| SkrillyxD a întrebat:

Key-Hey! :"3.
Vreau să vă întreb ceva în legătură cu prietenia. happy
Am o prietenă, sau mai degrabă o fostă prietenă. Ne înțelegeam super bine. Adică mna, mereu ne dădeam sfaturi, ne ajutam la orice, când cineva se lega de noi ne băgam una pentru alta, stăteam și ne spuneam reciproc nevoile, ceea ce ne supăra. Țineam mult la ea. Dar de un timp ea se vedea din ce în ce mai mult cu o altă fată. Și sincer mă simțeam nașpa pentru că majoritatea timpului și-l petrecea cu mine, până a apărut fata asta. Așa că i-am spus, și a spus că ea pe mine mă consideră cea ma buna prietenă. Am zis " ok ", că poate așa e. Dar după un timp iar a mers la fata aceea. Iar eu am început să ies cu alte persoane. De un timp nu mai vorbeam. Și într-o zi, întâmplător m-a chemat afară. Am mers. Dar mi-am chemat un bun prieten cu mine. Și ea nu prea îl înghite. Și a sunat-o pe așa zisa ei cea mai buna prietenă și a pus-o să mintă că e tatăl ei și cică să meargă acasă. Și spre seara, fosta mea cea mai bună prietenă, fară nici un pic de nerușinare, îmi zice că m-a mințit. M-am șimțit foarte nasol. Iar acum când încerc să vorbesc cu ea. Și îi spun " că nici măcar un iartă-mă nu ai fost în stare să-mi zici ", sare pe mine cu gura că cică tot ea să-și ceară scuze mereu?! oh go on
Vă rooooog din inimă, spuneți-mi ce să fac. Chiar nu mai știu ce să fac! Să o iert și să-i zic să nu mai greșească, sau să o las cu noua ei prietenă și eu să-mi văd de viața mea?
happy

Răspuns Câştigător
| JeSuisAnonyme a răspuns:

happy Din pacate sunt intr-o situatie similara. Din fericire, am descoperit defectele la fosta mea cea mai buna prietena, si mi-am dat seama ca, e mai bine fara ea. Acum stau si cu altii, si ma inteleg mult mai bine.

Sfatul meu:
Daca a facut asa o data si tu desi i-ai zis ca te supara ca sta cu acea fata, o sa o mai faca. (Stiu pe pielea mea.)
Ai sa vezi ca de fapt esti inconjurata si de alti prieteni, nu numai de ea.

Plus ca, desi imi dau seama din cate ai povestit, ca tu ti la ea, eu nu cred ca ea tine asa mult la tine.

Las-o cu prietena ei si vezi cum merg lucruriile.Ai scris acolo " sa-i zic sa nu mai greseasca"? Pai deja i-ai zis ca te deranjeaza si nu te-a ascultat.

Nu stiu. Numai tu poti lua deciziile.
Sper ca sfatul meu te-a ajutat.

| SkrillyxD explică (pentru JeSuisAnonyme):

Mulțumesc. Da, m-ai ajutat mult. Chiar acum văd că nu îi pasă. Mulțumesc pentru sfat. :*

6 răspunsuri:
| Vix999 a răspuns:

Pai pentru ce sa o ierti avand in vedere ca ea nu si-a cerut scuze pentru nimic?
Mai ...lumea se indeparteaza ...eu am o prietena de vreo 20 de ani deja.in toti anii astia am avut fiecare alte anturaje si am avut perioade in care ne-am indepartat.
Tu de ce nu stai cu ele? Nu te cheama sau ce?
Oricum...vezi-ti si tu in paralel de viata ta sociala si fa-ti prieteni noi. La un moment dat o sa vi se intersecteze drumurile din nou.Nu te mai supara pentru ca asa e viatawinking

| BuBu2006 a răspuns:

Eu as zice sa ramaneti prietene, poate nu neapartat cele mai bune! Mai sunt certuri! Intr-adevar nu a procedat corect ca te-a mintit dar poate nu a vrut sa va jigneasca pe tine si pe prietenul tau... dar totusi tine la tine ti-a spus pana la urma adevarul! Si iti spun pe propria experienta nu are nimic daca sta cu mai multe fete, pentru ca totusi doar cu una poate vorbi anumite lucruri sau doar cu unul poate sa isi petreaca timpul mai bine, aceea cred ca esti tu! Nu trage concluzii pripite!winking

| Miruu12 a răspuns:

Hmm. E un pic complicat. In primul rand e ff. dureros sa iti pierzi o prietena foarte buna sau chiar cea mai buna si sa te minteasca intr-un hal fara de hal... Poate de cand a aparut acea fata au avut loc niste schimbari bruste : Adica brusc a inceput sa te lase balta si sa iasa cu noua ei prietena... Eu ziic ca deocamdata sa o lasi in pace fiindca atunci tu vei fi cea calcata in picioare. Nu stiu daca mai tarziu se va schimba, dar un timp mai lung incearca sa o lasi in pace ca sa-i arati ca nu iti pasa de ea. Chiar daca la inceput va fi dureros, poate te obisnuiesti. Succes mult si sper ca te-am ajutat big grin.

| SkrillyxD explică (pentru Miruu12):

Mulțumesc. Și cred că așa și voi face. Chiar dacă doare.
Mulțumesc încă o dată! :*

| Miruu12 a răspuns (pentru SkrillyxD):

Cu multa placere happy.