| David12Iulian86 a întrebat:

La romana si mate nu am note bune 4 si 5, nu ma descurc, in rest la celelalte materii am note destul de bune!
Mama ma cearta aproape mereu ca sunt prost ca nu invat, ma compara cu altii. Odata am aveam ceva in gura si am scuipat, eram afara si m-a vazut si a inceput sa ma certe de ce scuip si la un moment dat ma scuipat pe fata...
Nu inteleg ce poate avea. Adica eu nu fac nimic rau, decat ca la romana si mate sunt praf. Face asa de cand eram mic.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce dumnezeu faci toata ziua in casa. daca la materiile cele mai importante nu pui mana sa inveti?
Pune mana serios pe carte, fiindca vei ramane repetent tamana acum intr-a 8-a si nu cred ca-ti va convenii acest lucru.
In ce priveste scuipatul pe strada, ma mir ca nu ai luat inca palme peste gura, de la maica-ta, fiindca asa ceva este specific doar tiganilor si cocalarilor, nu copiilor care au primit educatie acasa, de la parinti.

| David12Iulian86 explică (pentru Violleta2022):

Am scuipat ca aveam ceva in gura repet

| Violleta2022 a răspuns (pentru David12Iulian86):

Cred ca de atata lucru si-ar fi dat si maica-ta seama, dar cum nu mancai nimic, este evident ca nu aveai ce scuipa.

| Mosotti a răspuns:

Pai mai copiaza si tu sa iei un 6-7 macar daca nu te descurci, fi destept si descurca-te! In plus, fa cumva sa nu afle notele daca poti.
Nu pot sa-ti zic sa inveti ca asta stii si tu ca ar fi trebuit, dar nu esti genul de om care sa ai inclinatie pentru materiile alea.

Eu in liceu asa faceam, invatam la ce puteam si imi placea, la restul ii dadeam tare la copiat si gata treaba, nu imi pierdeam timpul cu chestii inutile care sa-mi manance din timpul meu. M-am axat pe ce-mi placea.

| Vântulalb a răspuns:

De acord cu Jassmina.
Esti nepregatit la scola dar nici nu-ti dai seama cat de prost crescut esti! Si peste 4-5 ani ai sa ne intrebi de ce nu se uita fetele la tine.

| David12Iulian86 explică (pentru Vântulalb):

Nu se uita ca ce? Ca nu am media 9.60?

| NotNamed a răspuns:

Faptul ca te.a scos la interval pentru ca ai scuipat imi pune un semn grav de intrebare. Ori habar nu are cum trebuie sa fi un om civilizat, persuasiv si comunicativ ori e un alt creștin care isi urmeaza cursul vieții pe un drum plin de povesti si ideologii creștine învechite si fara sens. Iar pentru ca esti slab la unele materii nu e o problema majora. Trebuie sa iti dai silința cu adevarat dar problema nu poate fi la tine neaparat. Depinde si cine iti preda informatia de care "o sa ai nevoie in viața". Poate ca acei profesori nu știu sa se faca intelesi pentru fiecare elev in parte iar o soluție ar fi sa mergi la meditatii. Sunt sigur că parintii tai te vor duce pentru faptul ca pun pret pe educatia ta scoalara.

| Hela a răspuns:

Ce clasa esti? ca te meditez eu laughing

| Hela a răspuns (pentru Hela):

La mate ca la romana suntem in aceeasi situatie

| David12Iulian86 explică (pentru Hela):

A 8 a...sunt praf

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru David12Iulian86):

Auci. Si eu. Mult succes la Evaluarea Nationala! (nu sunt ironica, sincer.) Parintii tai pun mai multa presiune pe tine acum pentru ca esti in a 8a si dai din aceste materii Evaluarea Nationala. Posibil ca se gandesc ca nu vei lua peste 5 sau ca nu vei ajunge la un liceu bun. Invata anul asta, caci din a 9a va fi mai bine. Nu mai conteza notele, deci te vor lasa mai moale parintii. Iar la mate si la romana nu ti se explica sau? Daca nu explica profesorii bine incearca cu (scuze de cacofonie) altcineva in privat, sau cu un coleg de la tine din clasa, caci asa puteti repeta impreuna.