| DragosSC9 a întrebat:

Salut TPU, am 15 ani și trec printr-o perioadă dificilă.

Sunt in depresie de câteva luni, plâng în fiecare zi de alegerile mele făcute și că voi esua in tot ce o să fac... Mă simt la pământ. Nu le-am zis părinților mei până acum, și nici nu le o voi zice.

Foarte multe lucruri mi se pun pe capul meu dintr-o dată cand mă gândesc la ele...adica realitatea în care mă aflu, că tatăl meu s-a sinucis într-o altă țară, și eu înainte cu câteva săptămâni am vorbit urat cu el...

Că am absentat de la școală încontinuu și cel mai probabil o sa fiu exmatriculat, intru în pământ de rusine să îmi văd colegii...

Că mama este supărată extrem de tare pe mine că am absentat și fumez...

Am numai gânduri suicidale... Mereu mă imaginez într-un scenariu in care ori mă spanzur ori îmi tai gatul,

Mama și cu sora mea mai mica mă urăsc, mai ales că sora mea o minte pe mama că o înjur sau o jignesc. și ea o crede și plânge la bucătărie și mă jignește și ea.

Nu mai am cum să mă repun pe picioare..singura mea speranța adică tata nu mai exista.

Nu mai am ce sa îndrept, decât să îmi pun capăt zilelor sa nu mai mor in fiecare zi de supărare și de rusine și de gânduri extrem de urate.

M-am gândit că sa mă innec... In maxim 2-3 săptămâni. Aștept să... Îmi dați și voi parerea voastră daca credeți ca mă puteți ajuta cu ceva sfat uri. oricum nu cred și 100% o sa răspundeți in caterinca.

Be safe.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Viata merita traita nu merita sa te sinucizi, ai toata viata inainte.
Oricat de greu iti este poti sa depasesti momentul.
Invata sa te rogi si totul sa se schimbe radical in bine.

| 1997onur a răspuns:

Life is like shaorma haos

| PavelVladescu a răspuns:

Ba fratioru meu, vad ca esti destul de matur, o sa ti zic adevarul dur, tactu, dumnezeu sa l ierte, s-a sinucis din cauza problemelor lui psihice, indiferent care nu ai fost devina, ca nu conteaza ca i ai vorbit urat sau chiar ca l ai injurat, un om matur nu si pune capat zilelor pentru nimic dara mi te ca i-a vorbit fisu’ nu stiu cum
Cat despre scoala, pe colegi nu i intereseaza cu adevarat daca ramai repetent sau te exmatriculeaza, chiar daca unii fac misto sau se uita cu mila, rusine nu ar trebui sa ti fie, ( desi poti sa i zici dirigintei ca iti este rusine sa dai ochii cu colegii ca suna bine la urechile unei profesore care vrea sa te lase.
Maica ta, e nervoasa pe ea in primul rand, crede ca a esuat ca sotie si ca mama, si se descarca culmea tot pe tine, e normal totusi, majoritatea fac asa, nu e vina ta, esti pusti, nu esti primul care fumeaza, sau care ar fi exmatriculat, sunt pusti de 12 ani care isi rup acele in vene cu heroina sau fumeaza legale din banii cersiti,
Sora ta, e geloasa, invidioasa, sau e pur si simplu rea, asta e, ia o asa cum e, si asteapta sa creasca, cand o sa fie mai mare o sa i combini prietenele,
Frati miu, viata e grea ca pusti, te simti luat la misto sau cel putin ca nimeni nu te intelege sau are incredere in tine, e normal, toti au impresia ca un pusti de 15 ani, nu gandeste si nu are dreptul la opinie, relaxeaza te, lasa timpul sa treaca
Cat despre scoala, sfatul meu, cauta pe net ce trebuie sa inveti, video-uri, meme uri, sau aplicatii, si o sa inveti mai usor, vezi daca ai memorie auditiva sau vizuala te ajuta mult,
Te pup si iti doresc distractie placuta in viata, te asteapta o gramada de nebunii, de bine de rau, bafta?

| LisaEmma a răspuns:

..fiecare om are lecțiile lui de invățat, așa deci fiecare are greșelile sale din care singur va trage concluziile. Nu văd ce situație mai trebuie indreptată, s-a întâmplat cu un scop; ai fost martor si ai rezistat atâtor întâmplări care te-au schimbat.  Iartă-te. Întotdeauna se vor găsi oameni care să-ti spună cum ar fi fost mai bine să acționezi, pentru că lumea nu vede sacrificiile pe care le faci, părerile de rău, remușcările. ei se pot supăra pe tine pentru n fapte, (spre ex, mama ta cu absențele si ce-ai mai scris), dar tu iți știi intențiile și știi că în acest haos, doar cauți o cale de scăpare, da?  Fiecare este așa cum este datorită vieții ce l-a format, dărâmat. și reformat de mii de ori. "Ești eroul propriei tale povești!" Meriți iubire, viață în compasiune si înțelegere. Indiferent de gândurile ce-ți gonesc prin cap, de supărări sau greșeli. Dacă nu ți se oferă, e pentru ca oamenii nu știu să ofere. Că o să fii exmatriculat sau nu, ca o sa te privească in vreun fel colegii. uită, lasă, viața nu-i la fel în ochii tuturor; e la un nivel mult mai profund si nu se rezumă la școală. Suntem plini de regrete și alegeri greșite. dar totodată, plini de pasiuni și idealuri. Suparările și rănile se vor vindeca. În tine stă o putere inimaginabilă. Se vor naște noi visuri de urmat și noi speranțe.  Ce ți-ai spune, sau ce i-ai spune unui copil ce-ti amintește de tine, daca ai fi acum cu 10-15 ani în viitor? De ce ai nevoie cel mai mult în acest moment pentru a putea continua? Sunt ogramadă de strigăte de ajutor în privirile multora, pe care oamenii  le trec cu vederea, nu?  Moartea nu știi sigur dacă iti va aduce fericire.  A fost cineva acolo care s-a reîntors si a zis cum e?  ne scapa de probleme. Dar n-ai de unde sa știi ca daca nu mâine sau nu acum, atunci nici intr-o altă zi, bucuria nu va tinti drept in inima ta. Rezistând azi, devenim mai puternici decât am fost ieri. Pășind în întuneric și necunoscut, ni se vor aprinde lumini.  E povestea ta, viața care aștepată să fie trăită și experimentată. Felicitări pentru rezistență, pentru curaj, pentru cine esti, pentru ce ai pastrat bun in tine, pentru ca ai ajuns pâna aici! Totul se poate schimba într-o clipă. Totul este într-o continuă schimbare. Repet, durerile iși vor găsi alinare. Observă doar, natura este mereu într-un continuu echilibru. E o Sursă a toate, o iubire în formă pură, Iubirea care vindecă; o vom descoperi în ritmul propriu. Te rog, nu uita, cu "răbdarea treci și marea".