| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa-i explic mamei mele ca ea are mentalitatea diferita de a mea pentru ca tot ce ii zic legat de asta considera ca o fac proasta intr-un mod mai subtil. Ea este plecata in momentul acesta in Italia si acolo este un alt stil de viata si o alta mentalitate. Se va intoarce in aprilie si nu va mai pleca. Eu vreau sa o fac sa intealeaga ca aici este diferit fata de acolo si ca trebuie sa se adapteze la stilul de viata din Romania. Sper ca ma veti ajuta! Celui mai bun raspuns ii dau FUNDA!

4 răspunsuri:
| Kathrinex a răspuns:

Așa sunt mamele. O discuție caldă și ușoară poate îmbunătăți totul. Vorbește ușor și sensibil. Nu sări repede să te descarci.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Exista diferente de mentalitate intre popoare, intre regiuni si asa mai departe. Dar exista diferente de mentalitate si intre oameni care locuiesc sub acelasi acoperis si sunt nevoiti sa gaseasca o cale de mijloc in ciuda viziunilor diferite. Din pacate, unii dintre acestia nu sunt pregatiti sa faca compromisuri de niciun fel si atunci nu fac decat sa iti impuna propriile lor convingeri, cu forta.

Este trist ca se intampla acest lucru, fiindca in acest fel isi pierd relatiile cu cele mai dragi fiinte din viata lor, sau cu oameni care le-ar putea fi de folos, intr-un fel sau altul. Cladirea unei relatii presupune si acceptarea dialogului, a negocierii, a compromisului, rabdare, diplomatie, RESPECT, discutii ce pot deveni extenuante, dar care pot fi reluate mai tarziu.

Nu te astepta sa ai rezultate rapide, persista si discutati mai curand despre probleme concrete decat despre mentalitati. Nu te stradui sa dovedesti superioritatea "mentalitatii tale" fiindca acesta este un bumerang si risti sa te lovesti singur(a). Luati fiecare lucru pe rand si incearca sa aduci argumente logice, fara a respinge argumentele mamei tale.

Poti sa soliciti mai multe informatii despre arta negocierii unui psiholog. Acceseaza si acest forum profesional: http://psihoterapie.freeforums.org/index.php

| DrowRanger a răspuns:

Prin,,mentalitate diferita'' vrei sa spui ca e mai stricta sau cum? Nu te lasa sa faci anumite chestii sau cand ii povestesti de anumite lucruri, are impresia ca faci lucruri care nu sunt normale?

| irinako a răspuns:

Lasă să treacă o perioadă până sa ai o discuție cu ea. după aceea spune-i că ați dori să petreceți mai mult timp împreună si du-o prin diverse locuri si o să vadă ca totul e ok cu tine. după dacă tot rămâne asa spune-i ca te afecteaza modul ei de a percepe anumite lucruri si că ti-ai dori sa te înțeleagă din când in când. funda?