| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei căsătoriți:
Cum e să fii căsătorit?
Merită să te căsătorești? happy

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

In principiu oamenii sa casatoresc ca sa creeze o noua familie. Si aici e partea interesanta, si anume ce inseamna pentru. Cei 2 „familie". Subconstient toti copii viseaza la timpul cand vor creste si vor putea avea o familie „do-over" alor, una care sa functioneze cum trebuie, sa-i iubeasca si valideze si sustine asa cum isi doresc. O familie noua care sa vindece ranile vechii familii. Asta devine cateodata dureros de acut si actual atunci cand apar si copii, cand iubitul/sotul devine tatal in noua familie si iubita/sotia devine mama. Atunci, extenuati si coplesiti de necunoscutul situatiei, cei doi asteapta de la partener sa faca tot ceea ce mama/tatal lor a facut bine pentru. ei in copilarie, SI sa compenseze pentru ceea ce le-a lipsit. Sper ca intelegi, eu nu am facut-o decat chiar ttrecand prin asta. https://www.psychologytoday.com/......ng-married

34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, merita, doar daca ti-ai intalnit sufletul pereche si este dragoste sincera si adevarata intre voi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E o p*&a. Casatorit aici. Oricit de misto ar fi omul de linga tine, nu stii cand si de ce o ia dracului razna. Nu, nu merita sa te casatoresti SUB NICI O FORMA. Faci un copil, il cresteti impreuna, puneti bani pe numele lui, dar fara cacaturi de-astea. Casatoria ca si bisericeala e o veriga a vremurilor medievale si antice. Daca stau sa ma gindesc bine, anticii erau mult mai libertini. Odata cu aparitia religiilor monoteiste pline de limitari si care ridica frustrarea sexuala la rang de arta, gen crestinism, s-au inchis la minte toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt casatorit, am iubita si sper sa ajungem acolo si sa ramanem la fel. Daca ramanem la fel, merita si e frumos

| Freya1 a răspuns:

Eu nu sunt căsătorită cu acte, dar stau cu iubitul meu de câțiva ani si in aceias casa.
Este mișto sa ai o relație stabilă, un sprijin, o atenție, o afectiune si mereu pe cineva acolo care sa te susțină si pe care sa il iei in brate.Eu nu prea am păreri contra cand vine vorba de casatorie (nu imi plac nunțile, dar imi place ideea de cuplu stabil).