| RoyalPurplePain a întrebat:

am o mica dilema.Sunt unpic cam stresata de faptul ca nu prea am prieteni.crying((Am cam vreo 3 prietene din care 2 ma ignora incontinuu fireste ele stau impreuna si chestii dar pe mine ma dau la o parte foarte des.Si asa nu sunt prea acceptata de lume in general:mama mea ma traumatizeaza fizic si psihic,iar colegii de clasa ma fac zgarcita, needucata, uneori imi spun ca sunt chiar o risipa de spatiu.Sa nu mai spun ca am si schizofrenie si anxietate sociala.Cred ca ar trebui sa fiu trimisa la o casa de nebuni... Oricum,vad ca am intrat prea in detaliu, credeti ca o fata ca mine, asa "ciudata" ar avea vreo sansa la o viata sociala mai prospera?

Răspuns Câştigător
| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Bineinteles.In primul rand cu toate ca treci prin astea nu trebuie sa te autoinvinuiesti.
Societatea romaneasca are muuuulte probleme pe care trebuie sa le rezolve.
In primul rand baietii nu trebuie sa mai fie misogini si perversi.
Cei mai multi misogini am observat ca sunt in Romania.
Dar sper sa se schimbe lucrurile in aceasta privinta.
Teoretic ar trebui ca profesorii, dar mai ales dirigintele tau sa observe anumite lucruri prin clasa.Iar diriginte prin definitie inseamna persoana care indruma, dirijeaza o clasa.Nu doar 2-3 elevi care sunt mai buni sau doar 23 de elevi din 24 cati sunt in total.Trebuie pe toti.
In cazul tau ar trebui sa intervina parintii tai, profesorii, dirigintele, chiar si colegii pentru a reusi sa treci mai usor peste probleme si sa-ti gasesti un loc in aceasta lume si societate.
Putina consiliere oferita de catre un psiholog cred ca te va ajuta.
Ce nu pricep e cum de mama ta nu e alaturi de tine?
Mi-e greu sa cred asa ceva.Doar esti fata ei.Aici nu inteleg.
''Prietenele'' tale probabil se feresc ca nu cumva sa se faca de ras cu tine.
Hai sa-ti spun ceva.In facultate aveam un coleg mut cu care comunicam cu el prin scris pe hartii sau telefoane.Probleme din nastere...
Ce era sa facem sa-l ignoram?
Ba dimpotriva am observat ca e un tip foarte inteligent si super de gasca.
Era constient de defectul sau,numai ca a gasit intr-un final puterea sa-si accepte conditia si sa treaca peste conceptiile gresite ale altora.
Era plin de viata, plin de energie, nu avea stare, era comic uneori, era interesant in felul lui si l-am acceptat ca si cum ar fi o persoana normala.De fapt era normala.
Asa si tu.Pana sa se schimbe societatea in care traim, va trebui ca tu sa gasesti in tine puterea sa treci peste probleme si sa te accepti.
Adica sa treci peste complexe.Sa vii tu in schimb sa ajuti lumea sa priveasca altfel lucrurile,sa vii cu ceva nou, sa-i faci pe altii sa te asculte, sa te inteleaga, sa te aprecieze, sa te accepte.
Aici va trebui sa lucrezi tu happy
Ai mai multa incredere in tine happy

8 răspunsuri:
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Să ştii că e mai bine să ai doar un prieten adevărat decât mulţi falşi. Aşa că nu ai ce pierde. Dar dacă o fată ca tine, cum zici tu "ciudată" poate fi fericită în viaţă? Cred că da. depinde de tine, de ceea ce vei face. Chiar dacă alţii te consideră aşa, important este tu să te iubeşti şi să ai încredere în tine, tu să nu te consideri "ciudată". Cu siguranţă se vor găsi oameni care vor aprecia şi calităţile tale bune, care sigur că sunt.

http://www.jw.org/......-adevarat/

http://www.jw.org/......fiu-trist/

Cele bune.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Dante30 a răspuns:

In caz ca nu ai vazut mesajul imi las si aici datele, Rony_dante2 id de mes, Skype rony3043, Si fb Olteanu Miron, Contacteaza-ma ca, cred ca trebuie sa avem o discutie indelungata si prieteneasca ok?

| Gαηαmα a răspuns:

Buna.Timpul va trece si o sa dai si peste alte persoane si vei putea face ceva in viata daca vrei.Mama ta poate a avut probleme in viata,dar nu esti tu de vina. Dumnezeu are grija de noi si poate ca asa e sa fie.
Cum sa nu ai vreo sansa? ai toate sansele...happy Lasa, lumea e rea, incearca sa faci sa-ti fie tie bine, invata la scoala si ramai o fata cu suflet bun.

| Sebastian2014 a răspuns:

Pai daca ai 3 prietene si 2 te ignora inseamna ca mai ai o prietena cu care te intelegi cat de cat.Eu zic sa te intalnesti mai mult cu ea si sa uiti de celelalte.Si eu am incercat mai demult sa fiu prieten cu oameni care nu voiau sa fie prieteni cu mine, dar m-am desteptat.Cat despre ceea ce zic ceilalti:OPINIILE LOR NU TREBUIE SA FIE REALITATEA TA! Si daca ai fi cea mai desteapta si populara si cum vrei tu, lumea tot te va critica.Iti urez succes si sper ca te-am ajutat! happy

| RedCookyeeee a răspuns:

Ce javre! Toti, de la colegii, prietenii tai pana la familia ta! Uita de toti, daca de la inceput te-au perceput in modul asta, asa te va percepe mereu. Fa-ti prieteni noi, iesi in parc, mergi la un film si de asemenea poti discuta cu un psiholog. Societatea in care traim e una de rahat care judeca tot, absolut totul.

| RosyInferno a răspuns:

Da, de ce nu? Problema este ca societatea in care traim are un,, drept" de judecata prea legal. Daca cele doua prietene te dau la o parte, inseamna ca nu iti sunt prietene. Acum, stiu ca fiecare adolescent viseaza la o viata ca in filme, dar din proprie experienta iti spun ca este mai bine sa ai un/o prieten/a bun/a decat mii de prieteni falsi. Daca esti din acelasi oras cu mine. hai la un suc. Daca nu. poti sa contezi pe mine oricandhappy

| Andreeaa24 a răspuns:

Normal ca da! Incearca sa fi mai sociabila,intra cu oamenii in discutie, esti o persoana normala, nu o,, ciudata''! Doar pentru ca ai anumite probleme nu inseamna ca trebuie sa fi respinsa in societate! Colegii sunt rai, nu esti singura care are parte de astfel de jigniri! Comporta-te frumos cu toata lumea care merita si vei vedea o schimbare in viata ta!