| schmegner a întrebat:

Imi puteti da niste sfaturi referitoare la cum sa il fac pe prietenul meu (fostul) sa se impace cu mine? Ne-am certat destul de des in ultimul timp si de asta nu a mai vrut sa continuam.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Si acum dupa ce a trecut un anumit timp ''de gandire'' fiindca se poate presupune ca doar acesta a putut fi rostul acestei ultime perioade de despartire nu-i asa, ai stat, analizat si te-ai gandit sa reluati atat relatia. Ai convingerea ferma ca ti-a venit mintea ''la cap'' si pe/in viitor vor dispare certuri frecvete/inerente? big grin

| schmegner explică (pentru corbulalbrosu):

Pai da am stat si m.am gandit la asta, problema e ca el nu ma crede ca pe viitor va fi mai bine ..Cum as puteam sa il fac sa aiba incredere?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai nu mai ai cum, cauta altul cu care te vei intelege, ce ai casunat pe asta? E clar ca nu va intelegeti si nu va veti intelege, caracterele oamenilor nu se schimba, deci se reia totul daca v-ati "impaca", deci nu face prostia asta, sunt n barbati care te plac si cu care te poti intelege foarte bine, fa-ti o relatie sanatoasa.

| Alive99 a răspuns:

Ai dat funda lui si nu ai asteptat sa mai raspunda altii.Trist.O sa idi dau sfatul meu:<
In primul rand invita-l la o cafea si cu tarie, dar nu din prima,(ca dupa va pleca, barbatilor nu le plac sentimentalismele )spune-i ca a-ti vrea sa va impacati.Bineinteles,el iti va da motivele pentru care nu ar trebui sa mai fiti impreuna.Primind raspunsul lui, analizezi ce il nemultumeste, la care tu vei raspunde "Ai dreptate". Dandu-i dreptate, se va simti satisfacut, astfel tu iti poti cere scuze pentru ce sa intamplat.Intreaba-l daca vrea sa manance ceva si ce a facut azi(daca munceste,intreaba-l cum a fost la munca),functioneaza mereu.Ce am. spus eu acum,se numeste psihologie. Tuturor ne place sa avem dreptate si suntem satisfacuti cand cineva spune "am gresit, tu ai dreptate", persoana care primeste asa-zisa lauda va lasa ego-ul deoparte si va zambi sau va rade, astfel o anumita cantitate de andrenalina este trimisa catre creier si astfel apare fericirea(multe alte substante contribuie) laughing Zic sa te interesezi de primele randuri, acelea sunt importante.Chiar te rog sa ma adaugi si sa imi spui cum decurge/cum a decurs.

| schmegner explică (pentru Alive99):

Multumesc mult pentru sfat. O sa il iau in considerare, o sa incerc sa ies cu el, sa vad daca va vrea, am cam incercat sa ii spun sa ne impacam, sincer si nu prea a mers, chiar daca ii dau dreptate sau ii spun ca imi pare rau. O sa mai vad cu timpul o sa mai ies cu el ca prieteni si poate totusi se va razgandi, dar stiu ca nu trebuie sa insist, pentru ca se va simti presat.