| noon123 a întrebat:

Hey,TPU. am si eu o problema. de citeva zile ma simt tare rau. ma cert cu toti. cu mama, tata, cu toti..pling si sunt in depresie. nu inteleg de ce Isus e atit de bun cu unii le da tot ce vor da la altii nu le da ce vor. vreau sfaturi cum sa fiu mai bucuroasa si sa scap de necazuri tampite. vreau sa am si eu o zi plina de viata si fericire: P.S.: vreau si superstitii

Răspuns Câştigător
| NegruAlb a răspuns:

Si eu ma simt super naspa si nu prea am cu cine vorbi de ceva vreme. Nu prea is eu in masura sa iti dau sfaturi, dar iti las ceva idei:
Incearca sa iesi cu prietenii, sau daca ai un hobby incearca sa il faci mai des, fa ceea ce iti place cat mai mult timp
Bafta! si fii tare!

9 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Dupa rau vine bine. Orice om are asemenea perioade in viata. Cu siguranta vor trece.

| anonimg a răspuns:

Pe de o parte sunt de acord cu ce a spus Błυe, in afara de ultima propozitie.(Nu ca nu cred in superstitii, ci in felul de exprimare).
Pe de alta parte, deprsia vine in viata noastra -si absolut nici un om nu scapa de ea- datorita faptului ca suntem oameni. Noi suntem fiinte inferioare, oricat de superiori ne-am crede. Depresia ne "aduce aminte" ca avem nevoie de ajutorul lui Dumnezeu, ca fara El suntem nefericiti. Multi incearca sa o trateze in cabinete de specialitate. Dar aceasta se trateaza la domicilui, la capataiul patului, in rugaciune. Trebuie sa ne incredem in Dumnezeu. Noi nu trebuie sa avem ori sa asteptam o stare de exaltare ca sa credem ca Dumnezeu ne iubeste, ori ca suntem in relatie cu El.

| danay72 a răspuns:

