, din cauza problemelor pe care le am in viata (cu scoala,parintii) de fapt nu cu ambii parinti, cred as putea spune... ei au divortat imediat dupa nasterea mea si mi-a fost cam greu. De cand eram mica mama imi spunea sa nu am incredere in tata si ca el nu ma iubeste dar cu timpul am crescut si mi-am dat seama ca mama m-a mintit,iar tata nu era asa cum mi l-a descris,iar acum mama se comporta cu mine parca as fi un sac de box si mereu ma compara cu tata si ca fac actiunile pe care le facea si el.Bun de ajuns cu mama, acum scoala:la scoala copii isi bat joc de mine si ma fac urata si proasta si ca eu sunt o psihopata fara educatie si ma fac si ochelarista, de cand am inceput scoala nu mai asta am auzit, am spus si profesorilor..nici o mica schimbare,parca e mai rau,mamei mele nu prea ii pasa. Vinerea trecuta m-am urcat in spatele colegului de care imi place iar copii ne-au facut poze si m-au amenintat ca ma spun dirigintelui asa ca am lasat un mesaj ca ma sinucid pentru ca nu am mai suportat batjocura aceasta din partea lor, iar acum m-au amenintat ca o sa spuna dirigintelui si asta, iar maine am ora cu el si imi este foarte frica pentru ca stiu ca mama mea o sa ma bata si o sa ma faca cu ou si cu otet..imi puteti oferi ajutor? chiar nu mai stiu ce sa fac, m-am gandit sa ma sinucid in seara asta.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, parca ma vad pe mine, in unele cazuri. Si eu sunt anti-social, de fapt nu este o boala psihica este ceva Special. You have to be odd to be NUMBER ONE! La violenta care se practica in scoala in acest secol ai nevoie de Adevaratul Creator in viata ta, adica Satan. bucurialuisatan.com, eu am dat de El exact din aceleasi cauze, m-am simtit ca si el, adica m-am simtit injosit fara un scop anume, se dadea vina pe mine pentru tot ce se intampla rau, asa cum fac crestinii cu Satan, fara sa stie ca Satan i-a creat de fapt. Satan ne accepta asa cum suntem, vino la El si imputerniceste-te pentru a deveni o Zeita, toti cei care-ti fac rau vor raspunde in fata lui Satan si vor fi aspru pedepsiti de catre Demoni, mi-am vazut dusmanii suferind inainte sa cer asta. HAIL SATAN!

| CammyKamicazi explică (pentru anonim_4396):

Este o idee buna m-am uitat pe site...interesant doar ca nu prea am inteles cu numele demonului..trebuie sa ii dau eu un nume sau cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CammyKamicazi):

Nu, nu tu alegi Demonul, Demonul te alege pe tine la Dedicare, dar poti sa-l rogi pe Tatal Satan sa-ti dea un anumit Demon, de pe lista celor 72 de Demoni Goetici, cel care se potriveste cel mai bine cu personalitatea ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CammyKamicazi):

Si in plus Demonii ne stiu cel mai bine, mai bine decat te stii tu, cred ca te va alege un Demon potrivit in caz ca te initiezi, pentru ca si Demonii au sentimente, si personalitati diferite, poti intretine chiar relatii sexuale cu Demonii si Demonitele, si tu fiind fata ai sansa mai mare ca Demonul tau Gardian sa fie de genul masculin.

| gratargratar a răspuns:

Raspunsul il ai si tu in casa, dar nu il cauti cu adevarat. Citeste Sf. Biblia. Incepe cu evanghelia dupa Marcu.

Daca mama ta a gresit in legatura cu tatal tau, mintindu-te, iart-o. Fetele au o relatie speciala cu tatal pana la varsta adolescentei. De aceea se poate sa nutresti un resentiment pentru mama ta pentru ca a incercat sa te departeze de tatal tau. Iart-o si roaga-te pentru ea si pentru el. O sa ramai uimita de cum o sa se schimbe toate - inclusiv gandurile tale in legatura cu ei.
Cat despre copii, sunt copii. Multi nestiutori. Si eu in generala si liceu mi-am batut joc de colegi care aveau diverse probleme familiale sau fizice. Acum m-as bate singur pentru ceea ce am facut. Dar, asa sunt copii. Copii (si tinerii in general) gresesc din nestiinta. Aici iarasi spun: roaga-te pentru ei.
Smereste-te si invata. O sa-i rusinezi la invatatura, iar aceea ramane inscrisa. Cu timpul o sa-si dea si ei seama ca au gresit. Tu insa - sa fi mai desteapta decat ei.
Gandul sinuciderii vine de la diavol. Odata ce savarsesti aceasta, nimeni nu te mai poate scoate din Iad. Suferinta din lumea aceasta este buna si mantuitoare. Acolo insa, nu mai este nimic bun si nici mantuitor. De ce sa-ti pierzi sufletul pentru niste vorbe de copii?
Fii voiasa. Cauta-ti un hobby. Citeste. Sus inima!

