| Maria3458 a întrebat:

Intr -o relatie conteaza banii?

45 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde daca esti indragostita de persoana sau de banii lui.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca e o relatie nou inceputa si ambii aveti joburile voastre nu conteaza, dar cand deja formezi un cuplu pentru intreaga viata, nu musai casatoriti, vor conta. Banii sunt supravietuirea amandorura si fericirea care va v-a aduce. Fara bani esti nul in viata.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fara bani nu poti trăii, deci da contează.

| RAY a răspuns:

Conteaza iubirea, increderea, sinceritatea

| RAY a răspuns:

Ce stii tu Romancele sunt frumoase si sincere, nu vezi tu bine asta

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Sunt niste javre, cate au plecat si si-au lasat barbatii singur acasa cu copii, au plecat pentru maciuca si bani, iar copii au avut numai de suferit.

| RAY a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Si multi barbati, le f si le lasa

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru RAY):

Peste tot pe planeta e la fel te asigur dar sunt unele au niste pretentii de te lasa rece, imi spune mie una "nu te uiti la tine cum arati" da tu cum arati in motii matii s-au sunt unele care mai zic " esti dragut dar na, nai sanse te las in friend zone" asta mi-a pus capac.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca relatia este de afaceri sau din interes, da.
Daca este o relatie bazata pe sentimente adevarate si reale de dragoste, atunci, banii nu conteaza deloc.

| mihai69 a răspuns:

Din păcate, da. Cel puțin, de la un anumit punct încolo, când noul cuplu ar vrea să trăiască autonom.

| Frank51 a răspuns:

Nu este un element decisiv, dar evident ca conteaza.

| OldSoul a răspuns:

Daca intrebi asta...
E cam clar ca pentru tine conteaza.

Daca nu ar fi contat, ai fi stiut ca banii ii puteti face impreuna.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, asta daca nu va deranjeaza saracia.

| J0B0MAT a răspuns:

Depinde în ce relaţie.În general cam da.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Iubirea nu tine de foame.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Intreaba-i pe astia care zic ca nu conteaza deloc banii daca ar putea avea o relatie cu o femeie a strazii laughing

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Deci ai alege banii in defavoarea iubirii? Daca, sa zicem, nu se pot ambele.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Ai putea avea o relatie cu o boschetara?

| Nemessys a răspuns (pentru Plato):

De parca n-ar putea exista echilibru...

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu banii ar fi problema. Dar ai fi putut sa-mi raspunzi la intrebare.

| floresdemayo a răspuns (pentru supadeceapa):

Are exact pe ce pun unii preț: băutură și țigări. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu conteazã banii ea lucreaza la Kaufland, el e sef. Dar e frumoasa laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dusmani au doar cocalarii.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru supadeceapa):

"Dusmani au doar cocalarii. "
Serios?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ești o tâmpită

| Maria3458 explică (pentru ForeverAlone97):

Chiar sunt importanti banii intr- o relatie.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Maria3458):

Nu foarte tare

| Plato a răspuns:

Bineînțeles ca nu.

| Lioana a răspuns:

Banii nu prea au legatura cu relatia daca aceasta e bazata pe dragoste si nu pe interese materiale. Totusi banii influenteaza oamenii si se nasc discutii din pricina lor. In multe relatii exista certuri pe tema banilor cat si frustrari si nemultumiri atunci cand unul produce mai multi bani si se da peste cap pentru a-i obtine iar celalalt nu prea produce.

| Nemessys a răspuns:

Intr-o simpla relatie de cuplu, eu zic ca nu conteaza deloc. Insa daca este sa ne ducem mai departe, intr-o relatie dar care amandoi stau impreuna sau chiar sunt casatoriti, iar peste toate astea mai au si un copil, atunci da, conteaza. Nu baga in seama toate cacaturile si povestile,, nu. banii nu conteaza, doar sufletul" Nemuritoarele povesti despre cavaleri, iubire, saracie, printi si printese, au,, infectat" mintea omului in ceea ce priveste asta. S-a ajuns proasta gandire ca dorinta de bani este ceva rau, sau sa ai bani, la fel, este rau, trebuie sa te multumesti cu putin si,, sa fii sanatos maica". Ok, au si astea un sambure de dreptate, nu zic ca nu.

