| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Eu nu am absolut nicio prietena! Aveam doua prietene, foste colege de gimnaziu, ca care am iesit in oras si dupa terminarea gimnaziului. Cu una dintre acestea nu am mai iesit atat de des in oras, nu am mai vorbit deoarece tot timpul refuza sa iasa in oras, cautand diverse motive.Am iesit cu cealalta prietena pana in luna ianuarie, 2018, insa, intr-o zi s-a rupt prietenia. Trebuia sa iesim in oras.Eu eram deja gata, eram chiar in oras, o asteptam in locul in care trebuia sa ne intalnim.Eu doar i-am spus printr-un mesaj ca sunt nori si cred ca vine ploaia.Din acel moment, mi-a spus ca nu mai iesim in oras, ca nu mai suntem prietene, etc...i-am spus ca nu inteleg de ce se comporta astfel, doar i-am spus ca sunt nori de ploaie, atat.De atunci nici nu ma mai saluta, trece pe langa mine de parca nu ne-am cunoscut niciodata.Pe langa problema asta, nici la scoala nu prea vorbesc cu colegii.Nu inteleg de ce...nu sunt genul de persoana care nu stie de gluma, glumesc, ascult lumea, rad, vorbesc despre lucruri normale, chiar si le ascult pe colegele mele cand vorbesc despre baieti, dar nu se intampla prea des.Rea nu sunt.Nu critic pe nimeni, nu dau peste nas nimanui, nu pot manca de fata cu oamenii pana nu le dau si lor.Nu inteleg de ce nimeni nu ma vrea, poate pentru ca nu am iubit, nu ma machiez, nu fumez? Voi ce credeti? De ce toata lumea fuge de mine? Nu sunt un om rau.De exemplu, anul acesta, de ziua mea, am dat unor colege chiar si patru bomboane de fiecare, pentru ca mi-au cerut, iar mie nu imi place sa refuz lumea sau sa se roage cineva de mine.Cand a fost ziua unei colege, dintre cele ce le-am dat multe bomboane, i-am mai cerut si eu o bombana, iar aceasta mi-a spus ca nu mai are, nu are ce duce acasa, iar dupa vreo 10 minute, i-au cerut niste colegi, iar ea le-a dat.Le dau si mancare, fara sa le cer atunci cand ele mananca Asta este unul dintre exemple. Dupa parerea voastra, de ce fug de mine? Cu ce gresesc?

Răspuns Câştigător
| Annnnnie a răspuns:

Cred că e foarte bine așa cum ești. Dacă ai învăța să te detașezi de nimicuri de genul ăsta ar fi și mai bine. Că nu bei, nu fumezi și nu te machezi e iar bine, dacă așa simți să faci. Într-adevăr, în perioada adolescenței se fac mici grupulețe tocmai din cauza acestor obiceiuri: fumători, fete care se machiază reciproc și își împrumută cosmeticele, cei care ies în oraș să bea și etc. Însă, astea cam rar rămân grupuri sudate, cam toți fiind pe interes în ele.
Dacă vrei o prietenie sinceră eu zic să te înarmezi cu răbdare și cu multă atenție, că așa ceva se găsește rar.
Nu ceda tot timpul de la tine pentru a intra în vorbă cu alte fete pentru că te vor căuta doar când o să ai ce să le oferi: bomboane, teme, mâncare etc.
Încearcă să vezi cum ești tu cu adevărat, să te comporți cum dorești, să fii dimplomată cu toată lumea, dar și fermă când cineva îți face o nedreptate sau e absurdă, ca prietena aia a ta. laughing
Concentrează-te pe ce e important pentru tine: studiu, un hobby etc.
Mult succes și nu dispera! Caută oameni cu preocupări comune și dacă nu găsești pe nimeni în clasa ta...stai liniștită, nu ești singura care trece/a trecut prin asta!
Poate găsești prin alte clase, virtual, la un cerc literar sau un atelier de creație, la o sală de antrenament, orice. happy
Totuși, niciodată să nu te încrezi complet în nimeni de prima dată. Observă oamenii și nu te mai gândi că ei fug de tine sau că tu greșești. Din tot ce mi-ai zis cred că ești o fată chiar drăguță, dar să nu devii disperată.
O zi frumoasă!

5 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Probabil te vad ''ciudata''...
Nu te panica, lumea e plina de oameni retartati pe care trebuie sa-i ignori; toti sunt normali pana ajungi sa-i cunostiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabil ești enervantă. thinking

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Imatură și drama queen?

| Nimeni12345678910111 a răspuns:

Probabil nu ar trebui să mai fi așa bună cu toată lumea. În ziua de azi toți sunt pentru ei. Cred că ar trebui să-ți găsești o prietenă sinceră care să-i placă aceleași lucruri ca și tine.

| Nimeni12345678910111 a răspuns:

Probabil n-ar trebui să mai fi așa bună cu toată lumea. În ziua de azi toți sunt pentru ei și pentru interesele lor. Am aflat-o pe pielea mea. Ar trebui să-ți găsești o prietenă sinceră cu care să ai ceva în comun.