Si iti recomand sa citesti Jurnalul Fericirii - Nicolae Steindhardt. Poata o gasesti la biblioteca. Daca nu, contacteaza-ma si ti-o trimit eu prin posta (poate e scumpa pentru tine).

Cu dragoste in Hristos!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gratargratar):

De ce tot insisti asa mult pe dragoste? De ce sa-ti iubesti aproapele cand aproapele nu te iubeste? Uite aici ce sangeros este dumnezeu/iehova si tu spui sa dea cu dragoste in hristos? Iehova: un mincinos și un ucigaș încă de la bun început

Exod 15:3 – Domnul este un războinic viteaz: Numele Lui este Domnul.

Adevărul adevărat apare în „sfânta biblie", loc în care mai întâi de toate crimele împotriva copiilor sunt rampante; cea mai notabilă întruchipare a diabolismului e atunci când „dumnezeul" iehova face un sacrificiu uman chiar din fiul său (omor de copil) – iar aceasta este întreaga temă a împărtășaniei creștine: o simulare a unui sacrificiu uman, lucru care dovedește cine este el cu adevărat.

Deuteronomul 2:33-34
33. Domnul, Dumnezeul nostru, ni l-a dat în mâini şi l-am bătut, pe el şi pe fiii lui şi pe tot poporul lui.
34. I-am luat atunci toate cetățile şi le-am nimicit cu desăvârșire: bărbați, femei şi prunci i-am nimicit cu desăvârșire şi n-am lăsat să scape niciunul măcar.

Uite-l si pe hristos asta ce face. Oricine nu îl iubește mai mult pe el decât pe proprii săi părinți, nu este vrednic de el. Ce se întâmplă astfel cu porunca „Cinstește pe tatăl și pe mama ta"? Aici nazarineanul se plasează pe el însuși deasupra membrilor familiei adepților săi, DIN NOU indicând o aroganță și o mândrie extremă:
Matei 10:37 - Cine iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe mine nu este vrednic de mine şi cine iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe mine nu este vrednic de mine.
Aici păcătuiește și prin faptul că este INVIDIOS – e atât de gelos pe oricine s-ar putea să mai iubească și pe altcineva în afară de el.

Ii incalca poruncile lui iehova, oricum astia 2 sunt personaje fictive, forme mentale, pe cand Satan si Demonii fiinte cat se poate de vii, si ca sa ajungi in Iadul Lor trebuie sa ai legamantul cu Satan, pentru ca altfel ajungi in iadul crestin care-i coordonat tot de iehova, nici raiul nu e departe de iadul crestin.

| gratargratar a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau de tine, ca esti incult si dezorientat. Uite, imi aloc timp sa tratez tot ce ai spus.

