| thejoop a întrebat:

Hei TPU, trec printr'o perioada grea... Nu imi mai suport parintii! Prietena mea are numai 10 la scoala, e olimpica, mai pe scurt e perfecta. Mama o tot lauda pe ea la toata lumea iar de mine spune ca sunt un copil problema, prost, care nu va lua evaluarea nationala si ca abia asteapta sa scape de mine. Tata spune acelasi lucru si restul rudelor la fel. La scoala am note mediocre, 8, 9,10. Sunt clasa a 8 a iar in simulari am luat 8 la ambele. Ma cert cu mama in fiecare zi si ea nu ma crede ca dupa ce vin de la scoala ma apuc de teme. Spune ca stau acasa si nu fac nimic desi ea e la serviciu si nu vede ce fac. In treburile casei o ajut mereu, spal vasele, fac mancare, curat, strang masa toate alea. Mai putin ciorba nu stiu sa fac dar am 14 ani si cred ca o sa invat in timp. Per totat ma cert cu mama in fiecare zi, plang in baie fara sa ma vada ca de nu iese urat, am vrut sa ma si omor intr'o zi dar am zis ca mai bine fug de acasa... Ma jigneste non-stop, ma face idioata, iresponsabila, ma bate cateodata si nu inteleg ce am facut. Nu sunt perfecta, nu am 10 pe linie dar fac tot ce pot. La scoala nu sunt ultima, dar ea zice ca sunt cea mai slaba dintre toti. Face diferente intre prietena mea si mine, ca ea stie ce vrea sa faca in viitor, ca se axeaza pe asta nu mai stiu ce... Media generala nu a fost sub 9.20! Si daca a fost 9.20 e pentru ca am avut o profesoara mai "deosebita" si ea stie asta. Mentionez ca nu sunt rasfatata, nu am numai haine de firma si nu am nu stiu ce telefon, dar eu sunt foarte multumita. Nu stiu ce sa ii mai zic. Tipa la mine incontinuu spunand cat de proasta sunt si nu stiu ce sa fac. Putin ajutor? Multumesc anticipat. happy

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

De acord cu tine când spui că sunt parinti care nu au rațiune.
Thejoop, te sfătuiesc să ignori cuvintele părinților tăi; si dacă este să plângi, plângi înaintea lui Dumnezeu. Eu sunt conștient că mai mult de 90% dintre părinți sunt nebuni. Dar cu toate acestea, nici un caz nu este fără speranța. Dumnezeu nu ne-a lăsat fără nădejde. El nu numai că poate să te scoată din necazul în care esti, dar El si doreste sa facă asta. Trebuie doar sa ceri ajutor de la El, pentru ca nu poate să intervină cu forta in familia ta, asa cum face cel rău.
Nu tin deloc partea părinților tăi -vina pentru situația nefericită este absolut in totalitate a lor. Cu toate acestea sa nu-i urăști. Te înțeleg că nu poți sta de vorbă cu ei -nici nu îți spun să o faci; totuși nu voi înțelege dacă nu vei sta de vorbă cu Dumnezeu si in cuvintele tale nu-I vei spune tot ce ai pe suflet.
Dacă un părinte oferă adăpost, hrană și îmbrăcăminte copilului, asta nu înseamnă ca-l si iubește. Multi pui de animale se bucură de mai multă afecțiune decât copii de la parinti. Parintii tai nu sunt deloc afectuosi cu tine. Aceasta este adevărata educație pe care ei nu au primit-o de la părinții lor. Si ce să ofere ceva ce nu au primit? De aceea nu-i condamna. Sursa noastră de dragoste este si trebuie să fie Dumnezeu. De aceea iti spun sa nu mai iei in seamă cuvintele lor lipsite de dragoste și afectiune; oferă-le cinstea pentru că sunt parintii tai; dar tu privește la Dumnezeu si la cuvintele Lui sa iei seama când spune: "Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea iti păstrez bunătatea Mea." În El să te increzi si la El sa privești.

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu zic că mama ta exagerează foarte mult. 8 la simulare nu este deloc o notă mică. Eu am luat 7 la simularea din a 8-a şi după la evaluare peste 9. Mama ta nu prea are raţiune. Încearcă să ignori ceea ce spune, e mai bine aşa pentru tine.

| anonimg a răspuns (pentru T0T):

