| anonim_4396 a întrebat:

Ieri a fost ziua mea și nu am primit niciun cadou de la mama. Surorii mele i-a luat un
I-phone.
Lucrez dar am salariul mic și trebuie să plătesc întreținerea la casă, pentru ca locuiesc singură.
Mama lucrează în Italia și a venit pentru 2 săptămâni.
Mi-a spus că o ajută pe sora mea că e mai mică.
Eu am 25 de ani, sora mea 20.
Vi se pare o diferență mare?
Sora mea stă la prietenul ei.
Ar trebui să mă ajute și pe mine că nu mă descurc.
Cum ar trebui să procedez?

33 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe so informezi de greseala care o comite si daca nu intelege so ajute sorata cand da de greu

| romeo78 a răspuns:

Părinții nu îi alegem noi, îi primim de la Dumnezeu.
Nu sunt părinte, dar nu ești singurul copil care este marginalizat într-o familie cu mai mulți copii. Din păcate, în ziua de azi, cel puțin, diferențele dintre frați este mult mai mare decât în trecut.
Ce a făcut mama ta, poți interpreta ca pe un reproș, că la vârsta de 25 de ani nu ai prieten familie, iar sora ta, la 20 de ani, deja are prieten. Cadoul dat surorii, reprezintă o cupă pentru faptul că va avea o familie, curând. Iar, la tine un reproș.

| kaTTsu a răspuns:

In primul rand, la multi ani cu o mica intarziere!

Si felicitari, felicitari pentru ca-ti platesti intretinerea, felicitari pentru ca esti o persoana responsabila si-mi pare rau ca nu esti ajutata, dar ce este al tau este pus deoparte.

Daca mama ta face diferente intre voi doua, este dureros, ar trebui sa nu-ti fie rusine si sa-i spui "Uite mama, pe mine de ce nu ma ajuti, eu sunt singura si surorii mele mereu ii faci mici atentii, nu mi se pare corect"

Asta ca sa-ti scoti o piatra de pe inima, desi eu nu as proceda asa, m-as ambitiona si mai mult si le-as da peste nas cand as avea ocazia, dar toti suntem diferiti in felul nostru, in cele din urma tu alegi ce este mai corect de facut. Chiar imi pare rau si-ti doresc ca anul viitor sa primesti inzecit!

Esti puternica! Nu te doboara pe tine astfel de lucruri, capul sus, totul va fi bine!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar trebui să mă ajute și pe mine că nu mă descurc.
Ar trebui să înveți să te descurci.

| mihai69 a răspuns:

Să-i spui că o mamă adevărată nu face vreo deosebire între copiii ei.
Și să mergi mai departe. Dacă ea nu pricepe, nu o vei schimba tu acum.
Nu în ultimul rând - la mulți ani!

| Mosotti a răspuns:

Daca o ajuta pe ea si e in aceiasi situatie ca tine, atunci ar trebui si pe tine, asa e corect.
Daca nu are munca sora, e normal sa ii dea ei pana la urma.

Insa pe de alta parte lupta ca sa te descurci tu, nu sa depinzi de ajutorul altuia! Fa ceva sa ai salariu mai mare.
Uite de ex invata programare, sal sunt f mari! pornesti cu 600 Euro net din start si ajungi repede si la 1500 Euro bani in mana lunar. Prietenu meu are gramada de fete programatoare colege, deci nu e problema ca n-ar fi de fete.
Sunt solutii, sunt destule cursuri, etc. Ti-am dat doar o idee. Adica eu incerc sa te fac sa te ajuti singura, ca asta e mai util.
Deci asa sa procedezi.

Si evident ca mai tarziu vine scadenta, cand si mama ta va avea nevoie de ceva probabil, sau sora, CUCU, ii dai cu flit, aia este.

| AnastasiaK a răspuns:

Da, e o diferență enorma între 20 și 25. Diferența e că la 20 e aproximativ normal să te ajute părinții (deși unii sunt pe picioarele lor de la 18), iar la 25 ar trebui să fii măcar independent(ă), dacă nu chiar în punctul în care să ai posibilitatea de a-i ajuta tu pe ei.

Pe tine nu te ajuta când aveai 20 de ani? Că nu înțeleg comparația. E ca și când te-ai plânge că pe vremea când aveai 7 ani și sor-ta 2, ei îi punea pampers și ție nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa te ajute? Saraca mama isi rupe spinarea sa va dea voua iphone? Vai si amar de generatia asta. Si eu am 22 de ani si nu ma ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nesimțita mai e happy nu mai plăti nicio întreținere și mergi fa ți viața singura. Cumpara ți ce vrei de salariul tău. Ești tanara

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că n-ai fost atent la întrebare... locuiește deja singură și nu e în stare să se descurce așa că la 25 de ani încă vrea ajutor de la mami.

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Bine ca ai fost tu aici sa faci lumina, cu "nu e in stare" si "inca vrea ajutor".
Ce nesimtire pe ea sa aiba un salariu mic si sa ii fie greu sa se descurce.
Sper ca te-a facut fericita sa iti etalezi pe aici judecata asta de om prost a ta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi să nu mori de foame de la atâta inteligență. Mâncați singuri voi sau tot mami și tati vă dau cu lingurița? Lasă-mă pe mine să fiu așa "proastă" că prin "prostia" mea am obținut la o vârstă mai mică decât a ei ce ea n-o să fie în stare decât să viseze. Dar na, e bine că eu sunt proastă și voi deștepți rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Nu stii nimic despre mine, papusa. Esti libera insa sa iti imaginezi orice vrei tu daca asta te face sa te simti mai bine.
Nu intereseaza pe nimeni ce ai obtinut tu.
Te las. N-am niciun interes sa te educ.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, și tu știi despre mine tot și ești liber să judeci ce vrei, așa-i? Zic să te educi pe tine mai întâi și data viitoare încearcă să nu mai semnalizezi.winking

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

N-am nevoie sa stiu nimic despre tine ca sa pot sa iti spun ce ti-am spus mai inainte.
Te educ pe tine, daca e necesar. Nu era cazul s-o arzi tu batjocoritoare fata de autoarea intrebarii pentru ca nu se bucura de succesul pe care ti-l pretinzi tu neintrebata de nimeni.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha...și până la urmă îți dă mămica să mănânci sau nu?