Isus ii iubeste pe toti, inclusiv pe tine. Sper sa te ajute acest articol.
Ce pot face ca să nu mai fiu atât de trist?
„Ori de câte ori prietenii mei sunt cu moralul la pământ, eu îi ajut să-şi rezolve problemele şi să se simtă mai bine. Dar puţini ştiu că apoi mă duc acasă, mă închid în camera mea şi plâng." (Kellie)
„Când sunt trist, mă izolez. Dacă sunt invitat undeva, găsesc o scuză ca să nu merg. Reuşesc să-mi ascund foarte bine tristeţea de membrii familiei. Ei cred că totul e în regulă." (Rick)
AI TRECUT şi tu prin stări asemănătoare cu ale lui Kellie şi Rick? Dacă da, nu te grăbi să tragi concluzia că e ceva în neregulă cu tine. Toţi suntem trişti câteodată. Chiar şi unele persoane fidele menţionate în Biblie au trecut prin astfel de stări (1 Samuel 1:6–8; Psalmul 35:14).
Poate că uneori ştii de ce eşti trist, însă alteori nu. Anna, care are 19 ani, spune: „Nu trebuie să te afli într-o situaţie îngrozitoare ca să fii trist. Tristeţea te poate cuprinde oricând, chiar dacă n-ai probleme. E ciudat, dar se întâmplă!".
Indiferent că ai sau nu motive să fii trist, ce poţi face în asemenea momente? Încearcă să aplici sfaturile de mai jos:
1. Spune ce simţi. Când a trecut prin mari suferinţe, Iov a spus: „Voi vorbi în amărăciunea sufletului meu!" (Iov 10:1).
Kellie: „După ce vorbesc cu cineva, simt că mi se ia o piatră de pe inimă. În sfârşit, ştiu şi alţii prin ce trec. Astfel, ei pot să-mi arunce o frânghie, să mă scoată din adâncurile tristeţii şi să mă salveze".
Sugestie: Scrie mai jos numele unui prieten pe care te poţi baza când tristeţea te copleşeşte.
․․․․․
2. Scrie ce simţi. Când tristeţea pare să-ţi umbrească viaţa, încearcă să-ţi aşterni gândurile pe hârtie. În unii psalmi, scrişi sub inspiraţie divină, David a exprimat sentimente de tristeţe profundă (Psalmul 6:6). Scrie şi tu despre sentimentele tale. Lucrul acesta te va ajuta ‘să păzeşti înţelepciunea practică şi capacitatea de gândire’ (Proverbele 3:21).
Heather: „Când scriu ce simt, pot să-mi pun gândurile în ordine şi să scap de confuzia pe care mi-o provoacă tristeţea. De fapt, dacă reuşeşti să-ţi exprimi sentimentele şi să le înţelegi, tristeţea nu mai este atât de apăsătoare".
Sugestie: Foloseşte tabelul de la pagina 93 ca să vezi cum ai putea reacţiona mai bine în unele situaţii dificile. Acest lucru te va ajuta să-ţi alungi tristeţea.
3. Roagă-te. Biblia spune că, dacă te rogi cu privire la îngrijorările tale, ‘pacea lui Dumnezeu, care întrece orice gândire, îţi va păzi inima şi mintea’ (Filipeni 4:6, 7).
Esther: „Încercam să-mi dau seama de ce eram atât de deprimată, dar nu reuşeam. L-am rugat pe Iehova să mă ajute să fiu bucuroasă. N-aveam niciun motiv să fiu tristă şi nu mai suportam starea în care eram. Până la urmă mi-am revenit. Puterea rugăciunii nu trebuie subestimată niciodată!".
Sugestie: Foloseşte Psalmul 139:23, 24 ca model pentru rugăciunile tale. Deschide-ţi inima înaintea lui Iehova şi roagă-l să te ajute să înţelegi de ce eşti trist.
Pe lângă sugestiile prezentate mai sus, vei descoperi multe sfaturi valoroase în Cuvântul lui Dumnezeu. Dacă îţi umpli mintea cu idei ziditoare din Biblie, te vei simţi mai bine (Psalmul 1:1–3). Poţi găsi exemple de relatări biblice ziditoare în paginile intitulate „Model de urmat", din fiecare volum al acestei cărţi. Citind pagina 227 din volumul II, vei observa cum a reuşit apostolul Pavel să-şi învingă sentimentele negative pe care le avea uneori din cauza imperfecţiunilor sale.
Când sentimentele de tristeţe persistă
„În unele dimineţi îmi vine pur şi simplu să zac în pat ca să nu mai fac umbră pământului degeaba", spune Ryan. El suferă de depresie clinică, şi nu este singurul. Studiile arată că aproximativ 1 din 4 tineri au o anumită formă de depresie înainte de a ajunge la maturitate.
Cum îţi poţi da seama dacă suferi de depresie? Iată câteva simptome: schimbări bruşte de dispoziţie şi de comportament, izolare socială, interes scăzut faţă de aproape toate activităţile, o schimbare vizibilă a obiceiurilor de alimentaţie şi de somn şi sentimente puternice de inutilitate sau de vinovăţie nejustificată.
Bineînţeles, aproape oricine are, la un moment dat, unul sau mai multe dintre aceste simptome. Dar, dacă acestea se manifestă mai mult de două săptămâni, ar fi bine să vorbeşti cu părinţii, întrucât ar putea fi necesar un control medical. Medicul poate stabili dacă tristeţea ta are cauze medicale.
Dacă suferi de depresie clinică, nu trebuie să-ţi fie ruşine. După ce au urmat un tratament, mulţi bolnavi de depresie au început să se simtă mai bine, probabil cum nu se mai simţiseră de mult timp! Indiferent că tristeţea ta este sau nu cauzată de depresie, nu uita cuvintele mângâietoare din Psalmul 34:18: „Iehova este lângă cei cu inima frântă şi îi salvează pe cei cu spiritul zdrobit".
ÎN CAPITOLUL URMĂTOR
Ce poţi face dacă tristeţea a devenit atât de copleşitoare, încât te gândeşti să-ţi pui capăt vieţii?
[Notă de subsol]
Când tristeţea persistă, unii tineri se gândesc să-şi pună capăt vieţii. Dacă şi ţie îţi trec prin minte astfel de gânduri, vorbeşte fără întârziere cu un adult în care ai încredere! (Pentru informaţii suplimentare, vezi capitolul 14 din acest volum.)
VERSET-CHEIE
„Iehova este lângă cei cu inima frântă şi îi salvează pe cei cu spiritul zdrobit." (Psalmul 34:18)
SFAT
Scrie ce simţi când eşti trist şi ce crezi că îţi provoacă această stare. După o lună, citeşte ce ai scris. Ai aceleaşi sentimente? Dacă starea ta s-a îmbunătăţit, notează ce te-a ajutat.
ŞTIAI CĂ . . . ?
E normal să plângi, chiar dacă eşti băiat. Într-un anumit moment din viaţa sa, regele David a recunoscut: „Toată noaptea îmi scald patul, îmi umplu aşternutul cu lacrimi" (Psalmul 6:6).
PLAN DE ACŢIUNE
Pentru a avea o stare de spirit mai bună, m-aş putea implica în următoarele activităţi: ․․․․․
Prietenii care mă pot ajuta să nu mai fiu atât de trist sunt: ․․․․․
În legătură cu acest subiect, aş vrea să-i întreb pe părinţi: ․․․․․
CE PĂRERE AI?
● De ce este bine să plângi?
● Cum te ajută faptul de a fi în compania altora să depăşeşti momentele de tristeţe?
[Text generic pe pagina 96]
„Când sunt tristă, trebuie să fiu atentă să nu mă izolez. Bineînţeles, uneori simt nevoia să fiu singură ca să-mi adun gândurile şi să plâng în voie. Dar ştiu că apoi trebuie să caut compania altora ca să nu mă mai gândesc la lucrurile care mă întristează." (Christine)
[Tabelul/Ilustraţiile de la pagina 93]
Foaie de lucru
ca să-ţi alungi tristeţea Completează tabelul
situaţie reacţie negativă reacţie mai bună
Un profesor mă face → Nu mă mai → Indiciu: Vezi
să simt că nu sunt chinui să învăţ capitolul 20
bun de nimic la acea materie din acest volum
Un prieten → Răspândesc zvonuri → Indiciu: Vezi
mă ignoră denigratoare capitolul 10
despre el din volumul II
Părinţii mei → Am resentimente faţă → Indiciu: Vezi
divorţează de unul sau faţă capitolul 4
de ambii părinţi din acest volum
․․․․․ → ․․․․․ → ․․․․․
[Legenda ilustraţiei de la pagina 95]
Primind ajutor şi depunând eforturi, poţi ieşi din adâncurile tristeţii