Tu, fiind fata si daca iti doresti un barbat cu bani, toata lumea o sa aiba o parere proasta despre tine si o sa incepa sa se gandeasca la genul ala de barbat cu vile, masini, care-si permite vacante lungi in cele mai luxoase locuri pe cealalta parte a pamantului. (proasta gandire din punctul meu de vedere). DAR, barbat cu bani, poate insemna si barbat care are un salariu de la decent spre mare, sau cel putin care are un salariu suficient de mare cat sa-si acopere toate cheltuielile, sa ramana cu 0 datorii (un barbat care stie valoarea banului, stie cum sa-l foloseasca si nu il da cam pe unde apuca, de cele mai multe ori pe lucruri inutile). Acum gandeste-te foarte bine la asta. Ce este atat de rau, daca tu vrei un barbat cu bani? Ce este atat de rau sau de gresit daca tu si copilul tau nu vreti sa nu duceti lipsa de nimic? (prin asta ma refer, sa nu muriti de foame, sa nu ramaneti cu datoriile in urma, bani investiti in educatia lui, poate si o vacanta din cand in cand cu familia). Nu este nimic gresit in asta (acum asta este parerea mea, nu stiu cum este a ta). Insa, gresit este daca tu vrei sa fii intretinuta de acel barbat. O alta intrebare ai fi : chiar nu observi ca lipsa de bani este cel mai des intalnit motiv care cauzeaza certurile in familie?
1. Acum nu iti zic neaparat ca banii sa fie baza dupa care iti selectezi un barbat. Adica sa-l alegi pe ala cu bani dar care este prost si nesimtit, inlocul la ala mai sarac de fel dar care te respecta.
2. Eu doar ti-am oferit un exemplu destul de indepartat. Cand vine vorba de altfel de relatii mai simple, nu, chiar nu conteaza. Sau nu conteaza daca vii dintr-o familie bogata sau saraca. Ignorati asta amandoi.
3. Doar munciti si castigati-va banul ca sa puteti duce o viata linistita. Stiu ca,, banii nu aduc fericirea" dar macar se mai evita din certuri. Eu am vazut familii bogate care o duc foarte bine, cu 2 copii, suferi periciti toti (si nu, nu erau fericiti ca isi permit de toate. happy erau fericiti pentru ca familie este unita si se intelege PERFECT! asta era marea lor bucurie.
4. Invatati sa-i folositi cum trebuie. Daca niciunul dintre voi nu are vicii si nu are pretentia la cele mai luxoase haine sau masini sau case etc, atunci este perfect.
5. Gresit este sa VREI bani, dar SA NU FACI NIMIC PENTRU EI.
De cele mai multe ori, in societatea noastra de saraci, omul care vrea bani (dar saracul de el muncteste din greu pentru fiecare euro si totusi castiga foarte, foarte multi) este considerat rau, sau nepasator sau lacom, egoist etc. NU fa si tu aceeasi greseala si daca ai cam aceasta viziune despre oamenii care se axeaza pe bani, atunci schimbati-o.
Insa ceva foarte important, vezi cum sta si cu timpul. Ca poate sa fie de ala care mai tot timpul este ocupat /plecat si nu are timp de tine sau de copil. Nu am fost niciodata de acord cu,, mai multi bani dar mai putin timp petrecut cu tati" Deci. ai foarte mare grija. Repet, nu iti zic ca asta sa fie baza de selectie a partenerului. Conteaza sa va intelegeti si sa duceti o viata buna, cu cat mai putine lipsuri, daca se poate, chiar 0 lipsuri si eu zic ca se poate. Incerci mereu sa va fie din ce in ce mai bine cand vine vorba de asta, nu te opri niciodata intr-un punct.

| ywar a răspuns:

Conteaza banii, conteaza cum arata, cum se imbraca. Caracterul? Ce-i aia? Eu nu ma f@t cu caracterul!
In alte vremuri era altceva. Acum piata asta cere: bani, pozitie, sex-appeal, masina, confort etc. Traim intr-o societate dura cu reguli dure.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

De pinde de ce specimen de fata dai, ele sunt impartite in categori plecand de la modul de gandire la caracter, personalitate, prostie, inteligenta, educatie, dar in general 90% din ele sunt materialiste. Ele mai au si pretentii de la noi uitand ca ele castiga mai multi bani decat noi si se descurca mai bine in viata la toate capitolele servici, relatii sociale etc. is niste javre.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In Romania nici o data iubire doar interese pentru ca tara e saraca si ele cauta unu care sa le sponsorizeze intelegi, dar daca ai noroc sa dai pete o fata de treaba si vezi ca misca ceva posibil sa nu conteze chiar asa de mult banii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Hai sa iti mai zic eu ceva, daca nu ai bani macar aspect fizic sa ai, pentru ele conteaza fizicul si pe langa fizic mai conteaza si muschiul din pantaloni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Stai un pic tu esti fata! ( Maria 3458) Ba ce prost sunt scuze uita ce am spus eu doar aveam halucinatii HA HA HA HA HA scuza-ma pe moment am crezut ca a intrebat un baiat.

