| Eminescu39 a întrebat:

Imi puteti spune niste mesaje pentru parintii ai caror copii au fost rapiti de proxeneti, va rog. Sunt tot felul de cazuri si...trebuie sa facem ceva pentru ai ajuta pe oamenii astia sa nu-si piarda speranta.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cati romani cu probleme sant nu stau sa le duca grija la cei afectati. Acum ca sa fii parinte trebuie sa stii daca faci copii o sa faca prostii pentru ca sant influentati de societate. Cine vrea sa fie fericit ramane fara copii asa scapa de griji, astia care cresc acum nu le pasa de parinti nu-i ingrijeste cand ajung la pensie asa ca nu are rost sa faci copil si dupa aia te baga in p. la mata.

| ALGator a răspuns:

Nu e clar ce vrei sa stii.
Primul mesaj este "Call the Police as soon as possible".
Vrei sa spui ca vrei sa-i consolezi? Va fi o misiune aproape imposibila. Singura consolare ar fi pentru acesti parinti ca cineva le cauta copiii.

| Eminescu39 explică (pentru ALGator):

Da vreau sa ii consolez si nu ma pot duce eu sa ii caut copii, am doar 14 ani, pur si simplu vreau doar sa ii fac sa nu renunte la idea de a-si gasi copii pentru ca unii nu mai au nici o speranta...

| ALGator a răspuns (pentru Eminescu39):

Nu cumva glumesti? Daca nu glumesti, e frumos din partea ta ca te-ai gindit. Dar ceeace vrei tu sa faci necesita calificare pe care ma indoiesc ca o poti avea. La fel de bine poti sa-ti propui sa faci operatii, sa plombezi carii, sa pui picioare in ghips dar pentru asta trebuie sa fii profesionist.

Nu ai de unde sa stii daca parintii respectivi au sau nu sperante. Asta numai Interpol poate sa stie.
Daca cunosti cazuri, primul bine pe care trebuie sa li-l faci este sa-i convingi sa anunte politia.

Te-ai gindit daca ei ca adulti nu se pot consola, oare poti tu?

Incearca sa gasesti o organizatie (ONG) in care sa dai o mina de ajutor. Cauta pe google.
Al doilea

| Eminescu39 explică (pentru ALGator):

Da stiu cazuri din orasul meu, parintii au anuntat politia, si continua sa ii caute de multa vreme. Parintii cred ca de dupa atata timp nu mai isi pot gasi copii sau ceva din eu sad