| anamariaaurelian a întrebat:

Vreau sa iau un copil in asistenta sociala, adica sa am grija de el si nu pentru bani deoarece am o situatie financiara destul de buna...Cum trebuie sa procedez?

9 răspunsuri:
| andyman a răspuns:

Pai in primul rand dupa cum ai pus intrebarea, raspunsurile le-ai cam primit de la ceilalti (adreseaza-te Directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului din localitatea ta, alege copilul pe care vrei sa il ajuti si DGASPC te vor ancheta acasa ca sa vada daca ai conditii., iti spun din experienta pentru ca sunt asistent social), dar poti foarte simplu ca sa nu trebuiasca sa treci pe la atatea aprobari si sa te tot amane, alegi un copilas de care iti place si te atasezi, vb cu educatoatrea copilului si faci o cerere ca in fiecare weekend sa il iei acasa sau odata pe luna (acum depinde de tine cum stai cu timpul) si aceasta cerere ti se aproba imediat fara mari probleme, asta e foarma cea mai simpla... si nu necesita sa ti se ceara teste etc ci doar o scurta verificare acasa sa vada unde vei duce copilul... Domnul sa te binecuvinteze.

| adina68 a răspuns:

De ce doresti sa iei un copil "in asistenta sociala" daca ai o situatie financiara buna? Doresti sa iei un copil si sa beneficiezi de drepturile acelui copil, devenind asistent maternal, sau doresti sa adopti acel copil si, implicit sa ii acorzi niste drepturi din situatia ta financiara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi sa stai de vorba cu un director de la un orfelinat. El cunoaste mai bine aceste proceduri si iti poate da si un sfat!
Mult succes!
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să te adresezi Direcție Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului din localitatea ta pentru a vedea condițiile de a deveni asistent maternal și nici de cum asistent social (acesta din urmă are un al rol, cel de a supraveghea asistenții maternali, anchete sociale, etc.)!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca poti sa-ti alegi un copil de care sa te" ocupi "...sa-i faci cadouri, sa-l iei in vizita pe la tine.Mergi la protectia copilului si vezi exact ce poti face.
Chiar si adoptiile se fac mai usor in ziua de azi decat acum cativa ani.
Multa bafta. Consider ca e un gest nobil sa ajuti un copilas si nu sa incerci sa traiesti de pe urma lui asa cum fac foarte multi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa iau copilu maaine daca se poate sa al cresc sa fie al meu

| stelinela a răspuns:

Adreseaza-te unui asistent social din cadrul teritorial in care esti, poti sa te adresezi la directia de asistenta sociala si ei o sa-ti explice mai departe unde sa te adresezi, pentru adoptie sau tutela.

| doctorciomu a răspuns:

Ca sa devii asistent maternal trebuie sa urmezi niste cursuri inainte de a lua copii! Abia dupa ce ai terminat cursul poti sa te duci la un centru de minori sa faci cerere pentru a ti se putea incredinta minori! Se fac anchete sociale si vei fii verificata psihologic! Intereeseaza-te sa vezi ca am dreptate!

| taniutza a răspuns:

Buna de unde esti?