| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, cum sa o conving pe mama sa ne mutam in Italia, adica sa fac scoala acolo? Pur si simplu nu vrea, e o mama foarte intelegatoare, dar cand vine vorba ca vreau sa mergem acolo, se schimba total. Ea a stat cativa ani buni acolo si o inteleg ca s-a saturat, am facut si eu doi ani de scoala in Italia (2 si 3) acum sunt in clasa a 9-a (la filo) si pur si simplu nu imi place, si nu vreau sa schimb profilul si nici in alt oras la alt liceu nu vreau. Am o diriga de toata prastia, parea ok la inceput, dar acum...I-am tot zis la mama sa ne mutam, si nu sunt doar mofturi de-ale mele (cum crede ea) si nu intelege. Ce sa fac? Help sad

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta pe Internet, sistemul de invatamant in Italia, arata-i ca e mai bun.Ca ajungi la facultate mai buna. Stii Italiana? Daca nu, va fi greu.

| Kamiichu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, stiu italiana si si mama e constienta ca invatamantul de acolo e mult mai bun ca asta de aici, voi incerca sa iau in considerare sfatul tau, multumesc!

| Agnieszka a răspuns:

In primul rand trebuie sa ii intelegi motivele pentru care nu vrea sa va mutati. Nu este atat de usor sa iti muti viata in alta parte, ai nevoie de o slujba, unde sa locuiesti, sa ai bani sa pui mancare pe masa, va trebui sa te intretina cumva sa iti ofere macar minimul de comfort ca sa te duci la scoala si pe langa asta trebuie sa cunosti foarte bine limba. Romanii intr-o perioada au fost destul de mult marginalizati in Italia datorita romilor si nu este atat de usoar viata dincolo pe cat crede toata lumea.

| Kamiichu a răspuns (pentru Agnieszka):

Da, cunosc foarte bine limba, am facut acolo scoala si m-a ajutat foarte mult. De lucru ii poate gasi mama ei (bunica mea) care e si ea acolo, si tata tot acolo e (cu toate ca ei sunt divortati) si in curand va pleca si fratele meu, a... si mai e si matusa mea, familia mea este aproape toata in Italia si ea tot nu vrea sad

| Agnieszka a răspuns (pentru Kamiichu):

Atunci discuta sa mergi cu fratele tau...

| david444 a răspuns:

Eu zic sa te mai gandesti odata, nu cred ca e cea mai buna alegere si stiu asta pentru ca si eu am trait acolo.Insa gandeste-te la viitorul tau, sa zicem ca te muti, termeni liceul, sa zicem ca daca inveti faci o facultate, si apoi la munca acolo cine te primeste? Si o sa iti fie mai greu apoi sa te intorci in tara.In plus in Italia daca e sa prinzi loc de munca ca si roman poti doar sa te angajezi ca spalator de vase, constructor si meserii asemanatoare, si stii ca italieni sunt cam rasisti cand e vorba de slujbe bine platite.Asa ca mai gandeste-te odata

| Kamiichu a răspuns (pentru david444):

Da, eu stiu, dar oricum aici nu am de gand sa stau, mai ales pentru un loc de munca. Daca ai o facultate, ca cea de drept pe are vreau sa o fac, iti gasesti un loc de munca decent si bine platit. Multumesc frumos pentru sfat.

| manuel72 a răspuns (pentru david444):

Vorbesti din proprie experienta sau din auzite?

| cedrea923 a răspuns:

Poti spune ca absolvind un liceu din Italia ai mai multe sanse sa intri la o facultate buna. Totusi si liceele romanesti sunt si ele bune, dar daca tot nu te lasa, iti recomand ca din cls 10 sa schimbi neaparat profilul. Daca iti place umanul, te-as sfatui sa alegi stiinte sociale. Bafta!

| Kamiichu a răspuns (pentru cedrea923):

Multumesc, voi incerca sa-i spun si asa.

| TimeToKill a răspuns:

Pai poti sa-i spui ca pentru viitorul tau e mutarea fiindca ca acolo e mai bun sistemul de invatamant. Poate ea nu vrea sa va mutati fiindca, crede ca nu isi va gasi un servici dar spune-i ca multi oameni pleaca acolo fiindca au o viata mai buna