| FemeiaPisică a răspuns:

De ce Iisus le dă tot ce vor la alţii şi ţie nu îţi dă ce vrei? Dar, ce ai primit până acum de ce nu te mulţumeşte? În loc să te bucuri că ai părinţi, un acoperiş deasupra capului, mâncare caldă pe masă, haine cu care să te îmbraci şi chiar acces la internet cum alţii nu au avut niciodată în viaţa lor, tu te plângi că nu primeşti ce vrei. Ce nu ai primit? Telefonul ăla performant ca să te lauzi amicilor tăi? Camere întregi de haine şi pantofi aşa cum are Drăguşanu? O pereche de ţâţe ca să atragi atenţia obsedaţilor? Când o să pierzi absolut totul, atunci o să realizezi că ai avut tot ce îţi trebuie de la bun început.
Bucură-te că ai o familie şi un loc unde să dormi, alţii nu au acest noroc.
Apropo, superstiţiile sunt pentru fraieri.

Răspuns utilizator avertizat
| 03Didy03C a răspuns:

Bai, totul se intampla cu un scop! Ai fost rau? Te pedepseste! NU trebuie sa fii invidios pe altii ca sunt happy! Incearca sa le ceri scuze la toti fara motiv. Iesi afara, respira adanc si incepe un nou capitol din viata ta, de data asta cu happy end!

| IDede a răspuns:

Gaseste-ti un hobby cu care sa iti ocupi timpul, in care sa te descarci, nu sa te descarci pe alte persoane. Gasesti un hobby prin care poti sa iti dai seama cine esti tu si continua cu asta. Sport, muzica, arta, sunt atat de multe. De ce sa nu faci unul? Nu poti cere la Iisus ceva pana nu multimim de ceea ce avem. Trebuie sa stii ca niciodata nu primesti ce vrei, te rogi pentru un lucru dar trebuie sa si il meriti si nu merita sa dai vina pe cineva pentru ca tu nu ai acel lucru. Mult succes si sper sa iti revii happy

| raulinho0805 a răspuns:

Nu trebuie sa fiinvidioasa pe altii ca le merge bine, poate cand tie iti merge bine altora nu.Sunt momente si momente in viata cand iti merge bine alteori nu asa e viata cu bune si cu rele.Nu e nici Iadul pe pamant nici Raiul e o combinatie alternanta intre cele doua, cand una cand cealalta. cand nu ti merge bine si ai perioade proaste e bine sa te rogi la Iisus, viata e ca vremea azi ploua maine e soare.

| Moţata a răspuns:

Niciodata sa nu-L invinuiesti pe Dumnezeu! Cauza problemelor tale nu se datoreaza neexistentei Lui in viata ta. Dumnezeu da fiecaruia cat poate sa duca, nici mai mult, nici mai putin. Prin egalitate, oamenii niciodata nu vor ajunge la vreun consens, tu trebuie sa-ti valorifici singur trairea, fara a ataca divinitatile. Toate se intampla cu un scop.