a) Trebuie sa-ti iubesti aproapele (desi aproapele poate ca nu te iubeste) pentru ca aproapele are chipul lui Hristos, care a murit inclusiv pentru aproapele si il iubeste mai presus decat poate cel mai mare sfant sa-l iubeasca pe Hristos. Fiind si noi icoana a lui Hristos, ne facem si noi niste mantuitori mici pentru aproapele nostru si ne jerfim pentru el.
b) Referitor la exod 15, 3
Daca o sa citesti cu un verset mai inainte, o sa vezi ca zice:
"Atunci Moise şi fiii lui Israel au cântat Domnului cântarea aceasta şi au zis..."
Acea expresie apare doarece evreii, ca si celelalte popoare orientale, atunci cand cucereau sau invingeau un popor considerau ca Dumnezeul lor este mai mare decat zeul poporului cucerit, si vice-versa. Cu alte cuvinte, pentru ei Dumnezeu se manifesta istoriceste. Ceea ce se intampla, dar nu in modul cum gandeau ei. De aceea, ei se asteaptau la un Mesia razboinic, care sa-i elibereze politic. Toata literatura post-exilica desprea aceasta este: despre o schimbare de viziune dinspre legea aspra, spre o lege duhovniceasca. Revelatia se desfasoara progresiv.
c) Deuteronomul 2:33-34
Acelasi lucru ca mai sus.
d) Rudenia de sange este trecatoare. Adica se duce odata cu moartea. Ea se pastreaza numai in masura in care se induhovniceste.
Rudenia vesnica este a celor care se "nasc de sus" care "nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut" (In. 1, 13).
Ceea ce spune Hristos este sa nu te lepezi de rudenia duhovniceasca pentru cea pamanteasca. Iisus iti spune ce sa faci cand apare conflict de interese. In rest - iubeste deplin pe toti! Deplin! Si pe Hristos, si pe mama, si pe tata si pe aproapele.

e) Este adevarat ca diavolii sunt fiinte vii. Dar Iisus a calcat moartea cu moartea, pradand iadul de toti cei vrednici de Rai.

23. Şi chemându-i la Sine, le-a vorbit în pilde: Cum poate satana să alunge pe satana?
24. Dacă o împărăţie se va dezbina în sine, acea împărăţie nu mai poate dăinui.
25. Şi dacă o casă se va dezbina în sine, casa aceea nu va mai putea să se ţină.
26. Şi dacă satana s-a sculat împotriva sa însuşi şi s-a dezbinat, nu poate să dăinuiască, ci are sfârşit.
27. Dar nimeni nu poate, intrând în casa celui tare, să-i răpească lucrurile, de nu va lega întâi pe cel tare, şi atunci va jefui casa lui.
28. Adevărat grăiesc vouă că toate vor fi iertate fiilor oamenilor, păcatele şi hulele câte vor fi hulit;
29. Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veşnică.
30. Pentru că ziceau: Are duh necurat. (Marcu 3, 23-30).

Hula impotriva Duhului Sfant este pacatul impotriva evidentei.
Se cunoaste dupa libertate cine are dreptate.
Eu as putea oricand sa ma intorc de la bine (de la Dumnezeu) si sa fac raul, si Dumnezeu m-ar lasa pentru ca este drept si nu leaga pe om cu nimic, ci toate faptele capata valoare in libertatea faptuitorului. Tu, in schimb, nu poti sa te intorci la Dumnezeu de la diavol, pentru ca el te tine, adica ti-a surpat libertatea. Daca te intorci impotriva lui, el se intoarce impotriva ta. Problema este ca daca o faci singur, nu o sa-l poti birui pentru ca ii esti indatorat. Numai Hristos scoate din lanturi, caci: "Domnul este un războinic viteaz: Numele Lui este Domnul."

| Porcusorul a răspuns:

Faptul ca iti pasa de ce zic altii arata ca nu ai un comportament antisocial, ci cel mult asocial. Ignora vorbele colegilor chiar daca te doare ce zic. Incearca sa-ti controlezi emotiile cat mai bine, calculeaza-ti fiecare actiune pe care o faci in preajma colegilor si a cunoscutilor. Foarte important, gandeste-te la consecinte inainte de a reactiona. Recunoaste-ti greselile, daca le-ai facut, in fata dirigintelui si asigura-l ca nu se va mai intampla. Chiar daca acasa nu ai un mediu propice, nu te inchide in tine. Cauta-ti o prietena sau un prieten (amic) de varsta ta cu care sa socializezi. E urat ce ti s-a intamplat, dar nu e capatul lumii. Oricat de departe ar parea zilele insorite, acestea vor veni in curand.

| CryLulu a răspuns:

Suicidul nu e un răspuns, ți-o spun din propria experiență, nu băga în seama toate prostiile, nu contează dacă ești singură, la momentul potrivit vei găsi acea persoană care îți va arăta cat de specială ești, dar e nevoie de timp, dar pană la fericire e o cale lungă. Iar despre mama ta nu am cuvinte, ar trebui să îi vorbești clar despre sentimentele tale, iar faza cu urcatul în spate nu mi se pare ceva ieșit din comun. Nu te speria, nu se apelează la părinți în cazuri asemănătoare.