Eu zic să mai citești de 6 ori conversația să vezi cum ai apărut tu NEÎNTREBAT în ea, doar de dragul de a sublia că am eu o judecată de "om prost" pentru că eu subliniez FIX ce se întâmplă. E incapabilă să se întrețină și vrea ajutor de la mami. Ceva neadevărat până aici? O fi vina mea că are ea salariu mic sau nu știe să-l gestioneze.

În rest, păpușel, îți zic încă o dată, mai explicit de data asta că din prima văd că n-ai princeput: ca să educi TU pe cineva vreodată în viața asta, trebuie să fii mai educat decât respectivul. Or nu e cazul, că până să ajungi acolo, mai ai drum lung. Dar e bine că ești încrezător. laughing

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Am facut sa fie destul de clar ce e gresit cu raspunsul tau. Nu am ce sa iti fac daca esti incapabila sa pricepi.
Spor la tipat.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred că putem să ne punem de acord că unul dintre noi e prost făcut grămadă. Și mai cred că în viața de zi cu zi, nu în online, se și resimte prostia, așa că nu-mi fac probleme. happy

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Sigur, papusa, dar nu cred ca prostia este cea mai mare problema a ta. Sunt foarte multi prosti pe lume si de obicei trec neobservati. Diferenta dintre tine si ei e ca tu mai esti si fudula si cu gura mare.
Urata combinatie.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia uite câte păreri are el, iar neîntrebat, deși se tot plângea că m-am exprimat eu neîntrebată. rolling on the floor Mai ai nevoie să te bag în seamă și după răspunsul ăsta sau ți-a fost suficientă doza de atenție? tongue

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Recunosc ca a fost destul de amuzant sa vad cum te agiti spre mine si cum te-ai numit singura "proasta facuta gramada". Cred ca ti-ar sta totusi mai bine cu gura inchisa. Iti sugerez deci sa taci.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să te mai șochez încă o dată: nu am nevoie să deschid gura ca să tastez. Probabil tu stai cu ea deschisă din obișnuință și de aia nu ți-ai dat seama happy

| anonim_4396 explică (pentru AnastasiaK):

Sunt surprins ca ai reusit sa nu te mai insulti singura.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Știi cum oprești interacțiunea cu un prost? Ignore și-l lași să vorbească singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am primit niciodată un cadou de la mama. Dar, nu zic, am primit din alte părți. Cred că având în vedere vârsta ta și faptul că ai un job, nu e nimic neobișnuit. Chiar și sora ta zic eu că e cam mărișoară pentru cadouri. Iar iPhone-ul nu e un cadou pe care să ai gelozie. Sincer e un cadou de copii. Dacă îi dădea case, apartamente, terenuri, mai ziceam. La 25 de ani nu mai ești copchil să plângi că are altul iPhone și tu nu. E vorba de câteva amărâte de sute de lei, cadou infantil cum ziceam.

| Mopmop a răspuns:

Daca tu pui in balanta un telefon in relatia ta cu familia...Cand a fost ultima data cand ai sunat-o pe mama ta sa o intrebi cum se simte, daca e bine?

| blairelovesmusic a răspuns:

Oh my- Why is this world so toxic? Trebuie să scapi de relatia cu mama ta sau măcar sa-i spui că ce face nu este bine deloc. În locul tău nu aş ierta-o niciodata pentru ce face.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru blairelovesmusic):

Imi place cum gandesti.La fel sunt si eu frate.Nu tin cont ca mi-e mama sau tata, daca mi-ai gresit nu te iert.

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Adica si tu esti un copil pampalau, intretinut de parinti?

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da,sunt.Lucrez in mapn si le cer bani in continuare.Am o garsoniera de 30 metri patrati si locuiesc cu gagica mea.Dar dupa mintea ta inca ma intretin parintii.happy

| Kevinn2000 a răspuns:

Nu e corect cum procedează mama ta, dar te pot sfătui eu ce să faci ca să te descurci mai bine.
Caută un coleg sau o colegă cu care să stai în acea chirie, astfel vei plăti doar jumătate din prețul chiriei și jumătate din prețul întreținerii, ceea ce înseamnă enorm, având în vedere că ai un salariu mic.
La fel o să fac și eu în aproximativ o lună când o să mă mut în chirie, o să îmi caut un coleg sau o colegă.
Pe lângă asta, poți căuta un loc mai bun de muncă, unde să câștigi puțin mai mult, sau dacă crezi că nu poți momentan, sau nu ai idei, poți căuta ceva part time, dacă îți permite timpul și sănătatea ta fizică.
Îți poți investi timpul într-o pasiune, dacă ai, și în timp, poate vei începe să faci bani din asta.
Soluții există, trebuie doar să vrei.

| tzionut a răspuns:

Ai jos ai 26 de ani si ai fost violata... draga mea ocupa timpul tau cu altceva...

| AndrElle a răspuns:

Pai n-ai zis că a fost ziua ta. De ce să-i ia surorii tale fix atunci, un iPhone?