| Andrada982211 a întrebat:

Hey TPU! Eu lucrez în Italia ca dădacă, am grijă de copilul unei familii înstărite, am fost mulțumită la început de munca pe care o fac, deoarece sunt plătită foarte bine, însă am o problemă cu fiul cel mare al familiei, care are 19 ani și nu știu cum să procedez, deoarece nu vreau să-mi pierd locul de muncă, pentru că este singura mea sursa de venit, iar dacă mă întorc în România nu o sa am un trai bun, iar copiii mei au nevoie de bani și trebuie să-i întrețin. Acum sa revenim la problemă eu am grijă de un copil de 3 ani, iar fratele sau de 19 ani mă agresează mereu, în sensul ca își pune mâinile pe sânii și fundul meu, i-am spus de multe ori să nu mă mai atingă, dar el îmi spune că așa suntem noi,, româncele " și să stau sa ma atingă, dacă vreau o viata bună, iar ieri mi-a propus să întrețin relații intime cu el, l-am refuzat bineînțeles, dar astăzi a spus ca dacă mă culc cu el îmi dă 200 de euro. Va rog sa nu ma judecati, dar as vrea sa ii accept oferta pentru banii ăștia, deoarece nu mă aflu într-o situație financiara bună, iar el se folosește de asta. Credeți că ar trebui să accept propunerea lui? Voi ce ați face dacă ați fi în locul meu? Am doi copii de întreținut și îmi este foarte greu.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inregsitreaza-l cand sunteti acasa doar voi doi si apoi arata-le parintilor lui, cum se comporta fiul lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă tu crezi că prostitutia e soluția pentru tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Va înțeleg că sunteți într-o situație limită, dar haideți să privim obiectiv aceasta situație.
Înainte de toate, daca sunteți căsătorită, din punctul meu de vedere, ar fi mai ok sa nu va degradați moralitatea pentru 200 de euro.
Da, poate că o să fie ceva discret și nimeni nu va ști, dar veți ști dv și sigur vă va afecta pe termen lung acest aspect.
Da, poate că este nevoie de bani, dar chiar merita sa va degradați moral pentru 1000 lei? Cum ziceam și mai sus, din punctul meu de vedere, clar nu merită.
Da, poate că stați cu frica că va veți pierde locul de munca, dar chiar nu o mai fi și alte locuri cu mai mult profitabile decât acea familie? Mă îndoiesc că nu ar fi.

Revenind.Pe lângă consecințele morale,ii demonstrați pustiului in călduri că afirmația pe care vi-a adresat-o in legătură cu româncele este adevărată.
Și decât să cadeți prada acestei ispite,mai bine plecați în altă parte.
Apropo, ceea ce face el se numește hartuire sexuala și, din ce vad eu, are și câteva repercusiuni, mai ales dacă ați fost angajata cu contract, puteți citi asta
https://www.avvocatopaolodallara.it/ro/discriminarea-la-loc-de-munca/

Eu nu sunt femeie, dar daca as fi fost pus într-o situație similară, as părăsi locul respectiv, pentru că, nu puteți ști exact cat de periculos e și dacă va culcați cu el și după îi refuzați vreodată avansurile, s-ar putea sa nu mai sune așa tentanți cei 200 euro.

Scuzați-ma daca sunt prea indiscret,dar cât aveți salariul? E chiar așa de..."nerefuzat"?
Daca nu e,va sugerez sa va mutați din acel loc, oricât de grea ar fi situația financiară, până la urmă e in joc viața dv.
Pentru că da, poate acum va gândiți că "nu are ce sa mi se întâmple, mă culc cu el și fac multi bani".Nu!
Nu fiți naivă și păstrați-va demnitatea și viața intacta! Imoralitatea nu aduce la prosperitate, ci te afunda și mai mult în imoralitate până la distrugerea dv ca persoana.
Alegeri înțelepte!

| AliGab a răspuns:

Si eu am copii, dar as prefera sa fiu onesta si sa muncesc pe branci pe bani mai putini decat sa fiu pros tituata.
In locul tau as proceda asa: as inregistra pe ascuns o conversatie cu el si apoi m-as duce la parintii lui si as expune problema si le-as da si de ales: ori il pun la punct pe el, ori plec eu. As dormi pe strazi, dar nu m-as prostitua in veci.
Pe de alta parte, el este prostul si se prea poate sa vrea sa isi bata joc de tine si sa te filmeze daca-i accepti propunerea, ca mai apoi sa te santajeze de cate ori are el chef. Crede-ma ca nu te poti face "partener" cu astfel de putori, ca om nu se poate numi.
Sfatul meu este sa expui problema parintilor lui si/sau sa pleci. Ar mai fi si varianta amenintarii cu denuntul la politie pentru ca ce face el se numeste hartuire sexuala si se pedepseste cu inchisoarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce v-a spus el sa faceti e foarte grav! Trebuie inregistrat si dat la politie cat mai repede

| Xox0 a răspuns:

Fix cum a spus Violleta2022: inregistreaza-l pe ascuns, apoi vorbeste numai cu parintii diplomat despre aceasta problema si arata-le inregistrarea. Altfel nu ai cum. Ori esti abuzata, ori scapi si gata. Ar trebui sa-ti gasesti un job asemanator la o alta familie...