| anonim_4396 a întrebat:

Imi pare rau pentru ca va trebui sa spun asta dar nu stiu ce sa fac... Mama mea este alcoolica si mereu bea, totul a inceput acum vreo 4 ani cand ea a inceput sa consume alcool foarte mult(mai exact bere), de vreo doua ori a baut de nervi o stica din aceea cam la 2l de bere singura si dupa cateva ore a vomitat iar dupa aceea promitea ca nu va mai consuma alcool dar niciodată nu s-a tinut de promisiune. De foarte multe ori a baut o gramada de doze de bere sau sticlute de sticla. Au fost momente cand spunea ca nu o sa mai bea deloc dar "promisiunea" asta dura o saptamana-doua si cand tata ii zicea "parca te lăsasesi" baga vrajeala spunand "pai nu am mai baut de mult". Sau o data i se facuse rau de la bere dar ea in continuare consuma alcool. Si inainte consuma bere dar foarte putin si ocazional. Majoritatea rudelor din partea ei (verisoarele, mama ei etc) ii spun sa se lase pentru ca isi strica sanatatea dar nu vrea, odata mi-a facut scandal pe plaja pentru ca băuse vreo 8 pahare de bere si eu ii spuneam sa se opreasca in timp ce ii luam paharul si a inceput sa ma injure si ma ameninta cu bataia (eram cu o vecina si fiica ei) adica in perioada aia nici nu prea aveam bani pentru ca tata era in afara si era o problema cu cardul sau banca ceva de genu si ma enerva ca ea dadea banii pe bautura in loc sa cumpere ceva util. Azi a băut nu stiu cate sticlute (de sicla) de bere si ea azi intra in tura de noapte si a plecat beata la munca, abia putea sa vorbeasca si avea o fața de parca nu a dormit 3 zile. S-a intamplat sa mai plece beata la munca acum vreo 2 ani dar atunci nu băuse chiar asa mult. Va rog spuneti-mi ce sa fac, ca sa o conving sa se lase nu am ce sa fac dar vreau sa ma simt mai bine si sa uit ca am o mama atat de alcoolica. Acum stau in baie si plang, nu stiu ce sa fac. Azi i-am vorbit cam urat cand se pregatea sa plece la munca si ma simt prost pentru ca a inceput sa planga si ii spunea mătușii mele la telefon ca nu imi pasa de ea, imi pasa dar nu cand e sparta de beata. Ii spuneam ca miroase urat (a alcool) si o împingeam sa plece din camera. Nu mai suport sa vad mereu ca bea, dupa ce vine de la munca bea vreo 2-3 sticlute de bere si cand e libera bea cat vrea ea, mai exista si zile cand bea doar suc si apa dar sunt mai puține zile decat atunci cand bea alcool sad

4 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Trebuie dusa la dezalcoolizare.

| LPCTSTR a răspuns:

Zic asa: iti asumi riscul sa iei bataie, dar ii vei arunca berea pe geam in secunda doi in care o scoate si vei tipa la ea pentru ca: este alcoolica si o rade lumea, colegii rad de ea la scoala, miroase urat, isi strica sanatatea, etc., eventual asta s-o spui cu lacrimi, sa para evident.

Ti-as recomanda sa suni la Telefonul Copilului
http://www.telefonulcopilului.ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Justme79 a răspuns:

Buna toate in viata se intampla cu un motiv si nimic nu este intamplator trebuie aflat cauza de ce mama ta a inceput sa consume alcool ca de undeva a plecat aceasta chestie poate nu se mai intelege cu tatal tau, poate existe mici datorii la care nu pot face fata samd un motiv trebuie sa existe de aceea tatal tau este cel mai in masura sa stea de vorba cu ea ca este partenerului mamei tale si in plus toata sustinerea pshica, morala si sufleteasca pleaca de la cel cu, care iti imparti viata vorba aceea daca nu El atunci cine...