| PersonajFictiv a răspuns:

Fiecare persoana care e saraca are mai putine posibilitati : nu se duce unde vrea,nu mananca mereu ce vrea,nu se imbraca mereu cum vrea,etc,depinde cat e de saraca.
Banii intr-o relatie conteaza pentru fericirea adusa de ce am zis mai sus si altele pentru care trebuie sa platesti.
Iubesti o persoana pentru felul in care te simti cu ea - lucru pe care nu il poti exprimenta decat atunci cand o iubesti cu adevarat si esti iubit cu adevatat,nu poti sa cumperi cu bani un inlocuitor,nu exista in intreg Universul ceva care sa inlocuieasca felul in care te simti cand esti cu "acea tipa" sau "acel tip".
Sunt multi bogati depresivi,nu e nevoie sa intru in subiectul asta.
Banii aduc fericirea intr-o oarecare masura,iar iubirea in alta, e mai bine sa fii si ok din punct de vedere financiar si sa ai parte de iubire adevarata.
Mai importanta e iubirea, zic eu, iar banii mai putin, nu am cum sa pun banii pe primul loc.
Banii ii puteti face amandoi happy

| ziftode a răspuns:

Banii nu aduc fericirea
dar fara o sa fii MIZERABIL
asta se aplica si in relatii ca in orice altceva

daca nu cumva sunteti izolati pe o insula pustie

| Endoryus a răspuns:

Da conteaza. Conteaza pentru barbatul/femeia care nu face minimul pe economie si vine aici si zice " dragostea conteaza" si prostii pentru mincinosi nesimtiti. Ce ma face sa ma imi vomit in gura, fetele/femeile de mai sus. Mai trebuie sa mai continui? Macar daca minteau baietii/barbatii era mai amuzant.

PS. Facem un mic test? Intreaba fetele/femeile mai sus care mint cu nerusinare ca nu conteaza banii lui, daca pisi castiga mai mult ca ele ( daca au macar un iubit/sot). Daca e macar una care spune ca el castiga mai putin, eu ma spanzur! laughing

PS2. Nu zic ca nu se intampla asa ceva pe planeta. Dar in general vorbim de femei trecut bine de 30 ani care se multumesc cu ce gasesc. Sau chiar mai tinere dar aceeasi mentalitate. "mai bine uratul ala gras decat intr-o casa plina de pisici". O femeie cu o facultate buna nu o sa se uite in veci la unu care castiga mai putin. Pentru ca nu l-ar putea respecta. E de cand lumea si pamantul si asa o sa fie mereu indiferent minciunile penibile mai sus. Nu conteaza ca Romania, Italia, Uk, Franta etc. Peste tot e la fel. Unica diferenta ca macar unele au bunul simt sa admita asta. Femeile alea merita respectate! Nu astea mai sus.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Da, într-o oarecare măsură.

| supadeceapa a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Baga o manea si-ti trece laughing.

| CleanHeart a răspuns:

Nu conteaza câți bani ai in buzunar, ei se fac și se duc, important e să fie amândoi independenți ca sa nu depindă unul de altul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CleanHeart):

Pai asta e si ideea dragostei, sa imparti totul. Cum sa fie independenti unul de celalalt, daca sunt indragostiti?
Asta cu independentu, e mai tarziu, pe la 40 de ani, cand ai fost deja insurat, si ti-a luat sotia jumatate din casa dupa ce ati divortat, a doua ti-a luat masina, si la a 3-a, deja faci contract prenuptial, sa fi mai sigur ca fiecare e pe cont propriu si nu mai pierde nimeni nimic. laughing dar nu e cazul la ei, ca banuiesc ca sunt tineri. inca n-au ajuns acolohappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Fiecare trebuie să învețe să fie independent. Dar într-o căsătorie trebuie să fie pusă problema, în așa fel încât amândoi să aducă venituri, deci oricum ar fi, fiecare se întreține pe el și muncește pentru el. Contează ca fiecare să-și câștige singuri existența și să nu aibă loc problema banilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Im vine sa rad cand ma uit la raspunsuri si vad oameni care zic ca dragostea conteaza mai mult.
Pai muriti de foame dracu, cu dragostea.
Dragostea tine un an 2.
Pe urma urmeaza, vin intrebarile, da de ce nu te duci la munca, da de ce eu iau salariu mai mare si tu mai mic, da uite cum se duc astia in dubai, si noi stam ca prostii acasa. s-a.m.d laughingmor