| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei căsătoriți:
Cum e să fii căsătorit?
Merită să te căsătorești? happy

Răspuns Câştigător
| adeluna a răspuns:

In principiu oamenii sa casatoresc ca sa creeze o noua familie. Si aici e partea interesanta, si anume ce inseamna pentru. Cei 2 „familie". Subconstient toti copii viseaza la timpul cand vor creste si vor putea avea o familie „do-over" alor, una care sa functioneze cum trebuie, sa-i iubeasca si valideze si sustine asa cum isi doresc. O familie noua care sa vindece ranile vechii familii. Asta devine cateodata dureros de acut si actual atunci cand apar si copii, cand iubitul/sotul devine tatal in noua familie si iubita/sotia devine mama. Atunci, extenuati si coplesiti de necunoscutul situatiei, cei doi asteapta de la partener sa faca tot ceea ce mama/tatal lor a facut bine pentru. ei in copilarie, SI sa compenseze pentru ceea ce le-a lipsit. Sper ca intelegi, eu nu am facut-o decat chiar ttrecand prin asta. https://www.psychologytoday.com/......ng-married

34 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

E foarte bine casatorit, doar cu copiii nu e bine sa fii indulgent ca nu-ti multumesc, din contra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Da, fi dura cu ei, scoate analfabeti pe banda rulanta. Bravo, ai facut un lucru genial in a contribui in distrugerea treptata a tarii...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, e frumos sa te casatoresti, ii faci mancare, ii speli ciorapii, ii calci camasile, e un vis, ce sa mai.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ai comis un anacronism.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu doar ii spun ce o asteapta in minunata casnicie. (casna = supliciu, chin)

| mihai69 a răspuns (pentru gemeni6226):

Copiii nu-i faci ca să ai cine să-ți cânte osanale la bătrânețe.

| Marius22222222222 a răspuns:

Nu stiu cum e. Dar banuiesc ca nu e o schimbare majora

| mihai69 a răspuns:

Sincer, mie mi se pare că e cam la fel. Doar că există unele „avantaje" dacă ești căsătorit „cu acte". De pildă, la mine la serviciu aș putea deconta o parte din cheltuielile de vacanță și pentru soție. Care de fapt... d.p.d.v. legal NU mi-e soție. Așadar, pierdem niște bani. Ar mai fi și altele (la spital nu lasă decât „aparținătorii" să discute cu medicul, de exemplu). etc.
Așadar, teoretic cel puțin, din cauză că nu există o lege a parteneriatului civil (deși e propusă de foarte mult timp să fie adoptată), există oarece avantaje în a fi căsătorit.

| gemeni6226 a răspuns (pentru mihai69):

Foarte greu te inteleg.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles ce am scris.

| Marius22222222222 a răspuns:

Mi se pare ceva mult prea simplu in ziua de azi. 3 salarii maxim, ca na acte, analize. Cativa prieteni care sa fie pe acolo la starea civila si aia e. Intro saptamana esti casatorit/a

| JicaContra a răspuns (pentru gemeni6226):

Sa ii iubesti e bine
sa ii resfeti e o tampenie, nenorocita
si sunt multi "parinti" care confunda iubirea cu rasfatul, si ies copii care ajung la inchisoare pentru ca nu au nici un control si cred ca lor li se cuvine totul

CEL MAI IMPORTANT LUCRU PE CARE POTI SA IL DAI UNUI COPIL ESTE:
***EDUCATIA***
care TREBUIE sa contina si dragoste, dar nu numai nici pe departe NUMAI dragoste, iar daca il rasfeti... PUTIN, sa aprecieze asta la adevarata valoare

daca nu esti in stare sa educi un copil atunci ori folosesti prezervativ (sau operatii definitive) si nu faci copi ori il dai spre adoptie, pentru ca "dragostea" ta e nociva pentru el

si CREDE-MA, chiar daca nu sunt parinte, sunt "the next best thing" si anume am fost un copil care a crescut rasfatat si am avut probleme in viata GRAVE din cauza asta, si INCA mai am!