De acord cu tine când spui că sunt parinti care nu au rațiune.
Thejoop, te sfătuiesc să ignori cuvintele părinților tăi; si dacă este să plângi, plângi înaintea lui Dumnezeu. Eu sunt conștient că mai mult de 90% dintre părinți sunt nebuni. Dar cu toate acestea, nici un caz nu este fără speranța. Dumnezeu nu ne-a lăsat fără nădejde. El nu numai că poate să te scoată din necazul în care esti, dar El si doreste sa facă asta. Trebuie doar sa ceri ajutor de la El, pentru ca nu poate să intervină cu forta in familia ta, asa cum face cel rău.
Nu tin deloc partea părinților tăi -vina pentru situația nefericită este absolut in totalitate a lor. Cu toate acestea sa nu-i urăști. Te înțeleg că nu poți sta de vorbă cu ei -nici nu îți spun să o faci; totuși nu voi înțelege dacă nu vei sta de vorbă cu Dumnezeu si in cuvintele tale nu-I vei spune tot ce ai pe suflet.
Dacă un părinte oferă adăpost, hrană și îmbrăcăminte copilului, asta nu înseamnă ca-l si iubește. Multi pui de animale se bucură de mai multă afecțiune decât copii de la parinti. Parintii tai nu sunt deloc afectuosi cu tine. Aceasta este adevărata educație pe care ei nu au primit-o de la părinții lor. Si ce să ofere ceva ce nu au primit? De aceea nu-i condamna. Sursa noastră de dragoste este si trebuie să fie Dumnezeu. De aceea iti spun sa nu mai iei in seamă cuvintele lor lipsite de dragoste și afectiune; oferă-le cinstea pentru că sunt parintii tai; dar tu privește la Dumnezeu si la cuvintele Lui sa iei seama când spune: "Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea iti păstrez bunătatea Mea." În El să te increzi si la El sa privești.

| SkyPilot a răspuns:

Pe tine nu te inspira sa fii ca prietena ta? Eu as manca foc sa fiu la nivelul ei (de fapt asa am si facut in liceu si din elev mediocru am ajuns pana la olimpiada internationala la matematica). E adevarat, era o diferenta, era vorba de iubita happy
Stabileste-ti si tu niste obiective pe termen lung si impune-ti sa lucrezi in plus cate doua ore pe zi la 1-2 materii importante pentru scopul tau.

| RobertMoon a răspuns:

Probabil mama ta vrea doar sa intri la un liceu bun, tu nu trebuie sa te stresezi prea mult, e ceva trecatori, deci don't give a f uck laughing!

| aumih16 a răspuns:

Chestia asta se intampla! fiindca esti matur! pai cat esti mic mititel! parintii te inteleg! iti respecta comportamentul etc! dar cand te faci mare matur! numai merge! tocmai asta este motivul pentru care multi tineri! aleg sa se gandeasca la casatorie! poate trebuie sa te gandesti si tu la asta! dar ma rog daca vrei sa mai stai cu parintii in continuare! trebuie sa accepti anumite lucruri!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna la www.telefonulcopilului.ro ca acolo gasesti persoane cu experienta in cazuri asemanatoare care sa te ajute.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna la www.telefonulcopilului.ro ca acolo gasesti persoane cu experienta in cazuri asemanatoare care sa te ajute. www

| 03Didy03C a răspuns:

In primul rand tu trebuie sa gasesti un moment bun cand mama ta e intr-o faza buna! Te duci la ea si ii spui pur si simplu: mama, vreau sa discut ceva cu tine! Si mno ii spui in felul urmator: nu sunt perfecta! nu toti oamenii pot avea note de 10 ca si fata x. eu cred ca,,, copiii a trebui sa isi respecte si ajute parintii. eu fac asta. dar parintii? eu doar as vrea foarte mult sa nu mai fi rea cu mine pentru ca nimeni nu e perfect. eu sufar mult pentru ca esti mama mea si te iubesc. si ii mai spui tot ce simti. totusi cred ca ea te iubeste. si tatal tau la fel. si frate nu ai cum sa ii urasti. adica daca nu erau ieri tu acum gandeste-te ca nu mai existai! adica pierdeai tot ce ai facut pana acum. deci mama ta cat si tu sunteti de vina. incearca sa inveti la un test atat de tare incat sa iei punctajul maxim. si te duci la mama ta si ii spui sigur va fi mandra macar atunci. si ocupa.te mai mult de scoala cand este si ea acasa. sper ca te.am putut ajuta!

| mmimiimmimimi a răspuns:

Moartea sau figitul de acasa nu e solutia am vrut si eu sa o fac.Incearca cat de mult poti sa nu vorbesti cu parintii(sa ii ocoloest)cand mama ta vine acasa tude repede in camera si apucate de invatat ca sa vada ca inveti fa toate lucrurile astea pe care le faci da in asa fel incat sa vada si ea ce faci, iar in legatura cu prietena ta ie putin tupeu si spune-i mamei tale sa nu te mai compare cu tu)si sa stii ca nu ai note proaste.Incearca sa fii puternica si daca parintii dai gresesc cu ceva spune-le, iar in cazul in care te mai bate nu este nimic trece, dar icearca sa nu renunti la deciziile tale de la o singura sau 2 palme, asa parintii tai o sa vada ca esti alta persoana.
Sper ca te-am ajutat. Funda? Plzzlaughing