| Andreamanuela25 a întrebat:

Am o problema cu tatăl meu. El mă amenință că dacă nu învăț toate lecțiile de până acum o să mă bată, o să mă dea afară din casă. Acum e de noapte si nu am dat ochii cu el acum seara si nu stiu ce va fi mâine dimineața când va veni de la muncă căci el ajunge la ora șapte acasă si eu atunci mă pregătesc să plec. Mă gândeam să mă trezesc mai repede si sa plec. Nu îmi pot stăpâni plânsul. Mama mea a murit la 2 săptămâni după ce m-am născut, el s-a recasatorit când aveam 3 ani. A stat cu ea 7 ani si după au divorțat. Am trecut prin niste momente foarte grele. După ce au divorțat el a avut doar iubite. Acum are o iubită si o mai aduce la noi. Ea are un copil de 6 ani si când vine ea aici să doarmă eu cu copilul dormim sus în dormitor si ei doi jos în cel de al doilea dormitor. Si ce credeti ca fac ei 2 acolo?! Si eu aud totul, de exemplu, într-o seara a venit la noi. Eu mă pusesem să învăț și ei doi dacă închid o amărâtă de ușă ei cred că sunt surdă asa-i?! Sa revenim. Când a divorțat eu eram clasa a 3-a sau a 4-a, nu îmi amintesc. Stiu ca intr-o dimineața am plecat cu ei doi la notar ca să mă hotărăsc cu cine sa rămân? Si tatăl meu cred că știa de asta si nu mi-a zis nimic. M-a dus direct acolo și să zic cu cine sa rămân. Adică cum ar fi ca voi să alegeți între mama si tatăl vostru?! Oribil! Si eu prostuta l-am ales pe el si uneori regret atât de tare asta. Uneori vreau doar să mă sinucid. Dar nu o pot face, îmi e frică și cred că familia ar fi distrusă. Ce s-ar întâmpla dacă aș sună la Protecția Copilului? El m-a amenintat ca ma va bate. Si nici nu vreau să dau ochii cu el mâine. Habar nu am ce sa fac. Când vreau să vorbesc cu el incepe să strige la mine si eu încep ca o proastă să plâng deoarece îmi e frică să nu mă bată, dar plânsul nu ajută cu nimic. Stiu.

Deci va rog dati-mi parerea voastră și am să văd ce o să fac. Si spuneți-mi dacă ar fi ok să sun la Protecția Copilului. Mulțumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric, suna la Protectia copilului si vorbeste cu ei, te vor ajuta cu siguranta!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Buna! Din experienta pe care o am eu cu Protectia Copilului, sunt destul de dificili. Intr-un centru de plasament este la fel de imposibil de trait cum este la tine in familie. Eu te sfatuiesc sa o cauti pe mama ta, pe femeia cu care a fost casatotit 7 ani. Cred ca o sa inteleaga cat de cat situatia si poate te va ajuta cu ceva. Cum au decurs lucrurile de dimineata? Bunici nu ai?

| WaNt3D1856 a răspuns:

Familia e familie, dar nu ar trebui sa traiesti in frica. Daca sunt la protectia copilului, cel mai probabil vei ajunge fara tata. Incearca sa discuti cu el, daca nici asta nu merge, vorbeste cu dirigintele, un profesor,... protectia copilului

| writtennnns72 a răspuns:

Uite draga mea, te poţi descărca dar nu este bine ceea ce faci.iar ceea ce face el este mult mai urât pentru că tu neavând o mamă lângă tine trebuia ca el să fie exemplul tău. Încearcă să treci peste aceste etape reci şi urâte din viaţă, dacă suni la protecţia copilului vei merge la un centru cu copii care au trecut prin ce treci tu şi nu cred că o să-ţi placă să mănânci acolo mai multă bătaie decât mănânci acum, nu vezi cazuri la televizor? Chiar şi în telenovele, asta e realitatea. Fă-i pe plac atunci şi aşteaptă să treacă timpul, asigură-te că ajungi ceva în viaţă şi nu te mai lăsa pe mâna lui, apoi când vei avea vârsta spune-i tot ce ai pe suflet dar nu cred că e o idee bună să îi porţi ură. Nu înţeleg de ce să fie aşa rău cu tine când eşti doar un copil şi probabil nu i-ai greşit cu nimic.
Se observă din ce ai spus că tu eşti omul matur din familie, cu siguranţă nu el.
Dacă mai ai nevoie de un sfat sau ceva îmi poţi da un mesaj, ai grijă de tine!

| dayly5991 a răspuns:

Nu o poti cauta pe fosta sotie a tatălui tau? Nu ai mai tinut legatura cu ea? Sau încearcă sa vorbesti cu el.cauta un moment când e mai calm si spune-i ce simti.sa nu te mai gandesti niciodată sa te sinucizi! Viata e frumoasa.e cu suisuri si coborasuri.nu va fi mereu rau, va fi si bine.