dar hai sa raspund si la intrebare, nu numai la chestii pe langa, sa fii casatorit merita si e bine atunci cand ai un/o partener(a) care te place, cu care iti place sa petreci timpul, si va intelegeti si respectati reciproc, eventual, Doamne fereste, poate, poate va si iubiti, altfel, orice chestie vaga a cliseului ca in casatorie atmosfera e sau aujunge sa fie continuu "de-a soarecele si pisica", atunci ar trebui sa iti iei catrafusele si sa pleci, VIATA AIA NU MERITA!

recomand oricarui cuplu sa traiasca impreuna cel putin un an, inainte de casatorie

Bula
| Bula a răspuns:

E la fel ca inainte, dar mai des.winking
Cel putin o perioada de vreme.

| gemeni6226 a răspuns (pentru JicaContra):

Imi pare rau noi dorim bine dar luam exemplul parintilor ceea care la noi a functionat noi de unde sa stim ca ce a functionat in viata noastra nu o sa functioneze in cazul copiilor nostri.

| JicaContra a răspuns (pentru gemeni6226):

Iti recunosc faptul ca macar ai incercat si intelegi situatia

insa tatal celui care a pus intrebarea e total dus, cu toate astea unii reusesc sa ii ia apararea, cu toate ca e clar nu ai putea sa discuti rational cu el!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu ar trebui să fie deloc înainte...winking

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Esti invidios/oasa? tongue
laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Pe cine? happy

| ania a răspuns:

Eu mă bucur că m=am căsătorit și cred că merită să te căsătorești, singura modalitate de a te bucura de latura fizică a unei relații fără vinovăție, căsătoria e ideea Creatorului, mediule pe care El l-a intenționat pentru a crește copii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Perfect de acord!

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe cei care fac mai des dupa casatorie, decat inainte. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Nu, n-am nicio problemă cu asta. Fiecare cu ale lui. big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită să faci copii. Căsătorie, dacă o iei ușor, iar nu în tragic, da.

| gemeni6226 a răspuns (pentru adeluna):

O descriere extrem de la subiect si foarte adevarat, in subconstient si eu asta am avut dar nu am realizat asa de clar pana nu ti-am citit raspunsul.Nu stiu cum se face semnul inimoara dar pentru raspunsul tau eu iti trimit o inimioara virtuala.

| adeluna a răspuns (pentru gemeni6226):

Aww, mersi, Laura. Imbratisari!?

| gemeni6226 a răspuns (pentru adeluna):

Nici imbratisari nu stiu sa trimit stiu sa fac doar semnul smiley si suparat.

| minrest a răspuns (pentru JicaContra):

Recomand coabitarea patru ani, cel putin, ca nu e panica; fiica mea are deja doi ani de coabitare cred, se inteleg foarte bine, sta la mama iubitului, au in plan sa se casatoreasca peste vreo sase ani. Fiul meu vrea direct sa se insoare, a luat casa prin ''Prima casa'', are 32 de ani, dar nu se leaga nimic. Daca mergea pe ideea de a sta intai impreuna, era de mult asezat.

| mgtow a răspuns:

Mai usor e sa convietuiesti fara sa fi casatorita, in caz de probleme sau despartire se economisesc bani de divort/partaj. Multi tin traditia asta dar nu pun in balans esecul in relatie sau eventualele probleme

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Intr-o tara cu o populatie needucata comparata cu Somalia si Republica Congo din Africa, crezi ca astia mai stiu ce inseamna sa fi mama si tata? s-au ce inseamna familia? nu mai esti insiguranta nici macar la tine acasa ca taicatu o bate pe mata si pe tine si fratii tai dar mite pe strada ziua si noaptea cand circuli.
Muncesti o viata intreaga si cu ce te-ai ales ca tot singur mori si pe langa asta copii de-a bia asteapta sa mori ca sa le ramana lor casa si absolut tot ce ai tu, interese. Super nu, si cica viata e frumoasa.

Aici nu mai e de trait. Cine e prost merge inainte.

| FreddieM a răspuns:

De obicei cuplurile care se iubesc cu adevarat, simt nevoia sa oficializeze relatia lor in mod natural.
Pace