| anonim_4396 a întrebat:

I-am zis mamei mele acum doua zile am sunt împreună cu cineva. De vreo săpt imi tot cauta printre lucruri. Efectiv mi-a cautat prin toata camera si nu mai suport, deja e lipsa de respect față de mine. Ea ca mama nu are dreptul să îmi cotrobăie prin cameră. I-am zis ca ma deranjează si a reacționat urât. Ce as putea face? Până in momentul cand i-am recunoscut mă tot presa ca sa ii recunosc. Totusi nu consider ca trebuie să se bage ea, până la urma e viața mea si nu are drepul sa stie ea tot. Câteva sfaturi?

Răspuns Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Dacă vrei să te înțelegi cu mama ta trebuie sa vorbesti cu ea.Nu trebuie sa ii spui tot detaliat dar trebuie sa ii explici cu cine te vezi, unde, cum e etc pentru ca altfel se poate îngrijora.
Asta poti sa faci, sa mergi la ea cu frumosul si sa ii spui "intreaba-ma ce vrei sa stii, eu iti raspund si încheiem conflictul".

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cati ani ai!
Pana la 18 ani are voie sa se bage si chiar sa te controleze, pentru ca esti sub tutela parinteasca!
Dupa 18 ani, poti sa faci ce vrei, ca nu mai trebuie sa dai raportul sau sa stai cu parintii.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum am vazut ca tu ai doar 15 ani, deci mama ta are tot dreptul sa te controleze si sa te tina sub obervatie, ca esti inca copil mic.
Fantastic ce tupeu poti avea la anisorii astia!

| Ely1234567 a răspuns:

Hey mama ta nu îți vrea răul. Spune-i mamei tale ca ai vrea sa îl cunoască pe prietenul tău poate asa își va schimba comportamentul față de tine... happy Și poate îl va plăcea pe acel băiat. happy

| TPU2019 a răspuns:

Zii asa: "Mama, daca ai si tu nevoie, vinde la farmacie, prietenul meu stie, asa ca nu mai cauta aici, ca nu ai sa gasesti nimic".

Problema rezolvata.

| VdAnutZ a răspuns:

Depinde de varsta. Daca ai sub 18 ani are dreptul să iti cotrobăie si sa se bage in viata ta, pentru că încă ești minor. Dar dacă ai peste 18 e o problema