| tamidan a întrebat:

Bună ziua! Dacă am contract de munca la o firma, înseamnă că automat este plătită și cartea de munca? Sau aia trebuie plătită separat? Vreau sa ma angajez undeva și se oferă un salariu cam mic spre deosebire de prețul pieței. Sub pretextul ca el plătește asa deoarece îmi face și carte de munca și acolo plătește mult. Mulțumesc, dau fundă.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnete de munca, au fost abrogate inca din 2011.
Se incheie contract individual de munca si acesta se inscrie in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic, la firma si la ITM (Revisal).
Angajatorul te minte aproape integral, contributiile la fondurile speciale (CAS si sanatate) si impozitul pe salariu se retin din salariul brut al angajatului si angajatorul plateste 2, 25% contributia asiguratorie pentru munca.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cartile de munca au disraut acum 10 ani!
Acum toate angajarile se fac in baza unui contract de munca incheiat intre angajator si angajat, unde angajatorul are obligatai sa-ti plateasca toata taxele retinute din salariu si serciviul de sanatate si pensie.
Angajatorul NU te poate platii cu salariu mai mic decat cel minim pus pe contractul tau! NU te lasa prostit ca iti ia bani dins salariu, cere-i cat ai semnat pe hartie, ca el oricum este obligats a plateasca partea lui la stat.